Debuttan Günümüze SJ

SUPER JUNIOR (Korece: 슈퍼주니어) = SJ ya da SuJu (슈주), 13 üyeli Güney Kore erkek grubudur. Grup SM Entertainment’ın eski CEO’su Lee Soo Man tarafından oluşturulmuştur. Döneminin en kalabalık gruplarındandır.

Grup 12 üye ile 6 Kasım 2005’te SBS’s Popular Songs müzik programında İngiliz Triple Eight grubunun aynı adı taşıyan şarkısının yeniden düzenlenmiş hali Twins (Knock Out) ile çıkış yaptı. 23 Mayıs 2006’da yeni ve en son üyenin katılmasıyla 13 kişilik bir grup haline geldi.

Everlasting Friends (Kısaca E.L.F) – SuJu’nun fan kulübünün adıdır. Tam sayısını söylemek zor olsa da dünyanın en kalabalık fandomlarından biri olduğu bilinmektedir.

Predebut (Çıkış Öncesi) Dönemi
Şirket her yıl seçmeler yapıp yetenekli çocukları koruması altına alıyordu. 2001 yılında da ilk defa yurtdışında seçme düzenlendi ve orada Hangeng seçildi. Leeteuk, Heechul, Yesung, Eunhyuk, Siwon ve Kibum her sene Seul’de yapılan seçmelerle şirkete alınmışken Kangin, Shindong, Sungmin, Donghae, Ryeowook ve Kyuhyun ise SM’in sponsoru olduğu yarışmalar ve müzik festivalleri aracılığıyla şirkete katıldı.

DBSK grubunun çıkışından hemen sonra internette Lee Soo Man’ın bir erkek grubu daha oluşturmaya başladığı haberleri yayıldı. 2005 yılının başlarında SM Ent, yılın sonlarında doğru 12 kişilik bir proje grubunun (zamanla üyelerin değişeceği bir grup) çıkışını planladıklarını onayladı. Yeni grubu “Asya’da şöhrete açılacak kapı” olarak düşündüklerini belirtti.

Çıkış yapmadan önce üyelerin aktör, sunucu, radyo DJ, model olarak deneyimleri vardı. Heechul ve Kibum dizilerde oynamış; Leeteuk, Yesung, Kangin, Shindong, Sungmin, Eunhyuk ve Siwon birçok dizide ve TV programlarında görülmüştü. Hangeng’in ilk TV deneyimi ekranlarda model olarak görülmesiydi. Heechul ayrıca radyoda DJ’lik de yapıyordu.
Grubun adının daha kararlaştırılmadığı dönemde üyeler stajyerliğe başladıklarında çok genç oldukları göz önünde bulundurularak şirket onlara “Junior” diyordu. Daha sonra SM’in düzenlediği piknikte üyeler farklı yeteneklerini gösterdikten sonra SMEnt. “Junior”un önüne “Super” kelimesini ekleme kararı aldı. “Super Junior 05” olarak çıkışlarından hemen sonra proje grubu oldukları ve üyelerin değişeceği bir grup olarak biliniyorlardı. Ama bu konsept 2006 yılının Mayıs ayında gruba 13. üye Kyuhyun’un eklenmesiyle değişti. Şirket grubun “Super Junior 05” değil sadece “Super Junior” olacağını, üye sayısının 13 ve kalıcı olacağını bildirdi.

2005-2006: Super Junior Projesi

Super Junior 05 çıkışını SBS Popular Songs müzik programında Twins (Knock Out) şarkısıyla yaptı. Single’ın kendisi 8 Kasım’da yayınlandı. Aynı sene 6 Aralık’ta grup ilk albümü olan Super Junior 05 (Twins)’i satışa sundu. Çıktığı ilk ayda 28,536 kopyası satılarak aylık listede 3. sırayı ele geçirdi.

2006 Şubat ayında Super Junior 05, 2. singleları olanMiracle ile sahne almaya başladı. Güney Kore ve Tayland’ın online müzik listelerinde 1. olup yurtdışında da istenen bir grup olduklarını gösteren ilk şarkıları oldu.

