[120716] star1 Magazine Super Junior Röportajı

sil21

Part 1

Bu kavurucu yaz sıcağında bile mutlu grup, “Biz Super Juni-oeyo!”

Seul Non Hyeon Dong’da Super Junior ile buluştuk. Gülmeyi, eğlenmeyi ve şakalaşmayı seviyorlar… Onlar etraftayken atmosfer mutlu ve eğlenceli. Etraflarındaki insanlar bile kendilerini bu mutlu atmosfere kaptırmış durumda.

 • Super Junior’ın son etkinliğinin üstünden 1 yıl geçti.

Sungmin: Diğer etkinliklerde aktif rol aldığımız için insanlara uzun zaman geçmiş gibi gelmeyebilir. Belki de hep yurtdışında konserler verdiğimiz içindir. Ama Kore’de kesinlikle son aktivitelerimizin üstünden uzun zaman geçti. Biz de, bizi bekleyen fanlarımız da sabırsızlanıyoruz.

Yesung: Devamlı konserlerimiz sayesinde takım çalışmamız çok iyi bu sayede çok fazla zorluk çıkmıyor. Kangin için, askerden yeni terhis olduğu için durum biraz garip geliyor. Ama öncesinde hep beraber olduğumuz için birlikte çalışmada hiç problemimiz yok.

Kyuhyun: Bu albümün müzikalitesi epey yüksek. Yapımı özellikle çok iyi, en çok bu albümün yapımına emek harcadık.

Leeteuk: Her zaman çıkan albümlerimizi “sonuncu”ymuş gibi düşünürüm. Bu yüzden özellikle ciddi olurum ve çok çalışırım. Elimden gelenin en iyisini yaparım. Bu şekilde bir baktım ki 6. albüm olmuş bile. “6” bizim için çok anlamlı bir sayı. Yalnızca, “Bir idol grubunun 5 yıldan fazla dayanması çok zor” ön yargısını yıkmadık, daha çok rekorlar kırabileceğimizi düşünüp geleceğe güvenle bakıyoruz.

 • 6. albümün konsepti “güzel erkekler”. Teaser fotoğrafları normal şakacı halinizden çok farklı.

Sungmin: Bence benim teaser fotoğrafım kız gibi görünüyor, bu da beni üzüyor. Feminitenin vurgulanmasından hoşlanmıyorum, beğendiğim bir sürü fotoğraf da var. Teaser fotoğrafları daha feminen olsa da albümdeki diğer fotoğraflarda güzel erkekleri görebilirsiniz.

 • 6. albümü hazırlamak nasıl? Super Junior’ın grup dansı çok popüler olduğu için merakla bekliyorum.

Sungmin: MV çekimlerinde Korece ve Japonca versiyonu birlikte yürüttüğümüz için çekimler 3 gün 3 gece sürdü. Normalden 2 kat daha fazla dans etmemiz gerekti. New York’dan bir fan bizi ziyarete geldi. İlk kez çekim mekânını açabildiğimiz için zaten mutlu olmamıza rağmen o fanla tanıştığımız zaman çok daha mutlu olduk. İnsanlara neşe ve rahatlık verebildiğimiz için müteşekkiriz. Bu mutluluk sayesinde bir şekilde yorgunluğumuzu unutup mutlulukla çekimlere devam ettik.

Kyuhyun: Bu dansın kareografı “Bonamanın” kareografisini hazırlayan kareograf. Bir kez daha ona önemli bir görev verdik. 4. albümün dansı çok yorucuydu, bu sefer de öyle. Ama bu dans sayesinde kaliteyi yükselttik, bu yüzden çok heyecanlıyız ve harika bir başarı hissediyoruz.

 • Yesung’un yüzü uzamış gibi. Görünüşe göre zayıflamışsın.

Yesung: Yüzüm kilo almaya daha meyilli, bu yüzden ciddiyetle ilgileniyorum. İnsanların “Tarzını değiştirme zamanı geldi” dediklerini duyduğum için yüzümün bakımı konusunda çok katıyım. Bu yüzden “Banamana” zamanına kıyasla çok daha zayıfım, muhtemelen tüm üyeler arasında en hafiflerden biriyim.

 • Super Junior zaten zirvede bir grup, 6. albümle neler başarmayı hedefliyorsunuz?

