[Mart 2015] The Musical Magazine Ryeowook Röportajı

kakaotalk_20170124_120431248

1. Birkaç gün önce, pratik odasında senin bir Agatha provanı gördüm ve ilk müzikalin olan "Temptation Of Wolves"a başladığın zamanı düşündüm. Bu 4 yıl içinde, bayağı gelişmiş olmalısın.

Euheuheu. Hayır. Geçen haftaya kıyasla daha çok geliştiğimi düşünüyorum. Euheuheuheu.

2. İlk müzikalini yaparken hissettiklerin hakkında neler hatırlıyorsun?

Açıkçası, Jeong Taesung adındaki karakter uzun, yakışıklı ve kibardı. Ama Super Junior'ın Ryeowook'u olarak canlandırdığımdan bunu başarmam biraz zor oldu. Ama bu benim ilk müzikalimdi, bu yüzden inançla yaparsam harcadığım emeğin hissedileceğini düşünüyordum, fakat istediğim kadar pratik yapamamıştım ve oyunculuğum iyi değildi.

3. Öncesinde yeni olduğun zamanlarda, cesur bir zihniyete ihtiyacın var.

Evet. Şimdi bunun hakkında düşünüyorum da, o zaman müzikal aktörü olmak için yapılması gereken hazırlıkları cidden anlamıyordum. Müzikal aktörleri ve personeliyle yakınlaşmak zordu. Bu yüzden o zamanlarda sadece pratik yaptım, performans günlerinde de akıma uydum. Şimdi, günler böyle gelip geçtiği için kötü hissediyorum, çünkü zaman çok değerli. Müzikal bittikten sonra bu insanları her gün görebilme şansımı kaybettiğim için üzülüyorum.

4. Henüz müzikalde deneyimli olmamana rağmen yeni zorluklarla başa çıkmak için ileri bakıyorsun.

Benimle yaşıt olan üye Kyuhyun, benden 1 yıl önce müzikale başladı. Kyuhyun'un aynı zamanda müzikallerde ve Super Junior'ın adı altında promosyon yapmasını izlerken, onun büyüdüğünü hissettim. Onun bana aynı grupta olmamızın gururunu yaşattığı gibi ben de üyelere bunu hissettirmek istiyorum. Daha çok müzikal yapmak için sabırsızlanıyorum. Hyunglar buna gerçekten çok soğukkanlı bakıyor. Bana daha da iyi yapmamı söylüyorlar. Bu hyunglar bana "Ryeowook-ah, müzikal yaptıktan sonra, sakince promosyon yapmakta daha iyi oldun." diyorlar. Evet, müzikallerden birçok şey öğrenmek istiyorum.

5. İlk başladığında endişen neydi?

İnsanların bana nasıl bakacağı. İdollerin aktörlerle aynı sahneyi paylaşmasına karşı bir önyargı var, bunu yapmamıza nasıl izin verirler gibi. Personellerin bana iyi bakıp bakmayacağını merak ettim. Bu tür endişelerim vardı. Dürüst olmak gerekirse, başta biraz korkuyordum.

6. İdollere karşı olan en büyük önyargı nedir?

Umm. Kendini beğenmiş olmak? İşimiz görüntülerimizle geçinmek olduğundan, nereye gidersek gidelim, bu tür yargılar hep oluyor. Ah! Dün, Agatha'nın yönetmeni Kim Junho bana "Ryeowook-ssi gerçekten temiz bir kalbe sahipmiş gibi görünüyor." dedi. İyilerle karşılaştırıldığımda cidden iyi hissediyorum. Cidden minnettarım. İdollerin çok fazla pratiğe gitmediği gibi bir önyargı da var. Gerçi ilk başlarda çok fazla gidemediğim doğru... Heuheu. Ama Super Junior diğer idollerden farklı. "Bu çocuk bir idol, ama sen gerçekten de bir idol müsün?" bunun gibi bir şey? Haha. Bazen idol olduğumuzun unutulmasına rağmen idol etiketi olmadan anılmak istemiyorum. Açıkçası, elde edilecek daha çok şey var. Müzikal aktörü Ryeowook olmak ve Bada noona ile Ock Joohyun noona gibi tanınmak istiyorum.