“Miracle” tanıtımları bittikten sonra şirket “Super Junior 06” grubu için üye seçmelerine başladı. Super Junior 05 üyelerinden iyi performans sergileyen kişilerin listesini bile hazırlanmıştı. Ancak, eski kadrodan kimse çıkarılmadı, tersine 2006 Mayıs ayında yeni, 13. ve son üye de eklendi. Üyelerin değişeceği fikri unutulmuş 13 üyeli bir grup oluşturulmuştu ve grup şu anda bilinen Super Junior adıyla yoluna devam etmektedir.

2006-2007: Başarılı Atılım

23 Mayıs 2006’da şarkı yarışmasında seçilen Kyuhyun gruba katıldı. 25 Mayıs 2006’da “U” single’ını yayınladılar. Yayınlandığı gün ilk 5 saatte indirilme sayısı 400,000’i geçti, toplamda da 1.7 milyonu geçerek sitelerin çökmesine neden oldu.

Albüm 6 Haziran’da satışa sunuldu ve 81.000 kopya sattı. 5 hafta arka arkaya 1. oldu. Sene sonuna doğru Super Junior 7 ödülün yanı sıra 2006 “Best New Comer” ödülünü aldı.

İlk alt grup olan Super Junior-KRY 5 Kasım 2006’da Music Bank’te Hyena dizisinin OST’si olan şarkıyla çıkışını yaptı. 2007 yılı Şubat ayında da 2. alt grup Super Junior-T (Trot) oluşturuldu. 23 Şubat 2007’deRokkugo single’ları yayınlandı ve Popular Songs programında o şarkı ile sahne aldılar.

Super Junior’ın 2.albümünün 2006 yılının sonlarında çıkması planlanıyordu ama bazı aksaklıklar nedeniyle Don’t Don 20 Eylül 2007’de satışa sunuldu. 3 gün içinde albümün fiziksel satışları 11,000’i aştı, albüm de listelerde birincilik pozisyonunu sağlama aldı. 1 haftada albüm 60.000 kopya sattı ve bu da albümün yeni kopyalarının çıkarılmasını sağladı. Olumsuz yorumlara rağmen 2007 yılının sonuna doğru albümün 160.000 kopyası satılmıştı.

Albüm Tayvan’da çok popüler oldu. G-Music Combo Billboard listelerinde TVXQ ve Shinhwa gibi grupların albümlerini geçerek Kore’nin en iyi albümü kabul edildi.

2. albümleriyle Super Junior 2007 yılının Kasım ayında düzenlenen M.NET/KM Music Festival’inde 7 farklı dalda aday gösterildi ve 3 ödül kazandı; “Netizens Choice”, “Mobile Popularity”, “Best Artist of the Year”(Daesang). Aralık’ta Golden Disk Awards’da 2 ödül daha kazandılar; “Bongsang” ve “TPL Anycall Popularity Award”.

2008-2009: Kore Sınırları Dışında

2 Ekim 2007 yılında şirket Çin’e yönelik olan, 3. alt grup Super Junior – M’in oluşturulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Ancak grubun oluşturulma aşamasında hayranların protestolarıyla karşı karşıya kalındı. Buna rağmen Super Junior-M oluşturuldu ve olağanüstü bir başarı elde etti: Hong Kong’da gerçekleştirilen 2 konser, farklı Çin programlarına sürekli davetler. Onun dışında Super Junior-M Çin’de en çok aranan reklam modeli oldu.

Kore’de kalan üyeler de Super Junior – Happy olan 4. alt grubu oluşturdu. Son alt grubun oluşturulma nedeni Kore’deki hayranların dikkatini çekmekti. Şirket Super Junior-M Çin’i ele geçirirken Kore’de Super Junior’un unutulmasından korkuyordu. Happy kadrosuna Heechul dışında Trot’taki bütün üyeler alındı, Heechul’un yerini de Yesung doldurdu. Onların ilk mini albümü “Cooking? Cooking!” 5 Haziran 2008’de satışa sunuldu, tanıtımı da Eylül’de sona erdi.

