[Aralık 2014] Cool Music Kyuhyun Röportajı

 • Solo albümünüz yayınlandığı ilk sıralarda neler hissettiniz? Sonuçlar beklentilerinizi aştı mı?

Kyuhyun: Dürüst olmak gerekirse, albüm kayıtlarıyla ilgili yüksek bir umutlarım yoktu o yüzden sonuçlar beni çok şaşırttı. Her gün şok halindeydim. Promosyonlarımın 3. haftasında Kore halkından olumlu tepki aldık, yabancı hayranlar da albümü sevdiler, albüme büyük bir ilgi gösterdiler. Çok mutlu oldum.

 • “At Gwanghwamun” albümü gerçekten de çok güzel. Bu albümü yapma fikirleri ne zaman oluşmaya başladı?

Kyuhyun: Ben bayadır ballad seviyorum ve ballad söylemek her zaman istediğim bir şeydi. Koreli bir sunbae’nin solo konserinin izledikten sonra kendi solo albümümü çıkarmayı düşünmeye başladım. Solo konserim olursa mutlu olacağımı anladım. Aslında, belirli bir süreden sonra böyle bir düşüncem oluşmadı, böyle düşüncelerim diğer üyeleri DJ’lik, aktörlük gibi solo projeleriyle uğraşıyorken gördüğümde olmuştu, o zaman solo bir sanatçı olarak çıkabilir miyim diye düşünmüştüm.

 • Albümünüzdeki şarkılar hüzünlü görünüyor, sonbahar havasına uyması için özellikle mi seçildi?

Kyuhyun: Hüzün balladlar aracılığıyla çok iyi iletilebiliyor ve sonbaharı çok severim. Sonbaharda insanlar hüzünlü şarkı dinlemeyi sevmiyorlar mı? İlk başta, albümün kışa yakın bir zamanda çıkarılması düşünülüyordu. Ama daha önce söylediğim sebeplerden ötürü daha erken çıkarıldı. Şu an erken kış, o nedenle sonbaharla buluştu diyebiliriz.

 • Albümdeki 7 şarkı da çok güzel, neden sonuç olarak “At Gwanghwamun” şarkısı albümün kapak şarkısı olarak seçildi?

Kyuhyun: Aslında “At Gwanghwamun” şarkısının kayıtları 2 sene önce yapılmıştı. Ondan sonra insanlara yeni şarkıları olup olmadığını soruyordum, topluyordum, şirket de repertuarı tamamlıyordu ve böylece şarkılar yavaş yavaş toplanmaya başladı. O zaman bu şarkıyı kaydederken albüm hazırlıklarının bu kadar uzun süreceğini düşünmemiştim ama daha o zamanlar “At Gwanghwamun”un kapak şarkısı olacağını biliyordum.

 • En sevdiğiniz şarkı hangisi? Neden?

Kyuhyun: 2. şarkı “Eternal Sunshine”ı özellikle seviyorum. Sebebine gelirsek beni derinden etkileyen “Eternal Sunshine” filmiyle kıyaslamak gerekiyor. O yüzden bu şarkıyı gördüğümde aynı adı taşıdığını okudum, anlamı da film içeriğine çok benziyordu, baya ilgimi çekmişti. Kendimi çok iyi hissetmediğimden ilk kaydı yarıda bırakmıştık, ve zaman kaybetmemek için tekrar baştan kaydettik. Belki de o yüzden bu şarkıyı seslendirirken duygularım dolup taşıyor.

 • Albümün tasarımından memnun musunuz? Fotoğrafların farkında olmadan çekildiğini duydum. Fotoğraf çekimleri sırasında neler yaşandı?

