[150317] Men's Uno Magazine Zhoumi Röportajı: Müziği Hissetmek

Koreli idol grubu Super Junior’ın çıkışının 2 yıl kadar sonrasında, şirketleri Çin müzik sektöründe faaliyet göstermesi için Super Junior-M’i oluşturdu. Alt grup, ana gruptan 6 üye ve 2 yeni yüzden oluşuyordu, onlardan biri de Zhou Mi. Beyaz tenli, uzun boylu, belirgin burun kemeri ve keskin çene hatlarıyla, Super Junior-M performansını izleyen birinin gözünden kaçmaz karizması. Konu dışı konuşurken Zhou Mi’nin aslında Wuhan’dan olduğunu, Emperor Entertainment(EEG)’ın Star Search yarışmasına katıldığını ve önceden ve hala Kantonca bir albüm yayınlama hayalinin olduğunu öğrendik; Korece, Çince ve biraz da Kantonca’yı halletmiş bu çiçek çocuk her zaman için herkesi şaşırtıyor. Resmi olarak geçen yıl solo albümünü yayınladı. Uzun vadede ilerleyeceği yol çetin olabilir, ama Zhou Mi tereddüt etmeden ilerlemeye devam ediyor, çünkü kendisine şarkı söylemekten başka bir alternatif tanımıyor.

En çok Kantonca şarkıları seviyor

Wuhan’da doğan Zhou Mi Pekin’de yaşadı ve şaşırtıcı bir şekilde Hong Kong programları izleyerek ve çoğunlukla Kantonca şarkılar dinleyerek büyüdü, “Kantonca konuşamasam da şarkılara eşlik etmeye çalışıyorum, telaffuzum kesinlikle çok garip (gülüyor). Önceden, genelde Twins, Joey Yeung, Leo Ku, Janice Vidal vs dinlerdim ama neredeyse hiçbir arkadaşım Kantonca dinlemiyor. Daha sonra Zhu Hai Üniversitesi’nde, Hong Kong’a yakın olduğu için, Hong Kong müzik endüstrisinde olan sanatçılara olan ilgim çok daha arttı ve sık sık Hong Kong’da albüm aldım. O zamanlar sınırlı harçlığım olduğu için tutumlu davranıp her ay albüm alabilmek için para biriktirirdim, evimde bir duvar baştanbaşa o albümlerle dolu ve hepsini dinledim!” diyor.

Öğretmenlerimiz sormuştur hepimize küçükken, büyüyünce ne olmak istiyorsunuz diye, diğerleri doktor, avukat, öğretmen ya da memur derken Zhou Mi şarkı söylemek istedi. Gençliğinden bu yana Hong Kong müzik endüstrisinin etkisinde kalan Zhou Mi, mezun olduktan sonra şarkıcı olmak istedi ve hatta Emperor Entertainment Group (EEG) Star Search yarışmasına katıldı ve Hong Kong’un önde gelen artist şirketiyle kontrat işini de konuştu, ve şarkıcılık kontratı imzalama aşamasına geldi ve fakat Koreli bir yetenek avcısıyla tanıştı. “O zaman SM, Guangzhou’da seçme düzenlemişti, ben de o sıra yolda onlar tarafından durduruldum ve ilgilenip ilgilenmediğimi sordular. Daha sonra öğrendim ki Siwon ve sunbae Kangta’ya benzediğim içinmiş.” Ünlü yüzüyle doğdu ve gençliğinden beri bu endüstriye ilgi duydu, onu bir yıldız yapan kaderin ta kendisi gibi.

Hallyu yıldızı olmak kolay değil

Zhou Mi kariyerini Hong Kong’da geliştirmek istedi ancak SM, Çin’de olduğu gibi Kore’de de etkin olabilecek bir ünlü yetiştirmek istediğini söyledi. O zamanlar bir üniversite öğrencisi için düşünülemeyecek bir şeydi bu. “Hiç düşünmemiştim, yalnızca şarkı söylemek istiyordum, Korece ya da Japonca konuşamıyordum, o zamanlar kendime sordum ‘Bunu yapabilir miyim?’ diye. Bir yandan kendimi şanslı hissederken diğer yandan da devamında gelişebilecek şeyleri düşünüp endişelendim.” Üniversiteyi evden uzakta okusa da tamamen yabancı olduğu bir ülkeye gitmek, tek başına yaşamak, en başından yeni bir kültüre, yemeğe ve hatta hava şartlarına alışmak olunca konu, endişelenmemek imkânsız.