Kasım ayında Super Junior-T yeniden sahneye döndü ama bu sefer Japonya’ya yönelik bir grup olarak, adları da Super Junior-TxMoeyan olarak değiştirildi.“Rokkugo”nun Japonca versiyonu “ROCK&GO” Oricon listelerine 19. sıradan girişini yaptı ve 3 gün sonra 2. sıraya yükseldi.
Super Junior’ın ilk konser turu Super Show, Seul’de 22 Şubat 2008’de başladı. Turun 3 ülkede, 6 şehirde düzenlenmesi planlanıyordu. 8-9 Temmuz’da Japonya’da Super Junior’ın ilk resmi Japon sitesinin açılması nedeniyle birinci hayran buluşması düzenlendi. Birkaç gün içinde 12 bin bilet satılmıştı. Grup Oricon listelerinde 4. sırayı kapan “U/Twins” Japonca single’ını çıkardı.

2 Ağustos’da Super Junior, MTV Music Asia Awards 2008 ödül törenine OneRepublic ve Jabbawockeez gibi dünyaca ünlü yıldızlarla birlikte davet edilen top-grup olarak Malezya’ya da girişini yaptı. Onlar MTV Asia Awards’da Kangta ve BoA’dan sonra “Favorite Artist Korea” ödülünü kazanan 3. SM artisti oldu.
2009: Sorry Sorry İle Büyük Başarı ve Super Show 2
Grup 3. albümünü 12 Mart 2009’da çıkardı. Albümün çıkış şarkısı “Sorry Sorry” 9 Mart’ta yayınlandı. Albümün ön siparişi bir haftadan kısa bir sürede 150.000 kopyayı buldu. Satışa sunulduğu gün 29.000 kopyası satılan ve çıktığı gibi Hanteo listelerinde 1. sıraya yerleşen ilk albümleriydi. Seo Taiji albümünün rekoru olan 25.000 kopyayı da geçmiş bulundu.

Albüm tanıtımına 13 Mart Music Bank’te “Sorry Sorry” ve “Why I Like You” şarkılarıyla sahne alarak başladılar. 2 hafta sonra “Sorry Sorry” müzik programlarında 1 sıraya yerleşti. Mart – Mayıs ayları arasında “Sorry Sorry” arka arkaya 10 ödül kazanarak Kore’de ve yurtdışında hit haline geldi.
Satışa sunulduktan sadece bir hafta sonra albüm 2009 yılının en çok satılan albümü oldu. Albüm, Asya ülkelerinde popüler olup Super Junior’ın Tayvan Golden Melody Awards’ın 2. temsilcisi olmasını sağladı. Albüm 33 hafta boyunca Tayvan müzik listelerinde 1. sıradaydı. Tayvan, Tayland, Çin ve Filippinler’de en çok satan Korece albüm oldu.
MNET Asian Music Awards’a katılmamalarına rağmen 3 ödül kazandılar:” Overseas Viewers Award”, “Mobile Popularity Award” ve “CGV Popularity Award”. 2009 yılı Golden Disk Awards’da “Artist of the Year” (Daesang) ödülünü kazandılar.

17 Temmuz 2009’da başlayan Super Show 2 kapsamında, 7 ülkede toplam 15 konser verildi. 17 Temmuz’daki ilk Super Show 2 konseri olan Seul konser biletleri 16 Haziranda satışa sunuldu ve sadece 10 dakikada tüm biletler tükendi. Bunun üzerine Seul konseri için 2 ve 3. kez bilet basıldı ve bunlarda 10 dakikadan az bir sürede tükendi. Bangkok konserinde 32,000 izleyiciye performans sergilendi ve biletlerin satışa çıkmadan önceki gece 5,000 hayran bilet gişesinin önüne kamp kurdu.
2010: Bonamana ve Asya’yı Ele Geçirme

6 Mayıs 2010’da SM Ent. youtube kanalında yeni albüm “Bonamana”nın teaser’ını yayınladı. Klibin tam versiyonu 12 Mayıs’ta yayınlandı. Yayınlandıktan sonra 1 gün içinde izlenme sayısı 1 milyonu geçti. 13 Mayıs’ta ise 4. albüm resmen satışa sunuldu. Albüm kaydında sadece 10 kişinin olduğu (Hangeng, Kibum ve Kangin’in olmadığı) ilk albüm oldu.
5 Temmuz 2010’da Kangin askeri görevine başladı.
Albümün ön siparişlerinin 200,000’i bulmasıyla grup kendi rekorunu kırdı. 14 Mayıs günü yeni şarkılarıyla Music Bank’te ilk defa canlı performans sergilediler. Söylenen ikinci şarkı da "나쁜 여자 (Boom Boom)’du. 17 Mayıs’ta 2010 Dünya Şampiyonası’na katılan Kore Milli Futbol Takımını desteklemek amacıyla çıkarılan “Victory Korea klibinin teaseri yayınlandı. “Bonamana” albümü 2010 yılının en çok satan albümü oldu.