7. Müzikal yaparken, zamanla öğrendiğin şeyler nedir?

Telaffuzumun geliştiğini düşünüyorum. Albüm kayıtlarında bile çok kez diksiyonumun iyi olduğu söylendi. Ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Müzikallere ilk başladığımda, diksiyonum yüzünden çok zorlandım. Aktör arkadaşlarım bana çok yardımcı oldu. Geçenlerde, Archibald Seonghyun-ie hyung-ie bana ”Gazete okuman diksiyonunu geliştirmende yararlı olur.” dedi. Mm, ben de ”Hyung sen okuyor musun” diye sordum. Euhaha. Hyunglarım ve noonalarım nerede yanlış yaptığımı söylediğinde kendimi geliştirmek için daha fazla çaba harcamam gerektiğini düşünüyorum.

8. Kim gösterirse göstersin, yeni bir deneyim değil mi bu? Uzun zamandır Super Junior aktiviteleri yaptığın düşünülürse, böyle şeyler duyalı uzun zaman olmuş olmalı. Peki ne gibi durumlarda “Artık bu işte çaylak değilim.” gibi hissediyorsun?

Hayır. Birilerinin davranışlarımı eleştirmesi üzerinden oldukça uzun bir zaman geçti. Menajerler bile bir eksiğim olduğunu söylemiyor. Belki de çok hassas olduğumdandır. Ama müzikal yaparken sıklıkla ve hiç direkt olarak tatmin edici olmadığım söylendi ve ben bunun için minnettarım. Ciddi düşüncelerle yaşamak istiyorum. Onları dinliyorum, özel bir öğrenme kurumuymuş gibi. Bu yüzden, programımdan vakit kaldığında pratik odasına giderim. Küçük ve kısa süreli olan bir kutlama olsa da kazanmışım gibi hissediyorum. Bundan dolayı mutlu oluyorum. Gerçekten.

9. Ryeowook’un işlerdeki seçimlerine bakarsak, genç olan karakterleri seçtiğini görüyoruz. Temptation Of Wolves’un Jeong Taesung’uyla başladın, sonra basketbol takımının kaptanı olan High School Musical’ın Troy’u, Goddess Is Watching’in genç askeri Soonho’su ve Agatha’nın Raymond’ı ile devam ettin. Hepsi de tatlı gençler, değil mi? Bütün karakterlere baktığımızda hepsi senin imajınla aynı hissi veriyor.

Ne olursa olsun, bana avantaj sağlayan karakterleri seçiyorum. Müzikal aktörü olduğumdan bu benim görevim. High School Musical sırasında, yönetmen Kim Kyujong bana “Ryeowook-ah, göz alıcı rolleri seçmen çok güzel, ama küçük tiyatroya daha çok uyduğunu düşünüyorum.” dedi. Onu dinledim ve Goddess Is Watching’de dediklerini uyguladım. Soonho’nun çok iyi bir karakter olduğunu düşünüyorum, bu tür yapıların önemlerinin farkına vardım.

10. Baktığında, ilk başladığın zamana kıyasla daha az gelecek vaad eden (başarısı garantilemiş olan) şeyler yaptığını düşünmüyor musun? Ayrıca, şimdi daha küçük işler yapıyorsun. Üzerindeki yük hafiflemiş gibi görünüyor.

İlk başladığım zamana kıyasla biraz öyle… Haha. Ama ilk işimi Super Junior adı altında yaptım, ve şimdi işimi kendi adım, yani Ryeowook adı altında yaptığım için iyi hissediyorum. Büyük işlerin parasının da iyi olduğu düşünülse bile, önceliğimin bir aktör olarak büyümek ve yeteneğimi geliştirmek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, bütün olarak bakarsan, takım olarak çalışmak önemli değil mi? Diğer aktörlere bu yönden bir sorumluluk hissediyorum. Hyunglarım ve noonalarım eksiklerimi bana söylediklerinde, üzgün ve minnettar hissediyorum.

11. Radyo yaparken nasıl ilerleme kaydettiğin unutulamaz, sürekli olarak büyük bir çaba ile promosyon yapıyor ve SNS hesaplarında ne varsa paylaşıyorsun.

