Kore'de Askerlik Sistemi

Kore eğlence sektörü haberlerini takip edenler, Kore’deki askerlik hizmetinin hiç de hafife alınmayacak bir şey olduğunu gayet iyi bilir. Hukuken, askerliğe elverişli koşullara sahip sağlıklı her 19-30 yaş aralığındaki Koreli erkeğin bu hizmet için başvurusunu yapması ve yaklaşık iki sene boyunca vatanına hizmet etmesi gerekiyor. Hizmetin 2 yıl olmasının altında yatan sebep ise, Kuzey Kore ile olabilecek olası bir savaş durumudur.

Burada ek bilgi olarak şunu da verelim; Türkiye’de de 1941 yılında askerlik süresi 40 aydı. Daha sonrasında 1945 senesinde 30 aya düşürüldü. 63-70 yılları arasında da ülkemizde askerlik iki yıl olmuş, daha sonra 1984 yılında 18 aya düşürülmüştür. Şu anda bir senelik zorunlu askerlik durumu mevcuttur. Buna ek olarak lisans, yüksek lisans programlarından mezun olanlar ise 6 ay, yani kısa dönem askerlik yapmaktadır.

Her sağlam Koreli erkeğin, kesinlikle ünlü isimler de buna dahil, aynı Türkiye’de olduğu gibi vicdan-ı red (zorunlu askerlik görevini yapmayı reddetmek) yapması durumunda hapisle cezalandırılması durumu mevcuttur. Kore halkının gözünde erkekler söz konusu olduğunda, hiç şüphe yok ki askerlik vazifesi, hayatta yerine getirilmesi gereken en önemli görevlerlerden biridir.

Bu zorunlu hizmet, yine de hizmet türü bakımından ikiye ayrılmış durumunda; aktif hizmet ve kamu hizmeti. Aktif hizmetin ne olduğunu anlamak kolay olsa da, birçok yabancı hayran kamu hizmetinin ne demek olduğunu bilmeyebilir.

Bu iki hizmet arasındaki fark nedir? Aktif görevle başlayacak olursak, Kore'deki aktif hizmet, silahlı kuvvetlerde (kara/deniz/hava kuvvetlerinde) asker olarak görev almak anlamına geliyor. Bu hususta, Türk Silahlı kuvvetleriyle benzerlik göstermektedir. Kamu hizmeti denilen hizmet şeklinde ise, tamamen farklı bir usül uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askere alım işlemlerinde, kişi askerlik için sağlık olarak elverişli koşullarda değilse "çürük" raporu verilir ve askerlikten muaf tutulur. Fakat Kore Silahlı Kuvvetleri’nin askere alım işlemlerinde bir farklılık söz konusudur. Kore’de iki yıllık askerlik hizmetine başlamadan önce, ister aktif ister kamu hizmeti yapacak olsun, askere alınacak kişi önce sağlık kontrollerinden geçirilir. Bu kontrollerde fiziksel uygunluk ve kondisyonuna bakılır. Bu kontrol sırasında 1-5 arasında bir derecelendirme yapılır ve 5. seviyede kalanlar askerlik hizmetinden tamamen muaf tutulur, yani çürük olmuş olurlar. 1-3 seviyeler arasındakiler ise aktif hizmete verilir. 4. seviyede kalanlar ise kamu hizmeti yapar ve askerlik hizmeti için diğer fiziksel elverişsizler kategorisinde yer alırlar ama bu tamamen muaf oldukları anlamına gelmez. Bu, bir bakıma çürük ile tamamen sağlam arasında bir konumdur.

Kısacası, kamu hizmeti yükümlüleri hükümete bağlı görevli olarak metrolarda, park alanlarında ve buna benzer yerlerde hizmet veren kişilerdir. Aktif hizmet veren askeri personelin aksine, bizdeki sabah dokuz akşam beş mesai saatleri çalışma şeklinde benzeyen bir periyotta hizmet verirler. Kamu hizmeti veren Koreli birçok vatandaş, halkın gözünde utanç kaynağı durumundadır ve normal askerlik yapanlarla bir tutulmazlar.

Birçokları artık Koreli sanatçıların genelde ‘ünlü askerler’ ya da kamu hizmeti görevlisi olarak hizmet verme eğiliminde olduğunun farkında. Ve kesinlikle, ünlüler için bu şekilde sert eleştiri almak ya da "kolay yolu" seçti denmesi, özellikle de Güney Kore’nin silahlı kuvvetlerdeki aktif askerler için benimsemiş olduğu eğitimdeki acımasız doğası düşünüldüğünde, çok sıradışı bir durum değil.

Super Junior'da Leeteuk ve ardından Kangin aktif görevde askerlik hizmetlerini tamamladılar. Heechul, 2006'da atlattığı trafik kazası sebebiyle geçirdiği ameliyatta bacağınakoyulan 8 metal çubuk sebeiyle kamu hizmeti yaptı. Yesung, uzun zaman sıkıntı çektiği bel ağrıları sonrası ortaya çıkan bel fıtığını sebebiyle sağlık kontrolündde aktif görev için yeterli seviyeye ulaşamadığı için kamu hizmeti şeklinde askerliğini yerine getirdi. 2015 baharında Shindong ve 5 gün ardından Sungmin aktif askerlik görevine başladı. 2015 sonbaharında ise Eunhyuk aktif görevine başlarken, 2 gün ardında Donghae ve yaklaşık 1 ay kadar sonra da Siwon temel eğitimlerinin ardında polis olarak aktif görevlerine başladılar.

UYARI: Bu yazı TR Sapphire Blue adminleri tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Emeğimize saygı açısından izinsiz olarak yazının tamamının veya bir kısmının site dışına çıkarılması ve alıntı yapılması kesinlikle yasaktır.

Telif Hakkı © 2012-2015 TR Sapphire Blue
Tüm Hakları Saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s