28 Haziran’da Super Junior “No Other”, “All My Heart”, “A Short Journey” şarkılarının yanısıra “Shake It Up” şarkısının remiksini de katarak albümün yeniden düzenlenmiş halini satışa sundu. “A Short Journey” bestesini Donghae, sözlerini ise Eunhyuk yazdı. Bu şarkı, kayıt sürecinde kendisi de orda olup, bir kıtasını söyleyen Kangin’e adanmıştı. 2 Temmuz’da Super Junior Music Bank’te “No Other” şarkısıyla sahneye döndü. Klip 7 Temmuz’da yayınlandı.
No Other” ve “Bonamana”nın 23, 24 ve 25 Temmuz’daki son performanslarıyla birlikte 4. albüm tanıtımını da sona erdi.

3.Asya turu olan “Super Show 3” 14 Ağustos’ta Seul konseriyle başladı.
Grup, SM Family’nin bir parçası olarak şirketin diğer grup ve şarkıcılarıyla birlikte SM Town Live ‘10 dünya turuna katıldı. 4 Eylül’de Los-Angeles, Kaliforniya, ABD’de konserleri oldu. SM artistlerinin hep birlikte farklı bir kıtada verdikleri ilk konserdi.
2011-2012: Mr Simple
Grup Japonya’da resmi tanıtım yapmamasına rağmen 18-20 Şubat tarihleri arasında Japonya’nın en büyük konser salonu Yokohama Arena’da konser verdi. “Super Show” biletleri ışık hızıyla tükendi. Bilet almak isteyen kişi sayısı 110,000 kişi iken konseri izleyebilen 36,000 kişi oldu.
16 Şubat 2011’de satışa sunulan “Super Junior Japan ‘Super Show 3Opening Commemorative Album” en büyük online satış sitesi olan Tower Records’da hemen 2. sıraya yerleşti. “Super Junior Japan Limited Special Edition - Super Show 3 DVD” 2. sıraya yerleşmişken CD’si de 10. sırayı kapmıştı. “Super Junior Japan Limited Special Edition - Super Show 3”, 2 gün boyunca Oricon günlük listelerinde 1. sırada ve haftalık listede 6. sıradaydı.

24 Şubat’ta bütün CGV ve Primus sinema salonlarında yayınlanan “Super Show 3 3D” videosu çıktı. “Super Show 3 3D” Kore’de en popüler film oldu.
31 Mart’ta grubun lideri Leeteuk 5. albümü yazın çıkaracaklarını açıkladı. Kim Heechul de 2 Haziran 2011’de Twitter’da “5.albüm hazırlıkları bizi deli ediyor, ama çıktığında aklını kaybedecek olan sizsiniz” şeklinde mesaj yayınladı. Bu twit Tayvan KKBOX listelerinde 64 hafta boyunca 1. sırada olan Bonamana’nın başarısı içindi.
Super Junior’un ilk Japonca single’ı olan “Bijin (Bonamana)” 8 Temmuz 2011’de satışa sunulduğu gün 27,168 kopya satıp, günlük Oricon listesinde 2. sıraya yerleşerek çıkışını yaptı. 14 Temmuz’da da satış sayısı 59,262’ye ulaşmış ve Oricon haftalık listelerinde 2. sırayı kapmıştı. Super Junior Japonya’da en çok satan Kore artisti olarak rekor kırdı, Japonya’da single için resmi tanıtım yapılmamasına rağmen albüm satış sayısı 100,000 kopyayı geçti.