Elbette. Twitter hesabımı eğlence olsun diye açmıştım, zaman geçtikçe promosyon yapmak için ne kadar yararlı olduğunu fark ettim. Ve ne zaman radyoya konuklarım gelse, promosyon yapmak işimizi yapmamız için bizi motive ediyor. Asıl aktör seyirci denizinde 1 ya da 2 kişi daha fazla kişi olmasını sağlıyor ve beni mutlu ediyor… Yine de buna rağmen, daha fazla insanın gelmesi çok daha iyi. Bu yüzden promosyon yapmayı seviyorum ve bunu zahmetli bulmuyorum. Bunu yapmak için para harcamak zorunda bile değilim.

12. Çok genişsin, bunu beklemiyordum. Goddess Is Watching hakkında konuşursak, başlarda personel temizlik ekibiydi, Ryeowook da dahil. Temizlemek bir meseleydi. Ama grup konuşması oluşturulduktan sonra, maknaeler temizleme ekibi oldu.

Doğru. O zaman temizlik yaptığımıza dair kanıt resmi bile çekmiştik. Ama Twitter’da paylaşmadım. Lanetlenirsem diye. Heuheu. Ama “Temizlik mi yaptın?” gibi övgüler duyduğumda önyargıyla karşılanan idollerden farklı olduğumu hissediyorum, çünkü bu müzikal aktörlerinin yaptığı bir şey. Goddess Is Watching pratikleri sırasında müzik yönetmeninin bizim yönetmenimize Soonho’nun (Ryeowook’un rolü) şarkı söyleyişinin tam istediği şey olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Bunu duyduktan sonra, daha çok inanmaya başladım. Oyunculukta eksiklerim olduğu düşünülse bile bunları geliştirmek için kendime güveniyorum.

13. Herkesle birlikte pratik yaparken bunları duyunca daha bir iyi hissediyorsun değil mi?

Evet. Gerçekten hoşuma gidiyor. Müzikaller sırasında en mutlu olduğum anlar o anlar.

14. Müzikal yaparken mutlu hissettiğin zamanları sayar mısın?

Her performans sergilediğimde. Çünkü seyircilerin hareketsiz kalıp özenle bizi izlemesini, bizimle beraber ağlayıp gülmesini seviyorum. Burada konserin vermediği belli bir his var. Alkışlarla tekrar sahneye çağrılma sırasında aktörler birbirlerine sarılarak sıkı çalıştığımızı söylüyor. O anları seviyorum. Personelin de sahneye gelebilmesini ve o anı birlikte paylaşabilmemizi istiyorum. Aktör/aktris arkadaşlarımın bana “Ryeowook-ah, iyi yaptın” demesini de seviyorum.

15. Diğer taraftan, zorlandığın anlar neler?

Aniden şarkının sözlerini düşünemez olduğun zaman. Temptatin Of Wolves’ta koro öncesine kadar şarkının sözlerini hatırlayamadığım bir zaman olmuştu. Goddess Is Watching’te, sözlerin aklıma gelmeyi reddettiği de olmuştu. Ah. Cidden. O zaman, yönetmen Park Soyeong bana nazikçe “Tamam. Sözleri unutmak mümkün. Sen bir robot değilsin, iyi iş çıkardın.” demişti. Haha.

16. Biri sözleri unutunca diğeri kalakalırmış gibi görünüyor. ”Bu ne, neden yapamıyorum” gibi. Bu düşünceler kolaylıkla akla gelebilir.

Evet. Aktörler benden farklı bir seviyede ,onlar için diyalogları hatırlamak kolayken benim için değil. Unuttuğum zaman, ”Senin yeteneğin ancak bu seviyede, neden baş karaktersin” diye düşünüyorum ve yeterince pratik yapmadığımı hissediyorum. Ama evet, şuana kadar, hala eksiklerimin olduğu bir gerçek.

17. Çalışırken “Ben müzikal aktörü Ryeowook’um” diye düşünüyor musun?

