Super Junior, Kendi Albümlerinin Yayın Tarihini Bilmiyor, Bu Nasıl Olabilir?...

İdol Kpop'unu yöneten "3 Büyükler"den birincisi şüphesiz SM Entertainment. Sağlam fan kitlesinin yanında bu şirketin çaylak grupları, internette en çok konuşulan konu oluyor ve şirkette halihazırda bulunan grupları kendi alanlarında Kpop'un ikon grupları konumunda. SM Entertainment, bu endüstirde olmayı düşleyen ve hedefleyenlern rüya şirketi. SM Entertainment tüm gruplarını süper yıldızlara çeviriyor.

Ancak bu şirkette bile "geri plan"a atılma eğilimi bulunan bir grup var, konserlerden varyetelere ve hatta filmlere kadar Kpop'u ele geçiren genç adamlar, onlar Super Junior.

Super Junior'ın çok büyük ve sadık bir fandomu var, tüm güçleriyle gruplarını destekleyen bu fanlara "ELF" deniyor. Ancak bu büyük fandomla bile şirketin geri plana atmasına bir şey yapamıyorlar. Üyeler hep bizzat fanları yatıştırıyor, ve yüzyüze kaldıkları bu geri plana atılma durumunu kabullenmiş görünüyorlar.

Bu durumun en bilindik örneği 2011 SBS Gayo Daejun. O zamanlar Super Junior şimdiki gibi Kpop'un sembolü değildi, kariyerlerini bu yolda yeni inşa etmeye başlamışlardı. Gayo Daejun gibi şovlar için, kayıtlarda toplanılabilmesi adına şirketlerin performans sergileyecek grupların fanlarına haber vermesi yaygındır. Ama Super Junior için bildiri yapılmamıştı ve sadece birkaç fan performansa gidebilmişti.

Bunu öğrenen Super Junior'ın lideri Leeteuk sosyal medya hesabında, "Açıkçası böyle olmamalıydı... Önceden haber vermeleri gerekmez miydi? Onlar adına özür dilerim~" şeklinde duygularını ifade eden bir mesaj bıraktı.

Buna ek olarak, Donghae, "Özür dilerim ELF" yazarken diğer bir üye Choi Siwon da, "Her neyse.. baktığınız zamna bizden daha çalışkan bir grup yok ve bizden daha acınası bir grup da yok. Lanet olsun!" yazdı.

Super Junior üyeleri birlikte, "ELF yoksa, bir anlamı da yok..." dedi.

Ancak iş Super Junior'a gelince SM Entertainment'ın davranışı değişmedi ve ertesi yıl yine ELF'i sinirlendirdi. Nisan 2012'de, Super Junior'ın dünya turu 'Super Show 4' yaklaşırken, Seul konserinde, SM Entertainment biletlerin satışa çıktığını 23 Nisan'da, konserden yalnızca 1 gün önceden duyurdu.

Bilet fiyatları yaklaşık 100,000 Won'du ve fanlar kendilerini birden konser için hiç paralarının olmadığı bir durumda buldu. Eunhyuk fanların bu durumunu kelimelere döktü ve, "Lisedeyken 88,000 Won bile çok paraydı... 'Yarın getir!' dendiğinde birden bulabileceğim bir miktar değil." diyerek içinde bulundukları durumu anladığını belirtti.

3 yıl sonra Super Junior'ın durumu değişti mi? Cevap tabii ki hayır.

Bugün, 23 Mart, Super Junior D&E albümünün Special Edition versiyonu yayınlandı. Ancak albümün yayınlanmasıyla ilgili hiç reklam yapılmadı, kimsenin albümün yayınlandığından haberi yok. Özellikle 'şarkıcının kendisi' albümün yayınlandığından haberdar değil. Super Junior Eunhyuk sosyal medya hesabına, "Eh? görünüşe göre çıkmış bile! Ne zaman çıktı ki? ㅋㅋ Lütfen çokça dinleyin~” yazdı.

Bu yıl, 2005'te çıkış yapmış Super Junior'ın 1. yıldönümü. Birçok kazalar ve skandallar atlattılar ve fanları daha da sadık. Özellikle, Fanlarına çok iyi göz kulak olan grup üyelerinin popülaritesi ve sadakatleri hat safhada. Ancak SM Entertainment çaylak grupları için bile onları göz ardı etmeye devam ediyor.

Super Junior fanları, "Zaten çok popüler oldukları için mi doğru düzgün muameleyi hak etmiyorlar?!" diyerek memnuniyetsizliklerini dile getirdiler, geçmişte de çok kez yaptıkları gibi.

SM Entertainment'ın diğer gruplarının şirketlerinden gördüğü destek gibi, yükselebilmek için 10 yıl boyunca acı çeken Super Junior da umarım gelecekte daha iyi muamele görür.

Top Star News - Muhabir Woo Seon


Kaynak:
X
Chi Eng Trans: Koreaboo
Türkçe Çeviri: Sky Sailor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s