Mr.Simple” Kore’de çıkışını Gaon Chart’da 1. sırayı ele geçirerek ve 287,427 kopya satarak yaptı. Albüm 4 hafta boyunca 1. sıradan düşmedi ve satış sayısı Ekim ayında 441,000 kopyayı geçti. Billboard World Albums Chart’da 3. sıraya ve Oricon listelerinde 17. sıraya yerleşti. Albümün kapak şarkısı olan “Mr.Simple” daha ilk günden M!Countdown’da 1. oldu.
1 Eylül 2011’de Heechul askerlik görevine başladı.
Super Junior, ilk dünya turları olan “Super Show 4”e Kasım ayında başladı. Grubun 2. Japonca single’ı olan” Mr.Simple” Japonca versiyonu 7 Aralık tarihinde Japonya’da yayınlandı.
13 Ocak 2012’de grup Japonya, Osaka’da Kyocera Dome’da gerçekleşen 26th Golden Disk Awards’a katıldı ve Kore’ye ellerinde “Popularity Award”, “MSN Japan Award”, “Disk Bonsang” ve en büyük ödül olan “Disk Daesang” ödüllerini alarak, toplamda 4 ödülle döndüler.
5.albüm “Mr.Simple” ve 4.albüm “Bonamana”nın müzik ve albüm listelerinde 1. ve 2.sıraları ele geçirmesi sonucu Super Junior Taywan’da “Album King” olarak taçlandırıldı.
Bonamana64 haftalık birinciliğinden sonra başarısını “Mr. Simple”a devretti. “Mr. Simple” da 46 haftalık birincilikle bu başarıyı devam ettirdi.

10 ülkede düzenlenen “ Super Show 4” Dünya Turu toplamda 900,000 bin izleyiciyi toplamayı başardı.
Super Junior’ın bu başarılarının yanısıra Japonya’da çok sevilen Donghae ve Eunhyuk ikilisi için Donghae&Eunhyuk alt grubu oluşturuldu ve ilk resmi performanslarını 16 Aralık 2011’de KBS Music Bank’de 떴다 오빠 (Oppa Oppa) ile yaptılar.
2012 – 2013: Sexy,Free & Single ve Super Show 5 Dünya Turu
2012 Haziran ayında SM Ent. Super Junior’ın 1 Temmuz’da online, 4 Temmuz’da da fiziksel olarak satışa sunulan “Sexy, Free & Single” 6.albümüne Kangin’in de katılacağını açıkladı. Klip 3 Temmuz’da yayınlandı. Sadece kabı farklı olan albümün B versiyonu da 16 Temmuz’da satışa sunuldu. 6. albümün yeniden düzenlenmiş hali olan “SPY” albümü de, “SPY”, “Outsider”, ve Leeteuk’un yazdığı “Onlu U” ile Donghae’nin yazdığı “Haru” şarkılarıyla 7 Ağustos’ta satışa sunuldu. “SPY” şarkısının klibi de 13 Ağustos’ta yayınlandı.

Sexy, Free & SingleAvustralya, Fransa, Peru ve Japonya gibi ülkelerde iTunes listelerinde yüksek sıralara yerleşti. Ayrıca Billboard World Albums listesinde 3. oldu. Albüm bir ayda 335,744 kopya satarak Kore’nin Gaon Chart’ına direk birincilikle giriş yaptı.
Tayvan KKBOX KPOP listelerinde “Sexy,Free & Single” albümünün tüm şarkıları listede yer aldı ve albüm birkaç hafta boyunca zirvedeki yerini korudu.
2012 Ekim ayında lider Leeteuk askeri görevine başladı.
Ekim ayında Super Junior, Style Icon Awards’da Teen Style Icon” ödülünü, Kasım ayında da 19th Korean Entertaintment Arts Awards’da “Best Artist Group Award” ödülünü kazandı.
30 Kasım’da Super Juinor, MTV Europe Music Awards’a katıldı ve "Album of the Year", "Best Global Group - Male", "Best Line Award" ödüllerini kazandı.
2013 Şubat ayında “Super Show 5” dünya turunun düzenleneceği açıklandı ve tur Mart ayında Seul’deki konserle başlamış oldu.

