[Ocak 2015] Cosmopolitan Kangin Röportajı

 • Cat Funeral’da, Jaehee Donghoon’a ‘ilk aşkının’ kim olduğunu soruyor, değil mi? Donghoon ‘müzik’ diye cevap veriyor. Ama, bir erkeğin ‘ilk aşkı’ olmak için gereken asıl standart ne gerçekten? Hoşlandığı ilk kız mı? Çıktığı ilk kız mı?

Tek taraflı olsa bile, o kişi ilk aşk olarak düşünülebilir. İlk aşk, o kişiyle birlikte olduğunuzda bazı duygulara ilk kez sahip olmanız ve bunları ilk kez tecrübe etmeniz gibidir. Onu gördüğünüzde, kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlar. Elini tuttuğunuzda rüya gibi gelir, sanki gökkuşağının altından geçiyormuşsunuz gibi.

 • Sert adam Kangin’in ağzından ‘gökkuşağının altı’ gibi kelimeleri duymayı beklemiyordum.

Gerçekten! İlk aşkım ile lisenin ilk yılında karşılaştım. Otobüste uzun, düz saçlı bir kız, gerçekten parıldayan bir halesi var gibiydi. O anı unutamıyorum. Çok kusursuz görünüyordu. Okul üniformalarımızla buluştuk, kafelere gittik, sokaklarda ddeokbokki yedik… Bazen bizi gördüklerinde arkadaşlarımın dilleri tutulurdu. O dönemde üniversite öğrencilerinin en gözde stilini biliyorsunuz, değil mi? Polo tshirt, pamuklu pantolon ve Doctor Martens. Bu şekilde giyinir ve otobüse, metroya binerdik, oraya buraya gezmeye giderdik. Benim anılarım bunlar.

 • Erkekler ilk öpücük anlarını da hatırlarlar mı?

Ama ‘ilk öpücük’ kavramı belirsiz değil mi? Dudakların birbirine dokunduğu ilk ilişki diyelim. Ya da filmlerdeki öpücükler gibi anlamlara da gelebilir. Herkesin kendi ölçütleri vardır. İlk öpücüğü düşününce, gerçekten sevdiğim ilk kişiyle olan öpücüğümü düşünüyorum, tabii ki hatırlıyorum.

 • Erkekler, ilk aşkını unutabilenler ve unutamayanlar olarak sınıflandırılabilir, değil mi? Sen hangi taraftansın?

Öyle bir şey mi var? Sanırım ben ‘ilk aşkını hatırlamayan fakat güvenle ilk aşkını atlatmış oanlar’ kategorisine gerçekten uyuyorum. Bu ilk aşkımla olan anılardan çok, ondan hoşlandığım zamanlardaki hislerimin anıları.

 • İkinci bir şans verip ilk aşkını tekrardan görme gibi düşüncelerin var mı?

Hayır! İlk aşkımı tekrardan görmek gibi düşüncelerim yok, birbirimizi hayal kırıklığına uğratacakmışız gibi geliyor.

 • ‘İlk aşkım var’ tarzı sözleri geç söyleyen erkeklerin amacı nedir?

Eee. Geç olmasına rağmen, sadece o anda itiraf etmelerini sağlayan duygulara sahip olmak istemeleri onlar için mümkün. Fakat çok geç söylendiğinde, o kelimelerin önemini merak ediyorum. Eğer anlamsız bir durumsa, bu işleri karıştırmaz mı? En çok ilişki konularında karmakarışık olmaktan nefret ediyorum.

 • Donghoon ve Jaehee ilk kez düğün mekanında karşılaştı, o sırada Donghoon’un sunbaesi de Jaehee’ye ilgi gösterdi. Aşk ve arkadaşlık arasında, hangisini seçerdin?

Eğer bir arkadaşım ve ben aynı anda aynı kızdan hoşlanırsak, benim için arkadaşlık önce gelir. Yani, seçim yapma şansı olsun diye kıza karşı adım atmam. Super Junior üyeleri arasında, ilişki konusunda tek bir kural var. “Ne olursa olsun, çakışamazsın!” Çok şükürler olsun ki, bugüne kadar bu kurala sıkı sıkıya uyuldu.

 • Aptal aşık Donghoon rolünü yaparken, hangi kısımlarıyla özdeşleştin ve hangi kısımlardan rahatsızlık duydun?

Sanırım ben aşkta umutsuz olan Donghoon ile aynıyım. Donghoon ilk kar sırasında Jaehee’ye ilk aşık olduğunda, “Yukhoe (kore tarzı çiğ et) sever misin?” diye sordu. Ben de böyleyim. Hoşlandığım kıza “Ne yapıyorsun?”, “Yemek yemeye gitmek ister misin?” gibi sorular soramam. Bunun yerine “Bu şarkıyı dinlemek ister misin?”, “Bu şarkı güzel değil mi?” tarzı sorular sorarım. Fakat Donghoon’un durumunda olsaydım, birlikte büyüttüğümüz kedi ölseydi, çoktan ayrıldığımız için onu aramazdım.

