[150306] Easy Idol Zhoumi Özel Röportajı

Herkese daha iyi müzik ulaştırabilmek için 2 yıla yakın hazırlık yapan Zhoum, sonunda ilk solo albümünü eve götürdü. Easy Studio’da fotoğraf çekimi sıraasında işi ve yabancı bir ülkedeki yaşantısından bahsetti.

Solo albüm hazırlığında durmaksızın gözden geçirme

  • Super Junio M’in en son yayınladığı albüme kıyasla solo albümün yayınlanınca nasıl hissettin?

Bu albüme hem Çince hem de Korece dahil, bu yüzden tek başıma hazırlık yaparken endişeliydim, üyeler benimle olmadığı için ve her şeyi bir başıma tek seferde kaldırabilir miyim emin olamadığım için. Bir de hep üyelere Çince telaffuzlarında yardım ediyorken bu defa, Korece ana dilim olmadığı için, Korece telaffuzuma dikkat etmem gerekti. Uzun zaman hazırlanmış olsam da çıkış sahnemde çok endişeliydim, sahnede tek başıma dururken insanlar bana nasıl bakar bilemiyordum.

  • Bu albümü hazırlarken herhangi bir zorlukla ya da engelle karşılaştın mı? Bir sorun çıktı mı?

Hazırlık aşaması beklenilenden uzun sürdü, 2013’te başladı ve ancak geçen yılın sonuna doğru çıktı. Bu iki yılda, çıkış parçasını kaydettim, sonra değişti, 8-9 şarkı kaydettim ve sonunda, herkese daha iyi müzik ulaştırabilmek için, albüme dâhil olacak şarkıları seçtim. Albümü daha mükemmelleştirmek için her şeyi sürekli gözden geçirdiğim bir zaman dilimiydi.

  • Egzersiz yaptığını duyduk? Bu fikre nasıl kapıldın? Hangi aşamadasın şuanda?

Önceden çok cılızdım, bu yüzden 3 yıl boyunca egzersiz yaptım. MV’yi çekerken yönetmene, sonucumu herkese gösterip gösteremeyeceğimi sordum.

  • Super Junior M, EXO ve diğer artistler için şarkı yazıyorsun, bu konuda tutkulu gibisin?

Bestelemeye karşı pek bir tutkum yok, yapmak istediğim, ünlü söz yazarlarının ya da bestecilerin parçalarıyla performans sergilemek. Bazen verilen sözler bana uygun olmuyor, bu yüzden ya biraz değiştiriyorum ya da söylerken rahat hissettiğim yeni sözler yazıyorum. Aslında bu solo albüm için başkalarından sözler aldık ama bazıları beni çok fazla tatmin etmedi, bu sebeple albümdeki tüm şarkı sözlerini kendim yazmaya karar verdim.

İşinde tam bir mükemmeliyetçiye dönen Zhoumi

  • İşinde mükemmeliyetçi misin? Öyle bir eğilimin varmış gibi hissediyorum?

Değilim, ama olmaya çalışıyorum (gülüyor). Mesela bu albüm için anahtarı en az üç kez ayarladım. Her gözden geçirmede ne 100 puan olarak değerlendirilir asla bilemiyorsunuz ve bu ilk solo albümüm olduğu için tabii ki elimden gelenin en iyisini yaptım. Albüm yayınlandığında fena değil diye düşünmüştüm, ama bir zaman sonra dönüp dinleyince, “Bu kısım daha iyi olabilirmiş, bu kısım düzeltilse harika olur!” diye düşünmeye başladım. Sanırım her artist yaptığı işe karşı bu tamamlanmamışlık hissini taşıyordur! Bu şekilde, bir dahaki sefere daha iyi olabilirsiniz.

E: Şuanda, çoktan birçok alanda kendini denedin, gelecek işlerin için başka planların var mı?

Son zamanlarda Kore’de şarkı programları ve televizyon varyete şovlarında MC’lik yapıyorum. Ve şimdi solo albümümü de çıkarınca, düşünüyorum da uzun zamandır oyunculuk yapmadım. Eğer uygun bir senaryo ya da rol olursa muhtemelen denemeyi düşünürüm.

Çıkış yaptıktan yıllar sonra kendisi olmayı öğreniyor

  • Şuandaki en büyük engelin nedir?

Hala Kore’de yaşadığım için Korece’mi geliştirme ihtiyacı hissediyorum, bu sebeple hala derslere devam ediyorum. Şarkı söylemede, önceden baladlar söylerdim ama şimdi kendi başıma söyleyip dans edebiliyorum bu yüzden dansım üzerinde daha çok pratik yapabilmeyi umuyorum. Başka bir engel de, geri dönemiyorum (gülüyor). Şovlara çıkabilmek için daha sık gelebilsem, sahnedeki karizmamı herkese gösterebilirim.

  • Bu kadar uzun zamandır çıkış yapmış bulunuyorsun ve böylesine deneyimler elde ettin, başına gelen en inanılmaz olay nedir?

Bu gruba katılabilmiş olmam başlı başına inanılmaz bir şey. Bir gün bir arkadaşım bana Siwon’un resmini gösterip biraz ona benzediğimi söyleyene dek K-pop’u hiç sevmezdim, o fotoğrafı kaydettim. Sonra yıldız ajanları beni buldu ve telefonuma kaydettiğim Siwon resmini görünce “ Bu bizim şirketimizden Siwon, gelecekte onunla aynı grupta olacaksın.” dediler. O zaman bunu duyduğumda tamamıyla şok olmuştum. Sonra bana resmi gösteren arkadaşıma gidip olanları anlattım, bana “Yalan söylüyor olmalısın” dedi. Kaderin gerçekten şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Haberdar olmadığımız birçok şey yavaşça gerçekleşmek üzere şuan.

  • Müzik endüstrisinde yerini almak istediğin bir idol var mı?

Geçmişte gruba ilk katıldığımda, kenarda Super Junior’ın performansını izlerken, idol dedikleri işte bu diye düşünürdüm. Belki, başımdan çok şey geçtiği içindir ama şimdi “idol”ün sadece bir isim olduğunu düşünüyorum. Sadece kendim olmak, kendi müziğimi yapmak ve herkes tarafından tanınmak istiyorum.

İngilizce Çeviri: Sunshine Zhoumi
Türkçe Çeviri: Sky Sailor @TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s