Kyuhyun: Şimdiye kadar birkaç kez GDA kazandık zaten. Tayvan’da 100 haftadan uzun süredir 1. sıradayız. Şimdilik ödüllere kafayı takmak istemiyorum. Tabii ödül kazanmak harika olurdu, mutlu olunacak bir şey. Ama ben, 6. albümümüzü çıkarabildiğimiz için çok minnettarım. Dürüst olmak gerekirse, yurtdışıyla kıyaslandığında Super Junior Kore’de olumsuz karşılık alıyor. Umarım insanlar bize ön yargıyla yaklaşmaz. Bu bile yeterince iyi.

Leeteuk: Biz, daha yeniyken “No.1”, “Newcomer”, “Bonsang” ödüllerini kazanmak istemiştik ama şimdi ödül kazanma konusunda hırslı değiliz. Ödül kazanmak yerine en iyi takım çalışmasıyla uzun ömürlü bir grup olmayı umuyoruz. Kpop’un tarihine bakınca, bu kadar çok üyeyle ödüller kazanan ilk grup biziz. Şimdilik, ödüller yerine daha değerli şeyler kazanmayı umuyoruz.

 • 6. albüm promosyonları bitince Leeteuk askere alınacak.

Leeteuk: Şuan aktif bir şekilde etkinliklere katıldığım için askere gitmeyi çok kafama takmıyorum. Bu 7 yıl içinde insanlardan çok fazla sevgi gördüm. Şimdi bizim için promosyon yapmanın en iyi vakti. Askere gittiğimde, terhis olunca yine bu kadar sevilecek miyim? Açıkçası sürekli böyle karmaşık şeyler düşünüyorum. Ama dikkatlice düşününce, çabucak gidip dönmeliyim. Döndüğüm zaman herkesin karşısına farklı bir imajla çıkacağım. Bu şekilde düşündükten sonra çok daha rahatlıyorum.

 • ”I AM” filminde predebut hallerinizi gördünüz. Ne düşündünüz?

Sungmin: Açıkçası ben utanç verici olduğunu düşünüyorum. “Neden yayınlamak zorundalardı?” diye düşündüm. O zamanlar özgüvenimin en düşük olduğu zamanlarımdı. En moralsiz olduğum ve en zor zamanlardı. Bunların hepsi filmde gösterildi. Filmde ayrıca koç noonanın bana “tekrar başla” demesi ve diğer klipler de gösterildi. Dürüst olmak gerekirse, biraz saçma göründüyse de, düşününce, tatlı anılar ve deneyimlermiş. Teşekkür etmeliyim. O moralsiz anlar ve zorluklar olmasaydı bugün olduğum kişi olamazdım.

Donghae: Klipleri izledikten sonra o zamanlar hissettiklerimi anımsadım. “O zamanlar ne kadar da çocuksuymuşum” diye düşündüm. Kliplere bakarken o dönem bir şarkıyı 13 kez söylediğimi hatırladım. Bir şarkıyı neden o kadar çok söylemişim anlayamıyorum. Ama o tür hatalar ve tecrübeler olmasaydı bugünkü ben olamazdım. O zamanlar hala hayallere tutunurken me kadar çok hata yapsam da mutlu hissediyordum. Şimdi de çok mutluyum tabii.

Yesung: Klipleri izledikten sonra görünüşümün baya değiştiğini fark ettim. Kolayca kilo alıyorum. Normalde okuldan sonra Seul’e gidip gelmem 5 saatimi alıyordu. Tüm bunlardan sonra artık Kim Jomgwoon değilim, Super Junior Yesung’um. Filmde, önceden Kim Jongwoon olduğumu ama şidi Super Junior Yesung’a dönüştüğümü görüp anlayabilirsiniz.

Kyuhyun: Çok şey değişmiş gibi görünüyor. O zamana kıyasla görünüşüm olsun, iç dünyam olsun, inanılmaz değişti. Ama çıkış öncesinden bu yana kalbim asla değişmedi. Gayretle hayallerinin peşinden koşan bu bu hayalleri gerçekleştirmek için tüm eforumu ortaya koymamı sağlayan kalbim hiç değişmedi.

 • Ağustos’ta uzun zamandır beklenen SMTOWN in Seul olacak.