Kyuhyun: Bu çekim sıradan bir çekim gibi görünüyor, farkında olmadan yapılmadı. Tasvir etmek istediğimiz duyguyu elde edebilmek için çekimler sırasında yaprak toplayıp etrafa saçtık, bu biraz çaba gerektirdi. Sonra yerde uzanmam gerekti. Çok yorgun olduğum için uyuyakaldım. 10 dakika sonra uyandım. Yönetmenden özür diledim ama o iyi fotoğrafların elde edilmesi için doğal açılardan çekilmesi gerektiğini söyledi. Çekimler sırasında uyuyakalmak... Bu olay derin bir iz bıraktı.

 • Solo projeniz için heyecanla vücudunuzla ilgilendiğinizi duydum. Yaptığınız özel bir şey var mı?

Kyuhyun: Sağlıklı beslenme, egzersiz... Ama ben öyle biri değilim! Genelde arkaşlarımla içmeyi seven biriyim. Ama albüm için içmeyi kestim! Her sabah uyanıp ballı, tarçınlı sıcak içeceğimi içmeden önce yavaş yürüyüşe çıkıyordum.

 • Albüm üzerinde çalıştığınız süre boyunca SJ üyeleri herhangi bir tavsiyede bulundu mu?

Kyuhyun: Hayır, maalesef. Albüm yapım aşamasındayken onu gizli tuttum. Ama daha sonra üyelere anlatınca, onlar beni destekledi ve “Müzikte kendi yönünü aradığın sürece kesinlikle başarılı olabilirsiniz!” dediler.

 • “My Thoughts, Your Memories” şarkısı akradaşınız TVXQ Changmin’le ortak bir çalışmanız. Yakın arkadaşınızla çalışmak hakkındaki düşünceleriniz?

Kyuhyun: Arkadaşımla bir şarkı yazabilmekten gerçenten de çok mutluyum! Hele ki bu arkadaş herkesten daha çok sevdiğim Changmin olması, bu beni daha da mutlu ediyor! Birlikte çalışırken hiç bir anlaşamama olmadı. İstediğimiz şeyi yaptık. Ve ikimiz de sonuçtan memnunuz.

 • Albümünüze vereceğiniz puan? 1-10 arası bir puanlama yapmanızı ve nedenini kısaca açıklamanızı rica edeceğim.

Kyuhyun: En yüksek puan 10 ise, albümden çok memnunum ve ona 7 puan verebilirim. Benim kişisel bir görüşüm olmasına rağmen, bana daha çok puan verirlerse çok mutlu olurum (gülüyor). Albüm hakkında konuşacak olursak, 7 şarkıdan birini seçmekte zorlanırım! Balladları seviyorum o nedenle hiç birininden vazgeçemem! Gerçekten çok memnunum... Bir de bazı şarkıları arka akraya dinleyince tarzları benziyor, o yüzden ben, şarkıların tarzları biraz farklı olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bundan çıkarak albüme 7 puan veriyorum.

 • Yeni bir solo albüm çıkarırsanız hangi şarkıcılar ve bestecilerle işbirliği yapmak isterdiniz?

Kyuhyun: Evet! Kore’de harika bir sunbae var - Lee Sunhee. Sunbae ile şarkı söyleyebilsem çok güzel olurdu! Lee Sunhee’nin Kore’deki en iyi şarkıcı olduğunu düşünüyorum. Kore’de Lee Sunhee’yi bilmeyen var mı? Kim Donryul sunbae, TOY sunbae, Yoon Jongshin sunbae? Onlarla da çalışmak isterdim. Bu 3 sunbaenin şarkılarıyla büyüdüm ben! Onların şarkılarının bana ilham olduğunu ve şarkıcılık kariyerini düşünmeme sebep oldu diyebilirim. Tabii benim için onlar olağanüstü şarkıcılar. Daha önce Yoon Jongshin sunbae ile çalışmıştım. İlk başlarda Yoon Jongshin’in şarkısını albüm için kaydetmek istedim ama olmadı. 2.albümümde onunla çalışabilmeyi umuyorum.

Kaynak: COOL_MUSIC
Rusça'dan çeviren: DQtyonok@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s