[Mart 2015] Cosmopolitan Magazine Zhoumi Röportajı: Kanto-Pop'a Aşığım

"SJ-M'in üyesi olmasaydım, Hong Kong'ta çıkış yapardım." diyor ciddiyetle, Koreli grup Super Junior-M'in üyesi Zhoumi. Wuhan'ın Hubei bölgesinden gelen sanatçı normalde Kantonca'yı fazla bilmiyordu ama gençliğinde, Kantonca şarkılardan hoşlanmaya başladı ve Hong Kong'lu idol şarkıcılara aşık oldu. Büyüyen ve Hallyu dalgasının bir parçası olan Zhoumi'nin kalbi hala o çok sevdiği Kantonca şarkılarda. Güçlenmesini sağlayan solo albümünde, Zhoumi bize dinleyicileri için Kantonca şarkılar da yaptığını ve ilerde tamamen Kantonca bir albüm çıkarabilmek için çalıştığını söyledi.

Super Junior'ın büyük popülaritesi, farklı alanlarda çeşitli alt grupların oluşmasına yol açtı. 7 yıl önce, Super Junior M, isminden de anlaşıldığı gibi, Çin piyasasını hedefledi.

Çinli olan Zhoumi, aslında kariyerine Hong Kong'ta başlamayı planlıyordu. Ancak beklenmedik bir şekilde, kendisini Hallyu dalgasıyla sarmalanmış halde buldu. "O zamanlarda şarkı yarışmasına katılmıştım, Emperor Entertainment Group Star Hunt. Hong Kong firmasıyla anlaşmayı imzalamadan bir hafta önce, SJ-M'e katılma fırsatı çıktı karşıma. Kore şirketi bir erkek grubuna katılıp Çin, Kore, Japonya gibi yerlerde promosyon yapabileceğimi vaat edyordu. Şaşırmıştım. İlk yayınlayacağım şarkı Kantonca bir şarkı olur diye düşünüyordum."

SJM'in çıkışı harika bir başarıydı ve sonuçları iyiydi. Zhoumi'ye göre, geçen yıl, en iyi hasat dönemiydi, müzikte de ev sahipliği yaptığı programlarda da iyiydi. İlk solo albümü olan Rewind'ı da yayınladı. "Uzun bekleyişin ardından bu albüm için 6 Çince şarkının üzerinde bizzat kendim çalıştım, sözlerini kendim yazdım ve bu ilk kez beste yaptım."

Solo olarak çalıştığı bu önemli zamanda, Zhoumi Kantonca şarkıları unutmadı ve şirketin Lovesick'in Kantonca versiyonunu yayınlamasına izin vermesi için çok çalıştı. "Şirkete bunu söylediğimde, neden bunu istediğimi anlamakta çok zorluk çektiler. Şirket daha önce hiç Kantonca şarkı yayınlamamıştı, bu yüzden başı çeken ilk olmasına zin verdiler."

Kantonca İçin Bitmek Bilmeyen Aşk

Zhoumi'nin Kantonca şarkılarla anlatılamayan bir bağı var. Bu o çok küçükken başlamış ve Zhoumi Kanton dramalarıyla büyümüş. "O zamanlar etrafımdaki kimse Kantonca konuşmayı bilmiyordu ve ben neden Kantonca şarkılarını dinlemeyi bu kadar çok sevdiğimi bilmiyordum. Büyüdüğümde idollerim, Twins, Joey Yung, Janice M., Vidal ve diğerleriydi. Şarkılarını çok iyi biliyorum ve söyleyebiliyorum da. SJM'de ilk çıkış yaptığım günü hatırlıyorum, sahnedeyken Twins ile karşılaşmıştım hatta selamlamaya bile gitmiştim. Cidden çok heyecan verici bir zamandı."

Zhoumi Zhu Hai Üniversitesi'nde okudu ve Kantonca öğrenmeyi akademik planları arasına yerleştirdi. Düzgün ve akıcı bir şekilde konuşan ünlülere çok özeniyormuş. "Bir defa Tang Wei'yi televizyonda Kantonca bir röportaj yaparken görmüştüm. Vaov! Harikaydı! Umarım bir gün onun gibi olurum, düzgün ve akıcı bir şekilde Kantonca konuşabilirim."

Ünlü Seviyesi "Yeni Göçmen"

Eğlence sektöründe özellikle şarkıcılar için şeytani stajyerlik eğitimi var. Ancak buna zıt bir şekilde Zhoumi yabancı bir ülkede yalnızlıkla başa çıkmanın çok daha zor olduğunu söyledi. Kore'de ilk çalışmaya başladığı zamanlarını hatırladığını, "Çoğu insan eğitimin cidden yorucu olduğunu söylüyor, çıkış yapmak için bu yolu kolay geçen bir sanatçı olduğunu düşünmüyorum. Öbür yanda, eve gidememek en kötüsüydü. Pekin'e gidebildiğim zamanlarda bile, yoğun programlarımız yüzünden gidip ailemi göremiyordum, beni görebilmek için kaldığım otele gelen ailem oluyordu."

6 yıl geçti ve Zhoumi'nin Korecesi bir diyalogu başlatmak ve sürdürmek için yeterli bir düzeye geldi. Bu "Yeni Göçmen", yurtdışında çalışırken kendini şartlara uyuyor gibi görünüyor. "Korede çalışan Çinliler olarak bir grubumuz var, 'China Line' diye adlandırdık. Birbirimizi tıpkı ailelerin yaptığı gibi destekliyor ve teşvik ediyoruz. İnsanlar seni desteklediğinde mutlu oluyorsun."


Gelecek planları için Zhoumi kesinlikle Hong Kong'da bir şeyler yapmak istediğini söyledi. "Hong Kong yıldızlarıyla birlikte çalışmak için fırsat kolluyorum ve tümkalbimle umuyorum ki bir gün tamamen Kantonca bir albüm çıkarabilirim."

Erkek Grubunda

Super Junior M 8 kişiden oluşan bir grup, altısı Koreli, ikisi Çinli. Her nasılsa kültür farkı, aralarında bir engel oluşturmadı. "Diğer Çinli üye Henry Kanada'da büyümüş, onun kültürü bizimkinden tamamen farklı. Diğer Koreli üyeler için, hepsi değişik kişiliklere sahip, ama takım birlikteyken zıt kültürel deneyimlere sahip olmak yenileyici."

Kimle yakın? Cevabı, Super Junior'dan Kim Heechul. "Heechul dışarıdan havalı gözüküyor ama gerçekte insanlara yardım eden biri. Genelde birbirimizi arıyor ya da mesajlaşıyoruz. Bana internet üzerinden destek mesajları da yazmıştı. Bu gerçekten çok hoşuma gidiyor."

İniglizce Çeviri: Sunshine Zhoumi
Türkçe Çeviri: OT15ismaotp @TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s