 • Debuttan sonra bile, müzisyen Donghoon sıkı çalışmaya devam etti, para kazandıktan sonra dahi yine de tatmin olmadı, daima değersiz hissetti. Albüm şirketinin kıdemli temsilcisi, Jaehee’ye ilgi duydu ve ona ilgisini gösterdi. Bir erkek olarak, bu durumda, kız ne yapmalı?

Ben daima bu durumu yaşadım. Stajyerken ve askerlikten önce ve sonraki zor zamanlarda. Eleştiri kaldıramıyordum. Bu yüzden onun duygularını tamamıyla anlıyorum. Bir erkek bu şekilde devam ederse, ayrılması daha iyi olur. Sevdiğiniz kişinin sonu gelmez şikâyetlerinize tahammül edip durmasını bekleyemezsiniz, değil mi? Buna gerek yok. Birlikte olan bir çift, ilişkiye başlayan gerçekten yakın arkadaşlardır, aile değil.

 • “Seni sevdiğim için gitmene izin veriyorum” ifadesi neden vardır? Erkeğin sevdiği kızı mutlu edeceğine dair güveni olmadığından mıdır, bu yüzden mi ayrılmak ister?

Vazgeçmek mümkündür. Örneğin, eğer bir erkeğin umulanın aksine evlenmek gibi bir düşüncesi yoksa. İlişkimizi açıklamak sorun yaratır. Filmde, Jaehee birlikte yaşadıkları gerçeğini etrafına söylüyordu, değil mi? (Kötü tepkiler alarak) gitmeye izin vermek özellikle bayan için daha kolay olacaktır çünkü o daha büyük tepki alma riski altındadır.

 • Veda sırasında nazik olunmasının gerekli olduğunu düşünüyor musun? Geçmişte, Donghoon Jaehee’ye “Ayrılalım” dedi ve Jaehee evden kaçıp gitti. Jaehee dönmeden önce, acı ama, temizlenmişti. Her şeye rağmen, birlikte yaşadılar. Nazik olmanın gereği yok mu?

Bu sözleri söyleyecek kadar ileri gitmek için, çok fazla acı çekmiş olunmalı. Donghoon’un son düşüncesi kediydi ve ona bakmaya devam edeceğinden emindi. Ayrılsalardı, evi terk eden kişi Jaehee olurdu. Bu yüzden eşyalarını toplamadan önce, Donghoon ona ilişkilerini düzeltme fırsatını verme kibarlığını göstermeliydi.

 • Birbirine verilen hediyeler ve birbirini hatırlatan eşyaları ne yapılmalı? Geri mi verilmeli? Yoksa atmalı mı?

Kendini yeni bir başlangıç yapan biri olarak görene kadar? Şimdiye dek, kalbim hala hatırlıyor. Sadece eşyaları atmakla her şey unutulacak diye bir şey yok, hala o kişiyi hatırlarım. Ben Harim sunbaemin şarkısındaki gibi, “Bir aşk başka bir aşkla unutulur” tarzında biriyim.

 • Bir çiftin ayrıldıktan sonra arkadaş kalmalarının mümkün olduğuna inanıyor musun?

İnanıyorum. Rahatlıkla sık sık buluşan arkadaşlar olmasanız bile, endişeli veya zor zamanlarda en azından birbirinizi arayabilmelisiniz, değil mi? Çıkmış olsanız bile, aranızda özel bir şey olmadan hala birbirini iyi anlayan arkadaşlar olabilirsiniz. Ve samimiyetle, birbiriniz için en iyisini dileyebilir ve birbirinizi destekleyebilirsiniz. Tıpkı Donghoon ve Jaehee’nin ayrıldıktan sonra bile hala birbirleri için en iyisini istemeleri gibi.

 • Herkes farklı şekilde düşünür. Kız arkadaşın eski erkek arkadaşıyla arkadaş olarak kalsa anlayışla karşılar mısın? Arkadaşken farklı etkiler doğuran bir yakınlaşma olabilir, değil mi?

O şekilde mi? O zaman olamaz, o-la-maz!

 • About Time filmdeki başrol gibi geçmişe dönebilme kabiliyetin olsaydı ne yapardın?

Eski kız arkadaşımdan özür dilemek isterdim. Kalbini kırdım, onu çok üzdüm. Bir zamanlar hoşlandığınız, hatta âşık olduğunuz kişiyi düşündüğünüzde mutlu hatıralarınız olmalı, değil mi? Birlikte olduğumuz zamanlarda, ilişkinin daha sevgiyle hatırlanması için daha güzel anılar biriktirmeyi dilerdim.

 • Son soru. Cat Funeral, çiftlerin izlemesi için bir film mi yoksa aynı cinsiyetten arkadaşlar için mi?

Çiftler izlerse güzel olur, fakat kız arkadaşlar için izlemesi daha eğlenceli görünüyor, çünkü izledikten sonra hakkında çok şey konuşabileceğiniz tarzda bir film. Bir bardak bira üstüne eski erkek arkadaşına lanet etmek için iyi olur gibi. Haha.

Foto Scans: Heira
İngilizce Çeviri: ryeongbb
Türkçe Çeviri: Seohae@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s