Yesung’un da 6 Mayıs 2013’te askeri görevine başlamasıyla Super Junior 2013 yılında 9 aktif üye ile dünya turuna devam etti.
Grup, Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da gerçekleştirilen 28 konserle birlikte 450,000’den fazla izleyiciye performans sergiledi. Güney Amerika’daki konserlerle birlikte Super Junior bu kıtada Koreli bir grup tarafından gerçekleştirilen ilk ve en büyük konseri veren grup olma ünvanını kaptı.
Brezilya’da gerçekleştirilen konser, ülkede gerçekleştirilen tek bağımsız Kore konseri oldu. Güney Amerika’da toplam 40,000 izleyici ulaşıldı. Super Show 5 Meksika konseri biletleri sadece 5 saat içinde tükendi. 15,994 izleyicinin katılımıyla Asya’dan sonra en çok izleyiciye ulaşılan yer Latin Amerika oldu.
Super Show 5 ile 2008’de başlayan Super Show serisi bünyesinde 3 Asya, 2 dünya turu gerçekleştiren Super Junior, toplam 79 konser ile 1.3 milyondan fazla izleyiciye ulaşmış oldu.
2014: “MAMACITA” & Super Show 6 - Krallar Geri Döndü
29 Temmuz 2014’te Leeteuk’ın askerden dönmesiyle albüm çalışmalarına hız veren Super Junior, 10 şarkıdan oluşan 7. albümleri “MAMACITA”yı 29 Ağustos 2014’te dijital olarak, 1 Eylül’de de fiziksel olarak satışa sundu.

Albüme, aktif olan 10 üye dışında, şuanda kamu hizmeti şeklinde askerlik görevini yerine getiren üye Yesung da dahildir.
28 Ağustas’ta MV’nin yayınlanmasından sadece 9 saat sonra izlenme sayısı 1 milyonu ve 22 saat sonra da 2 milyonu geçti. Popüler Çin sitesi YinYueTai’de Super Junior tam puan 100.000’e ulaşan ikinci grup oldu – ilki de “Swing” albümüyle Super Junior-M’dir.
Yayınlanmasından 1 hafta önce ön siparişleri başlayan fiziksel albüm Kore’nin en önde gelen online satış sitesi Synnara’da kapaktaki basım hatasına rağmen yok sattı ve Synnara anlık satış listesinde ön siparişler açıldığı andan itibaren zirveden düşmedi. Kore'deki offline satış yerlerinde de kısa sürede tükenen albüm çıkalı 1 ay olmadan yılın en çok satan albümleri arasına girdi.
29 Ağustas’ta Music Bank’deki canlı MAMACITA ve Shirt performanslarıyla grup promosyonlarına başladı.
Albüm yayınlandıktan 3 gün sonra Billboard’un en çok satan dünya albümleri listesi Billboard’s Album World Chart’a birincilikle giriş yaptı.
MAMACITA, Hanteo listelerinde anlık, günlük ve haftalık birinciliklerden sonra 11 Eylül 2014’te, albümün yayınlanmasından 1 hafta sonra 91,563 adet satarak Hanteo Yıllık En Çok Satanlar listesinde de zirveye oturdu.
19-20-21 Eylül’de gerçekleşen Super Show 6 Seul konserlerinin 3.sü(21 Eylül) grubun 100.konseri oldu ve Super Junior dünya turu kapsamında 100 konser düzenleyen ilk Koreli grup oldu.
24 Eylül‘de Sungmin‘in müzikal oyuncusu Kim Sa-Eun ile çıkıyor oldukları onaylandı. 13 Aralık günü çift evlendi.
Ekim‘de Mamacita albümünün yeniden düzenlenmiş hali olan “This Is Love” albümü yayınlandı. Yayınlandıktan sonra albüm Hanteo, Sinnara Records vb. listelerinde 1.sıraya yerleşti.
31 Ekim‘de SJ-M üyesi ZhouMi‘nin solo albümü “Rewind” yayınlandı.
5 Kasım‘da SM Ent. Shindong‘un 25 Kasım‘da askere gideceğini duyurdu ama Shindong‘un belindeki sorun askere gitme tarihi ertelendi.

13 Kasım tarihinde Kyuhyun‘un solo albümü “At Gwanghwamun” yayınlandı ve şarkı yayınlandıktan 3 saat sonra allkill statüsüne ulaştı.
28 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen Gaon Awards ödül töreninde Super Junior 2014 yılı 3.(Mamacita) ve 4.(This Is Love) çeyrek “Yılın albümü/sanatçısı” ve “Weibo Kpop Star Award” ödüllerini aldı.
2015: Günümüz: “Devil” & “Magic”
Shindong 25 Mart günü askere gitti bir, hafta sonra, 31 Mart tarihinde de Sungmin askere alındı.