Donghae: Solo performans sergilemek için pratik yapacak vaktim yok ama Eunhyuk ile Oppa Oppa’yı sergileyeceğiz. Umarım dünyadaki herkes bir koro gibi bizimle birlikte söyler ve “OPPA” diye bağırır. Başta bu parçayı sadecec konserde seslendirmek istemiştim, albüm kaydına alınmasını ummuyordum. Albümün yayınlanmasından 2 hafta içinde beklenmeyen oranda geri dönüş aldık. Japonca versiyonunu bile çıkardık. Bazıları Donghae ve Eunhyuk alt grubu olsun bile dedi.

Kyuhyun: Ben Changmin’le çok yakınım. Sık sık gizlice buluşuruz, bu yüzden beraber bir perfomrans sergileyeceğiz. Shinee Minho da katılmak istedi ama dizi çekimleri olduğu için katılabilecek mi katılmayacak mı henüz belli değil.

sil22Part 2

Super Junior, “Nerede olursak olalım, üyelerle birlikte 100 kişiye bedeliz.”

 • Grup aktivitelerinin yanında, Super Junior üyelerinin oyunculuk, müzikaller gibi ciddi bireysel aktiviteleri de var.

Sungmin: Bireysel aktiviteleri ne kadar sevsem de grup aktivitelerini tercih ederim. Çünkü grup aktivitelerinde üye sayısı fazla olduğu için kendimi rahat hissediyorum, bu yüzden çok heyecanlı ve mutlu oluyorum. Tabi ki bireysel aktivitelerde dikkat etmem gereken çok daha fazla şey oluyor ve ben de ciddiyetle yapıyorum. Başarı hissinin verdiği haz ve yeni şeyler denemeye olan merakım beni bireysel aktivitelere çekiyor.

Donghae: Kısa zaman önce Tayvan’da bir dizi çektim. Benim için tamamen yeni bir deneyimdi. Şimdi bir Kore dizisinde rol alıyorum. Şuan için çekimlerin üçte birini tamamladık. Dizideki rolüm pastacı olduğu için bir ay boyunca haftada bir nasıl ekmek yapıldığını öğrenmek için derslere gittim. 2 gün önceden hazırlanmaya başlamam gerekse de pratik yapmak da aşağı yukarı 3-4 saat sürüyor. Ama bu dizi sayesinde beni çok mutlu eden birçok yeni şey deneyimleme imkânım oldu.

Yesung: Diğer üyelere kıyasla benim çok fazla bireysel aktivitem yok. Daha önce yapımcılarla tanıştım. Katılabilecek kadar şanslıydım ama konserler ve günlük planlar sebebiyle vazgeçmek zorunda kaldım. Ne olursa olsun Super Junior aktiviteleri önce gelir benim için. Ama eğer şansım olursa denemek istiyorum.

Kyuhyun: Dizilerde oynayan ve müzikallerde yer alan pek çok üyemiz var. Herkesin yetenekleri doğrultusunda birçok aktivitesi var. Ben bir şey düşündüğüm zaman onu kesinlikle yapmalıyım. Hala fırsatlar için bekliyorum. Çünkü eğer beklersem bir gün bir fırsatım olacak. Müzikale katılmam da tesadüfen olmuştu, MC’lik için önerilmiştim. Her zaman en olursa olsun fırsatlar kendini hazırlamış olanlar içindir. Bu fırsatları yakalayabilmek için çok iyi hazırlanmış olmalıyım.

 • Kyuhyun Radio Star’da MC olduğun için sana “Sivri Dilli İdol” deniliyor. Bu kaba kelimeler önceden hazırlanmış mıydı?

Kyuhyun: Tabii ki önceden hazırlanmıştı. Ama çekimlerdeki duruma göre doğaçlama söylediğim şeyler de var. Bu doğaçlamalarım çoğu zaman önceden hazırlananlardan çok daha iyi geri dönüş alıp işi daha da ilginç hale getiriyor.

 • Kyuhyun “Sivri Dillilik” konusunda Kim Gura’dan hiç tavsiye aldın mı?

Kyuhyun: Gura hyung birine ne yapmasını söyleyecek tarzda bir insan değil. Ben rahatça yapıyorum ve sanırım yaptıklarımın baskın bir yönü var. Başta rahat değilken, soru sormaya cüret edemiyorken, bana çok özel bir yöntemle öğüt verdi. MC olduktan birkaç hafta sonra bana “Hiç fena değilsin son zamanlarda” diye mesaj gönderdi, çok duygulandım.