Başlarda internette çok nefret almıştım. Euhaha. Ama sadece olumlu yorumları okuduğumda, ”Ah çok fazla övgü almışım” diye düşünüyorum. Goddess Is Watching için ,Jaegoon ve Sungwoo ile çalıştım ve birlikte içmeye gittik. Ve onlar bana “İnternette sana karşı çok fazla nefret var” dediler. Böylelikle onları bulmaya gittim.Ama..Jaegoon benden daha fazla nefret aldı. Hahahaha. Açıkçası eleştirileri önemsiyorum. Ve bunu arkadaşlarıma da yansıtıyorum. Ama bunlarla ilgilenmeyenlerin etrafında olmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

18. Eksiklerin olduğunu söylediklerinde üzgün hissediyor musun?

Ne zaman gördüğüme bağlı olarak değişiyor. Gece uyumadan önce gördüğümde daha az etkileniyorum. Çünkü uyuduktan sonra aklımdaki şeyleri unutuyorum. Ama sabahları gördüğümde cidden uyuz oluyorum… Haha. İnternetteki yorumları katiyen sabahları okumam!

19. Müzikallerdeki işleme sürecin nasıl?

İlk eserde, tek başımaydım ve çok korkuyordum. Şimdi sadece performans sergilemek için nasıl beraber çalışılacağını düşünüyorum. Sanırım bu en büyük şans. Ve ayrıca, başlangıçta kendime senaryoyu tam olarak takip etmemi söyledim. Şimdi farklı düşünüyorum. Diğer aktörlerle birlikte akımı takip ediyorum. Ve doğaçlama yapıyorum. Ve oyunculuğumu geliştirmemin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ve buna göre, müzikaldeki eğlenceyi kademeli olarak görüyorum.

20. 4.müzikalin Agatha hakkında neler hissediyorsun? Oynadığın karakter olan Raymond’ın ilginç bir karakter olduğunu düşünmüyor musun?

Hepsine kıyasla, bundaki repliklerimin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu zahmetli çünkü bu karakter önceki karakterlerden bile daha genç. Başlarda reddetmek istedim çünkü role uymadığımı düşünüyordum. Ama kendime bir kez daha denememi söyledim, bunu yapamazsam nasıl daha fazla rol alacağımı düşündüm. Rolü bu zihniyetle aldım. Euheuheu. Önerildiğim rolleri seçmek motivasyonumu artırıyor. Çünkü talep edildiğim için onurlu hissediyorum. Ah,Agatha’yı yapmadan önce ne kadar sevgi aldım? Çok fazla sevgi aldım. Bu yüzden buna değmediğimi söyleyemem. Bu bir minnet borcu gibi. Umarım müzikale katılımda bulunacak olanlar bana, Raymond’a ilgi gösterirler.

21. Agatha bittikten sonra, Ryeowook‘taki değişim nasıl olacak?

Raymond karakterini canlandırmak beni çok endişelendirdi. Bunun hakkında birçok kişiye “Bu neden böyle, bu ne?” gibi şeyler sorarak danıştım. Sıklıkla kafamda sorular oluyordu. Kendi merakımı kendi başıma aydınlatamıyorum, bu yüzden diğer Raymond’lar olan Hangeun-ie hyung ve Wonyoung-ie hyunga gecenin ortasında bile “Hyung. Uyuyor musun? İşime bakıp bana yardımcı olur musun?” diye sormuştum. Agatha’dan önce Goddess Is Watching’i yaparken bu tür endişelerim yoktu. Bu sefer rol yapma yönteminde farklı metot ve analizler vardı. Bu bittikten sonra Goddess Is Watching’e geri dönersem, değişik ve gelişmiş bir Soonho olacağımı düşünüyorum.

22. Goddess Is Watching’i tekrardan yapacak mısın?

Hayır, teklif almadım. Tekrar yapma şansını elde edersem, yaparım. Ne olursa olsun! Euhaha.

23.  Eğlenceliydi. Yapım şirketi sana daha düşük bir parayla teklif etse ne olur? Yine de yapar mıydın?

Mayısa kadar, Agatha’nın Raymond’ına odaklanacağım. Bunu ancak ondan sonra düşüneceğim. Euheuheu.

 
Foto Scans: Heira
İngilizce Çeviri: ryeongbb
Türkçe Çeviri: OT15ismaotp@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s