Kore’ye indiği andaki en önemli hedefi bir yıl içinde sıradan bir gençten şarkı söyleyebilen ve dans edebilen bir Koreli idole dönüşmekti. Bu sadece toplanıp gelmek değil, temelden başlayıp gerçekten çıkış yapmak için şirkete girme süreciyle Zhou Mi artık bir stajerdi.

Bir stajyerin hayatı kolay değildi, programlar sürekli dolu, her gün ders almaktan ibaretti, “Eğitim süreci temeli düzgünce inşa etmekle eşdeğer; şarkı söylemek, dans etmek, sunuculuk ya da rol yapmak olsun her şeyi öğrenmek zorundaydık ve bu da bizi işlerimizde daha profesyonel hale getirdi. Kore’ye gitmeden önce hiçbir şekilde dans edemiyordum, sahnede performans sergilemek hayalini dahi kurmaya cüret edemeyeceğim bir şeydi, ama stajyer olduğum zamanlarda şirket dans etmeyi öğrenmemi sağladı, hip hop ve cazın yanında bale bile vardı, sonradan Wushu da öğrendim. Kısacası, davranışlarımı ve tutumumu kontrol edebilmemi sağlayan bir egzersizdi. Her gün meşguldüm ve o hafta içinde öğrenilenlerin sunulması gereken haftalık değerlendirmeler vardı, herkes aynı stresin altındaydı. Bu yolu kendim seçmiştim ve çaba sarf etmeye istekliydim, şarkıcı olma hayalimi gerçekleştirdiğim sürece gerisi önemli değil.”

Yalnızca şarkı söylemek istiyorum

Göz açıp kapayana kadar 7 yıl geçip gitti, Zhou Mi bugün yalnızca şarkı söyleyip dans etmiyor, aynı zamanda Super Junior-M’in Çince şarkılarının söz yazarlığını da yapıyor, oyunculuğu ve sunuculuğu da denemiş durumda. Çocukluk hayallerini gerçekleştirip çok ötesine geçtiğini söylemek mümkün. Geçmişe dönüp bakınca gerçekten minnettar hissediyor, “Aslında stajyerken gelecekte çıkış yapıp yapmamak belirsizdir. O zaman çıkış yapamasam bile önemli değil diye düşündüm, şirketin bana verdiği çok yönlü eğitim sürecinde nerede eksik olduğumu gördüm ve kendime meydan okuyup kendim için imkânsız olduğunu düşündüğüm şeyler başardım. O süreç büyüdüğümde ban ayardım edecek bir şeydi, şimdi anlamını görebiliyorum.”

Geçen yıl Zhou Mi erkek solo sanatçısı olarak çıkış yaptı ve ilk mini albümü “Rewind”ı yayınladı, Korece ve Çince şarkıların yanında, albümün Hong Kong versiyonunda parçalardan birinin Kantonca yorumu da var, şirket kesinlikle yavaşça Zhou Mi’yi farklı Asya ülkelerine solo sanatçı olarak tanıtıyor. Zhou Mi ve Super Junior-M’in diğer üyeleri bir takım halinde farklı ülkelerde performans sergiliyor, ilk kez sahnede tek başına durmak doğal olarak biraz endişelendirmiş, “Sahnede tek başıma olup balad söylemekte bir şey yok ama dans şarkısı söylemek acayip stresli çünkü baştan sona kadar tüm dikkatler benim üzerimde, bu yükü benle paylaşabilecek kimse yok. İçten içe çok kaygılıydım, şimdi alışmaya başladım, tek başına performans sergilemek de kolayca yapılabilecek bir şeymiş.”

Super Junior-M Asya’da popüler olsa da ve solo albümüyle geleceği çok daha parlasa da Zhou Mi hala alçak gönüllü tutumunu sürdürüyor, “Hala çok başarılı bir sanatçı olduğumu düşünmüyorum çünkü hala beni tanımayan çok kişi var, bu yüzden daha çok çalışmalıymışım gibi hissediyorum, daha çok insana sesimi duyurmalı ve bu şekilde mutluluk ve enerji vermeyi umuyorum.”

Bu, bir ödül töreninde sanatçının yapacağı teşekkür konuşmasına benzese de gerçekten de Zhou Mi’nin kalbinin derinliklerinden geliyor, “Eğer bana şarkıcı olmasaydım ne olmak isteyeceğimi sorsanız size bir cevap veremem çünkü şarkıcı olmak dışında başka hiçbir hayalim olmadı, sadece şarkı söylemek istedim.”

İngilizce Çeviri: Vanet9@SunshineZhouMi
Türkçe Çeviri: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s