 • Kim Gura gittikten sonra diğer MC’lerin düşüncelerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Kyuhyun: Kim Gura hyung gittikten sonra üçümüz işimizi iyi yapmazsak Raid Star yitip gidebilir diye düşündük. Bundan dolayı zihinlerimizi iyice adapte ettik. Gura hyung şovda büyük rol oynadığı için onun boşluğunu doldurmak adına Kookjin Hyung, Jongshin Hyung ve çok fazla şova katılmayan Saeyoon hyung ile birlikte şovu yönetmek için çok efor harcadık. Bu şekilde herkesin şovdaki rolü daha belirgin hale geldi ve herkes kendi saygınlığını kazandı.

sil20Part 3

Super Junior, “Görünüş? Tabii ki ayaklarımız yere basmalı, birbirimizin moda anlayışını kontrol ederiz…”

 • Hepiniz gittikçe daha da yakışıklı hale geliyorsunuz. Görünüşünüzle ilgilenmek adına neler yapıyorsunuz?

Kyuhyun: 20 yaşıma kadar cildim çok iyiydi. Ama sürekli makyaj yapmaktan cildim bozuldu ve geçenlerde dermatolojiste gitmem gerekti. Bu yüzden son zamanlarda biraz huzursuzum. Geçmişte cildimle özellikle ilgilenmezdim ama şimdi ciddiyetle nemlendirici sürüyorum ve yüzümü yıkamak konusunda daha gayretliyim. Ve makyaj uzmanı noonaların önerisi olan göz kremini de titizlikle kullanıyorum.

Leeteuk: Süerkli makyaj yapmaktan cildim cidden hiç iyi değil. Ama diğerlerine kıyasla benim cildim biraz daha iyi. Yorgun olsam da yüzümü iyice yıkarım. İlgilenmek için çok vaktim olmadığı için sadece temel şeyleri yapıyorum. Nemlendirici sürüp tonik uyguluyorum ve yüzümü yıkıyorum.

Donghae: Fazladan çaba sarf etmiyorum, özel sebepler olduğunda ya da başka şansım olmadığında hafif bir makyaj yapıyorum.

Sungmin: Bu albüm için saçlarımı platin sarıya boyadım. Bu boyama yüzünden saçlarımın yapısı bozuldu. Hiç memnun değilim.

 • Nerede olursanız olun fotoğraflarınız çekiliyor. Modayı çok takip eder misiniz ve günlük moda anlayışınız nasıldır?

Sungmin: Ben tam bir moda teröristiyim. Bu yüzden alışverişe gidip stilimi değiştirmeye çalışıyorum. Giysilere saygımdan Donghae, Eunhyuk, Yesung ve stilistlere görüşlerini soruyorum. Umarım bir daha “moda teröristi” lafını duymam. Geçen havaalanında rahat kıyafetler giymem gerektiğini duydum. Ben de rahat kıyafetler giydim ama Donghae beni azarladı. Bu yüzden şu sıra havaalanı modasına daha dikkat ediyorum ve hep üyelere kıyafetimi kontrol ettiriyorum (gülüyor).

Donghae: Ben rahat stili seviyorum. Kot pantolonlar, spor ayakkabıları, yırtık tişörtler gibi. Genelde bu tarz şeyler giyiniyorum. Bu çekim için giydiğim kıyafetler günlük hayatta giydiklerimle benziyor aslında.

Yesung: Benim kendi stilim var. Saklanmak zorunda olmadığım, insanlara özgür bir his veren tarzdan hoşlanıyorum. Ama insanlar gördüğünde yine de doğal bir stilmiş gibi algılıyor bu da size hafif bir özel olma hissi yaşatıyor.

Kyuhyun: Ben kıyafetlere çok da fazla dikkat etmem. Bunda öte, fanlar bana sık sık kıyafet hediye ediyor benim de kıyafet almama gerek kalmıyor. Yılda bir ya da iki kez alışverişe çıkıyorum, son zamanlarda sıkça gittiğim bir mağaza olsa da alışveriş yapmadım.

