[140912] Star News: Heechul ile 10 Yıldır İdol Olmak

Bugün Kpop'ı temsil eden grup Super Junior'ın 2005'te çıkış yapan, benzersiz kişiliği ile endüstride 10 yılı deviren üyesi Heechul ile, özellikle değişen idoller hakkında konuşmak için için birlikteyiz.

2014091509390303189_1_99_20140915134211

Soru: 10 yıldır çıkış yapmış olmasına rağmen Super Junior 7. albüm comeback şarkısı Mamacita ile 1. sırayı aldı, sanırım bu şarkıcı olmanın cazibesi.
Heechul: Doğru bir şekilde ifade edemesem de  şimdi statü için yaygara koparılmıyor, belirli bir sakinlik var. Fanların verdiği birincilik için tabiki mutluyum. Çünkü şarkıcılığı sevmek 10. yıla değişmeden gelmemizi sağladı. Bu endüstrinin bir aile gibi olduğunu düşünüyorum. Bu zihniyet Shinhwa, g.o.d sunbaeleri gördüğünde güçleniyor. Aile gibi olduğumuz için 10 yıl öncesinden tanıdığımız menajerler şimdi liderler haline geldi ve daha açık görüşlü oldu. Eskisi gibi hoobaelerle bir araya gelebilme fırsatı olmaması yazık.

Soru: Hoobaelerle birlikte olamama 10 yıl içerisindeki değişikliklerden biri mi?
Heechul: Güzelce ifade edersem, artık sunbae ve hoobaelerin iletişime geçme fırsatı daha az, hoobaelerin çok saygılı olduğu ve her zaman bizi selamladığı düşünülse de. Belki de şu an çok fazla idol olduğundandır, promosyon aktiviteleri çok kısa. 90'ların sonundaki Dream Concert'tan sonra, bu sunbaeler ve hoobaelerin birlikte bir otobüse binip beraber eğlenmeye gittiğini duymuştum.

2014091509390303189_2_99_20140915134211

Heechul: Artık öyle bir şey yok. 10 yıl önce, çaylakların çıkabileceği Xman gibi bir sürü program vardı, yani aralarda sunbaeler ve hoobaeler derin bir arkadaşlık kurabiliyordu, ne yazık ki şimdi böyle şovlardan daha az var, bu yüzden idollerin görüşmek için az şansı var. Şirketler, özellikle kadın idollerin olduğu şirketler, skandallardan korktuğu için fazla yakınlığa izin vermiyor.

Soru: Bu 10 yılda derinden tecrübe ettiğin Hallyu Dalgası vardı, değil mi?
Heechul: Yurtdışındaki fanlar bazı müzik şovlarını kendi ülkelerinde izleyebiliyor, bu ilk çıkış yaptığım zamana nazaran Hallyu'nun cidden daha güçlü olduğunu hissetmeme neden oluyor. Ama Kpop'ın çoktan zirvesinden düştüğünü düşüyorum. Çok gruplu konserler son zamanlarda sık sık oluyor, sanırım bu sebeplerden biri.
Yurtdışında performans sergilediğimde, konserlerde birçok grupla performans sergilemeye kıyasla fanların favori gruplarını kendi solo konserlerde görmeyi tercih ettiğini hissedebiliyorum. Hallyu'ya devam etmenin yolunun sıklıkla grup konserleri yapmak ve gruplar için solo konserleri arttırmak olduğunu düşünüyorum.

Soru: Bu 10 yıldakien popüler şarkı hangisi?
Heechul: Gangnam Style, şimdiye kadar onu aşabilen bir şarkı olmadı, gelecekte de zor olacak, gerçekten şok edici. SuJu için Sorry Sorry, Gangnam Style'dan önce, çoğu Kpop fanı şarkıya eşlik edebiliyordu. Psy'ın o şarkının yurtdışının zevki için değil eğlence için hedeflendiğini söylediğini duydum. Bizim Sorry Sorry'miz bile bu kadar düşünceyle yazılmamıştı. Sadece müziğe odaklanmanızı söylemek istiyorum, müzik iletişimdir.

2014091509390303189_3_99_20140915134211

Soru: Bu 10 yılda müzik endüstrisi büyük değişimler geçirdi; sistem gelişimi, şirketlerdeki müzik, dans, yabancı dil eğitimi. Ne düşünüyorsun?
Heechul: Çoğu alanda birçok değişim var, sistematik değişim hoş karşılanması gereken bir şey. Bu şekilde şarkıcılar ve stajyerler her zaman bilgilerini tazeleyebilir ve kusurlarından kurtulabilir ama burada yatan sorun iyi grupların çoğalması, yani "1 Numara" gruplar çok fazla, bu yüzden "Yalnızca 1" gruplar azaldı. "Yalnızca 1" olmanın peşinde koşmanın senin bireysel yeteneğini keşfetmen için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü şirketlerin eğitim sistemi düzeltildi, bu yöne aşırı bir güven var, yani şarkıcıların kişisel gelişimi ortadan kayboldu.

Soru: Bu 10 yılda çok fazla idol oyunculuğa yöneldi, sen kendinde dramalarda oynadın. Ne düşünüyorsun?
Heechul: Onlardan biri olduğum için iyi şeyler söylemiyorum, ama yapım şirketleri idolleri sadece ihtiyaçları olduğunda rol vermek için davet ediyor. İyi yapmazlarsa kesinlikle elenirler. Ama gelecekte yine oyunculuğu iyi olan idollere talep olacaktır. Bu sorun ancak piyasa bakış açısıyla anlaşılabilir.

2014091509390303189_4_99_20140915134211

Heechul: Söylemek istediğim şey, oyunculuk endüstrisindeki sunbaelerin idol oyuncular hakkında kötü izlenimi yok. Flower Grandpa Investigation Team sayesinde sunbaelerin idollerin oyunculuğunu değerlendirmede çok tutkulu olduğunu düşünüyorum, ama bazı kötü izlenimleri yansıtan yorumlar var, bunun üzücü olduğunu düşünüyorum.

Soru: 10 yıl önce, yayın şirketleri müzik şovlarının sıralama ulusü geri getirildi, bir idol olarak görüşün nedir?
Heechul: Uzun vadeli yararları var, özellikle hayali 1. sırayı kazanmak olan çaylaklar için, hırslarını ve hedeflerini harekete geçiriyor. Ama daha uzun süredir çıkış yapmış şarkıcılar bunu fanları için daha kaliteli sahne ortaya koyma fırsatı olarak görüyor.

Soru: Bu 10 yılda en güzel erkek ve bayan idollerin kim olduğunu düşünüyorsun?
Heechul: Erkekler ve güzel erkekleri umursamıyorum hahaha... Güzel kızlara gelelim. En cazibeli idolün WG Sohee olduğunu düşünüyorum. Tabiki kendimce sebeplerim var. Bu endüstrideki kötü zamanlarda, Sohee bana "ıssız bir çöl, yeşil bir çimenlik gibidir"(?) demişti. Ama bu onunla çıkmak istediğim anlamına gelmiyor. Sadece kötü zamanlarımda o benim gücümdü.

Soru: 10 yıllık bir şarkıcı olarak seni en mutlu eden şey nedir?
Heechul: Super Junior'ın 2008 yılındaki ilk solo konseri. Rahatça fanlarla eğlendik ve sahnenin atmosferinin keyfini çıkardık... Sadece eğlendik...

Kaynak: X
Çince Çeviri: 梦希_
İngilizce Çeviri: ryeongbb
Türkçe Çeviri: OT15ismaotp@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s