8 Temmuz 2015 tarihinde SM Entertainment Yesung‘un grubun 10.yıldönümüne özel hazırlanan Devil albümüyle birlikte yeniden grup aktivitelerine geri döneceğini açıkladı. Albüm 16 Temmuz‘da yayınlandı. Yeni albümdeki “Devil“, “We Can“, “Don’t Wake Me Up” ve “Alright” şarkılarını hayranlar ilk defa 11 ve 12 Temmuz‘da düzenlenen SS6 Seoul Encore konserlerinde dinleyebildi.
16 Temmuz‘da Super Junior Teen Choice Awards ödüllerinde “Uluslararası sanatçı” ve “En iyi fandom” ödüllerini aldı.
2009 yılından beri grupla aktif promosyon yapmayan üye olan Kibum 18 Ağustos 2015‘te Instagram hesabından SM Ent. ile sözleşmesi bitmesi nedeniyle şirketten ayrıldığı bildirdi.
2 Eylül‘de SM Ent. Eunhyuk‘un 13 Ekim‘de aktif asker olarak, 15 Ekim‘de de Donghae‘nin polis asker olarak vatani görevine başlayacaklarını açıkladı.
10 Eylül‘de SM Ent, 16 Eylül‘de 10.yıldönümü özel albümünün ikinci kısmı olan “Magic” albümünün yayınlanacağını açıkladı. Bu albüm Eunhyuk, Donghae ve Siwon‘un askere gitmeden önceki son albümü oldu.


15 Ekim‘de Kyuhyun‘un ikinci solo albümü “Fall, Once Again” yayınlandı. Albümün kapak şarkısı “A Million Pieces” MV’si İsviçre‘de çekildi. İkinci albümüne destek olarak Kyuhyun ilk solo konserini düzenledi. Konser SMTOWN COEX Artium‘da 6-8 ve 13-15 Kasım tarihlerinde toplamda 6 konser olarak düzenlenmesi planlanırken biletlerin 46 saniye gibi kısa bir sürede tükenmesi ve hayranların istekleri üzerine bir gün daha eklenerek 5 Kasım‘da başlayıp toplamda 7 konser gerçekleştirilmiş oldu.
Screenshot_1
6 Kasım günü SM Entertainment Super Junior‘un çıkışlarının 10.yıldönümü için onlara kendi şirketleri “Label SJ“i vereceklerini açıkladı. Label SJ, SM‘den ayrı bir şirket olmayıp SM‘in alt şirketidir ve Super Junior‘un hem grup/alt grup hem üyelerin (ZhouMi, Henry dahil) işleriyle ilgilecek. SM sadece para desteği verecek.
Label SJ çalışanları grup üyeleri ve şu an onlarla birlikte çalışan menajerler.
19 Kasım‘da Siwon polis-asker olarak göreve başladı.

UYARI: Bu yazı Turkish Sapphire Blue adminlerinde DQtyonok tarafından yapılan çok yönlü araştırmalar sonucu özel olarak hazırlanmıştır. İzinsiz olarak tamamının veya bir kısmının site dışına çıkarılması ve alıntı yapılması kesinlikle yasaktır.
Telif Hakki © 2012-2014 TR Sapphire Blue
Tüm Hakları Saklıdır.

Debuttan Günümüze SJ” üzerine 2 yorum

 1. Gerçekten çok teşekkürler ama küçük birşey söyleyceğim haddim olamayrak.
  Keşke Albümlerin, Kore’deki müzik programlarında kaç ödül kazandığını da yazsaydınız. Çok memnun olurdum. 🙂
  Sadece okurken eksikliğini hissettim.
  Tekrar teşekkürler. ^^

  Beğen

  • Hepsini bulabilir miyiz emin değiliz :/ Albümler dışında seslendirdikleri OST’ler için de müzik programlarına çıktıkları oldu çünkü, bir de eski tarihlerin kayıtlarını bulmak pek kolay olmuyor. Ama elimizden geleni yaparız ^_^

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s