[Mart 2015] MBN Ryeowook Röportajı: Sukira İdolü Ryeowook? Hayır~ Komşu Oppa

 • DJ olmak ile şarkıcı olmak arasındaki fark nedir? ~
  Super Junior Ryeowook parlıyor. Parlamak istiyor ve beklenen biri olmak istiyor. Bu bir idolün rolüdür.
  Fakat DJ olarak Ryeowook, ünlü biri olmaktan ziyade, dinleyicilerle her gün rahatça vakit geçiren bir komşu oppa veya bir erkek arkadaş gibi. Ancak bazen ben de yakın olması kolay olmayan, gizemli bir adam olmak istiyorum.. haha.
 • İnsanları içine çeken o Ryeowook’un cazibesi nedir?
  SUKIRA’da olduğumda, her zaman konuşabiliyorum değil mi? Bazen bu çok zaman alabiliyor fakat gelen aramalar sayesinde her gün dinleyicilerle karşılaşıyorum. Dinleyicinin bir oppasıymış gibi konuşabildiğim birçok örnek var. Ben, insanların boş zamanlarını radyo dinlemekle değerlendirirken, bu insanları rahat ettirmek için birçok fırsatım olduğunu hissediyorum.
  Orijinal format böyle değildi ancak birgün dinleyiciyle telefon görüşmesi yaparken yönetmenlerden biri o anda izliyormuş ve “Oh, Ryeowook, sen çağrılarda da mı iyiydin?” dedi ve ben de öyle hissettim. DJ olarak, insanların hikâyelerini dışarıya çizebilme yeteneğimin olduğunu gösterdiğimi düşünüyorum.

 • Her gün aynı pozisyonda oturup durmak pek rahat gibi görünmüyor.
  Açıkçası, DJ’lik yaparken zor zamanlar geçirirsin. Her zaman, dinleyiciler kendi yaşadıkları zorluklar hakkında benimle konuşuyor ve onların “Neden benim başıma gelir ki?” dediklerine şahit oluyorum. Ben de zorluklar yaşıyor olsam da işte tam o anda tavsiye vermek zorundayım. Bir keresinde üyelere benim yerime bir haftalık DJ olabilirler mi diye sordum. Geri döndüğümde dinleyicilerin teselli olabilmeleri için olan önemimi fark ettim.
  Benim sarf ettiğim teselli kelimeleri eko yaparcasına bana geri dömüş gibiydi.
 • Peki, teselli etmek istediğin dinleyiciler için, hangi şarkıyı bir hediye olarak vermek isterdin?
  Kalbinin karışık olduğunu hissettiğin zaman, Bily Acoustie dinle. Yalnız onun sesi seni teselli etmeye yeter. Bu yüzden ‘Days of Disturbance’ şarkısını tavsiye etmek istiyorum. Daha çok dinlemek üzerine bir şarkı olacak, sadece dinleyeceksin.
 • DJ Ryeowoook’un, Leeteuk, Eunhyuk, Sungmin gibi diğer DJ’lerden farkı nedir?
  Sanırım ben bir ahjumma gibi hassassım. Hahaha. Daha önce Choi Hwajeong ve No Sayeon gibileriyle radyoda çalıştığım için olanlara teşekkür borçluyum. O zamanlar bana “DJ, konuşan biri değildir, aynı zamanda dinleyen biridir” demişlerdi.
  Son derece güzel konuşan biri olmadığımı düşünsem bile, en azından teselli isteyenler için iyi bir dinleyici olmak gibi bir hediye olabilirim diye düşünüyorum. Bu, benim gücüm gibi görünüyor.

  • O yüzden mi böyle? Park Sohyun DJ olarak en çok Ryeowook'a dikkat ettiğine işaret etti.
   Gerçekten müteşekkirim. Ben Park Sohyun hayranıyım, onun radyosunu çok fazla dinlerim, hala benden bahseder. Haha. Bu bana daha iyi yapmak zorunda olduğumu hissettiriyor. SUKIRA’nın ünlülerin dinlediği bir radyo olmadığını düşünüyorum. DJ Park Sohyun son derece etkileyici ve ondan öğreneceğim çok şey var. “Kibirli ama hala sıcak kalpli “gibi duyguları hissettiren sesler misal... Ben, birçok renge sahip olmanın bir DJ olarak büyük bir silah olduğunu düşünüyorum.
 • SUKIRA’da kazandığın ya da kaybettiğin şey nedir?
  Super Junior Ryeowook olarak varlığımı kazandım ve DJ’lik yapmadan böyle aktif olamazdım. Sadece ortalama bir idol grubu üyesi olarak bilinen biri olurdum, oldukça iyi şarkı söyleyen biri olarak değil. Öte yandan, kişisel zamanlarımı kaybettim. Herkes gece 10-12 civarında içmek ister değil mi? Arkadaşlarım drama izleyip, içip, eğlenirken ben her gün iki saat radyo yayını yapıyorum. Bu kolay değil. Ama hala, bu sayede samimi bir Ryeowook var.
 • SUKIRA ile benzettiğin bir şarkı var mı?
  Sanırım,  Amerikan müzikal Jersery Boys OST’si bir şarkı olan ‘Can’t Take My eyes Off You’. Bu herkesin bildiği bir şarkı ve ben de SUKIRA’nın herkesin aşina olduğu bildiği bir program olmasını istiyorum. Bir kez dinleyiverin, böylesine başka bir program bulamazsınız. Daha fazla çaba ortaya koymak zorunda olduğumu düşünüyorum, değil mi?

İngilizce Çeviri: ryeongbb
Türkçe Çeviri: Kyumineo@TRSapphireBlue

Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s