Leeteuk: Geçmişte kıyafetlerime çok dikkat ederdim. Ama çıkış yaptıktan sonra, para harcamaktan hoşlanmıyorum. Çok çok nadir alışveriş tecrübem var. Giydiğim kıyafetler ya fanların hediyesi ya da tasarımcıların sağladığı kıyafetler. Çünkü alışverişe gitsem bile ne almam gerektiğinde emi olamıyorum. Ama bu şekilde devam edemeyeceğimi hissediyorum. Bu yüzden üyelere bu aralar nelerin popüler olduğunu sordum. Arada bir dergileri karıştırıp neyin trend olduğuna bakıyorum. Geçenlerde şirkette pratik için bir fanın verdiği tişörtü giydim, etrafımdaki herkes iyi bir marka olduğunu söyledi. Ben o tişörtü hep yıkayıp yıkayıp pijama olarak giyiyordum… Pijama olarak giydiğim zamanlardan pişmanlık duyuyorum (gülüyor).

 • Hep birlikte yaşıyorsunuz. Birlikte egzersiz de yapıyor musunuz?

Sungmin: Ben tekvando ya da yüzmeyi top oyunlarına tercih ederim. Top oyunlarına karşı pek bir ilgim yok. Bu yüzden ne zaman herkes futbol maçı için çılgına dönse ben kesinlikle ne olup bittiğini anlamam. Üyeler arasında sporda en iyi olanlar Eunhyuk ve Siwon. Grupta, Ryeowook gibi, topu gördüğünde kaçan üyeler de var (gülüyor).

Kyuhyun: Ben futboldan hoşlanıyorum. Lisedeyken okulun futbol takımındaydım. Çıkış yaptıktan sonra çok nadir pratik yapabildim. İlk çıkış yaptığımız zamanlarda çok sıkı fiziksel egzersiz yapıyordum ancak kazadan sonra yaralarım yüzünden o fiziksel egzersizlere devam edemedim. Doğal olarak egzersiz yapmayı bıraktım.

Leeteuk: Kendim egzersiz yapıyor olsam da başkalarını egzersiz yaparken izlesem de zevk alıyorum. Şu sıralar “Body KING” bölümü sebebiyle vücudumu geliştiriyorum. Zaman olunca üyelerle basketbol oynuyorum. Koşarken terlemekten de hoşlanıyorum. Kas yapmak için spor salonu ekipmanlarını kullanmayı seviyorum. Narin bir görüntüm olduğu için gayretle bu imajı değiştirmeye çalışıyorum. Bayanlar tam ters figürü olanlardan hoşlanıyor gibi. Yüzü açık tenli vücudu bronz olanlar bayanları kendilerine çekiyor.

 • Son olarak, bundan sonra ne yapmayı planladığınızı konuşalım.

Leeteuk: 6. albüm promosyonları için, öncekilerde olduğu gibi elimizden gelenin en iyisini yapacağız. 10 yaşındakilerden 60 yaşındakilere, ulusal olarak her yaştaki insanlar tarafında sevilen bir grup olmayı umuyoruz. Gelecekte ise, ben şahsen umuyorum ki Super Junior sonsuza dek birlikte olur. Üyeler bir araya geldiğinde ara sıra, kontratlarımız sona erdiğinde ticaret yapmak isteyenler yapsın, mağaza açmak isteyenler açsın ama dünya turumuz olduğunda tekrar bir araya gelip herkes için Super Junior olarak performans sergileyeceğiz. Umarım Super Junior hiçbir zaman ayrılmaz. Bugün olduğumuz kişiler olabilmek hiçbirimiz için kolay olmadı. Daha önce de söyledim, gelecekte üyelerden biri finansal problemler yaşasa ya da mutsuz olsa, ben, birlikte devam edebilmemiz için elimden gelen herşeyi yapacağım. Bu şekilde, Super Junior, bu grup birlikte olup devam edebilir. Bu benim ümidim ve dileğim.

İngilizce Çeviri: lovehokyulate
Türkçe Çeviri: Sky Sailor@TRSapphireBlue

UYARI: İzinsiz olarak yazının tamamının veya bir kısmının site dışına çıkarılması ve alıntı yapılması kesinlikle yasaktır.
Telif Hakkı © 2012-2014 TR Sapphire Blue
Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s