[140413] Siwon ve Hangeng Buluşması ve SJ-Hangeng İlişkisi Üzerine Analiz

Jackie Chan’in Peace & Love (Barış/Huzur ve Sevgi) hayran buluşmasında Super Junior’dan Siwon’un Çinli yıldız Hangeng’i selamladığı video son zamanlarda oldukça gündemde. Bu karşılaşma, Hangeng gruptan ayrıldığından beri bir Super Junior üyesi ile Hangeng’in kamuoyuna yansıyan ilk buluşması oldu. Çin televizyonlarından gelen videoda görünen kısa kesit hayranların gözünden kaçmamış tabii ki.

Siwon ve Hangeng (Kore’de Hankyung olarak biliniyor) SM Entertainment’ın mega grubu olan Super Junior ile 2005’te çıkış yaptılar. İkili Super Junior M üyeleri olarak çok sıkı bir iş ilişkisi yürütmüşler, Çin’de promosyonlar gerçekleştirmişlerdi. Ama 2009 yılında, Hangeng SM Entertainment’ı kölelik anlaşması sebebiyle dava etmiş ve olay Hangeng’in gruptan ayrılarak Çin’de kariyerine devam etmesiyle sonuç bulmuştu.

Hangeng’in kariyeri Çin’e taşınmış olsa da Çin’de o kadar popüleritesi yüksekti ki çıkacak olan Transformers filminin kadrosuna bile alındı. Kendisinin ayrılmış olduğu eski grup arkadaşlarıyla olan ilişkisi ise oldukça zorluydu. 2009’da, Super Junior üç üyesiyle ilgili sıkıntı yaşıyordu; Hangeng kontrat olayı, Kim Kibum’un fiilen eksikliği ve Kangin’in DUI kazası. Bu olayların ardından gruba askeri hizmetinin ardından dönen tek üye Kangin oldu. Kibum halen teknik olarak SM’de oyuncu olarak göründüğü için Hangeng bu olay sonucunda SM Entertainment ve Super Junior’dan kötü şekilde ayrılan tek üye konumunda.

2009 yılı Super Junior için sadece kötü zamanların olduğu bir yıl olmadı, o sene Super Junior’ın Sorry Sorry ile hit olup yıldızının parladığı sene de oldu. Grubun popülaritesinin arttığı bir dönemde hala grup üyesi olduğu için birçok hayran Hangeng’i hala grubun bir parçası olarak kabul ediyor.

Super Junior’ın hayran kulübünün grubun üyesi olan herkese karşı çok sıkı hisleri söz konusu. Örneğin Henry ve Zhoumi Super Junior M üyeleri olmalarına rağmen Super Junior ile sahneye çıktıklarında resmi olarak onları Super Junior üyesi olarak kabul etmiyorlar.

Bunun aksine, yurtdışı hayranları Super Junior grubunu, Hangeng’i de dahil ederek 13 kişi olarak alıyor. Nitekim, ne zaman Super Junior ve Hangeng üzerine bir tartışma söz konusu olsa hep ufak bir tuhaflık söz konusu oluyor; iki taraf da kendince haklı olduğunu savunurken iki taraf arasında herhangi bir kırgınlık da yokmuş gibi davranıyorlar.

2010’daki bir Radio Star söyleşisinde Leetuk, Sungmin, Shindong ve Eunhyuk bu mesele üzerine duygularını dile getirmiş ve Hangeng ile ilgili hayal kırıklığı duyduklarını ve kendisini özlediklerini belirtmişlerdi. Super Junior üyeleri, en azından bu dört üye, Hangeng ile hiçbir şekilde iletişimde olmadıklarını söylemişlerdi. Üyeler doğru söylüyor olsalar bile yine de söyleşiyle ilgili eskik parçalar söz konusu.

2010’da yine, Hangeng, Kore tarafı da razı geldiği sürece, diğer üyelerle ne kadar çok görüşmek istediğini ve onlarla performans sergilemek istediğini belirtmişti. Fakat, o zaman bile SM Ent.’ın kendisiyle uzlaşmayacağı ayan beyan ortadaydı. Hangeng iki üyeyle irtibatta olduklarını söylemişti. Super Junior’sa bunu hiç teyid etmedi.

2012’de bir söyleşide kamuoyunca Hangeng’in Super Junior’dan ayrıldığı için pişmanlık taşıdığı fakat içinde bulunduğu durumun da aşırı zorluğu görülüyordu. Bu söyleşi sırasında,diğerinin tersine grupla tekrar çalışmak istediğinin aksine kendisinin ayrılma kararıyla ne kadar isabetli bir karar vermiş olduğunu savunmasına dair söylemleri gözlemleniyordu.

2013 başlarında Super Junior M üyesi Zhoumi grubun ve Hangeng’in Pekin’de olduğu süre içerisinde doğal şartlarla karşılaşmasını/görüşmesini umduğunu dile getirmişti. ZhouMi’nin bu yorumuna rağmen, ne grup tarafından ne de Hangeng tarafından böyle bir istekten bahsedilmedi.

Siwon’un Hangeng ile tokalaşmasının ve neşeli şekilde Hangeng’e sarılmasının görülmesiyle 2009’dan bu yana ikilinin ilk kez birbiriyle karşılaştığı izlenimi ve kanısı oluştu. Hangeng’in ve Super Junior üyelerinin söyleşilerde söylediklerinden yola çıkarak, iki tarafın da ufak da olsa iletişim halinde olduğu yargısı oluşuyor.

Madem Hangeng artık Super Junior’ın bir parçası değil ve Super Junior üyelerinin de artık kendisiyle herhangi bir bağı söz konusu değil (ki Super Junior üyeleri eksik olsa bile gelişme göstermeye devam edebilmiş bir grup), o zaman bu karşılaşmanın bu kadar sükse yapacak bir haber olması için bir sebebi yok.

Bazılarına göre, bu Çinli şarkıcıyla Koreli grup üyesinin basit bir karşılaşması. Fakat hayranlar hala 2009’da Hangeng ve JYJ ile SM arasındaki kontrat ihtilafında takılı kalmış durumdalar. Her iki tarafta da, hem TVXQ -JYJ hem de Super Junior -Hangeng, başarı söz konusu olsa da hayranların iki taraf için de birbirlerine karşı rahat olduklarına dair bir olgu yerleşmiş değil.

K-pop, idollerin mükemmellikleri üzerine yürütülen bir sektör. Herhangi bir komplikasyon durumu, dağılma ayrılma gibi, hoş karşılanmıyor ve idollerin ne olduklarıyla ilgili oluşturulan o olgu kırılmalara uğruyor. Hangeng ve Super Junior arasındaki tuhaf ilişki de her iki tarafa idol imajları açısından negatif olarak yansıdı.

Siwon ve Hangengin’in birbirleriyle bu kadar rahat olduğu görünümü akıllarda iki tarafın birbirleriyle ilgili kırgınlıkların olmadığı kanaatini uyandırıyor. Bu görüntü tüm Kpop’u da içine alıyor ve Super Junior’ı teğet geçmiş olan bu skandal konusunda hayranların içine adeta su serpiyor.

Acaba bu gerçekten de Super Junior’ın Hangeng’e karşı olumsuz duyguları olmadığına ya da tam tersi Hangeng’in gruba karşı bu tarz dugularları olmadığına mı işaret? İşte bunu bilmek mümkün değil.

Kaynak: kpopstarz
Türkçe Çeviri: turkishsapphireblue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s