[150330] Femina Magazine Zhoumi Röportajı: Elveda Hassas Kalp, Elveda Olumsuzluklar!

Elveda hassas kalp, elveda olumsuzluklar!

Güçlü büyüleyici olarak başlayan grup SJ-M'de, Zhou Mi başlangıçta öne çıkan bir üye değildi, ta ki birçok şarkının bestecisi olana kadar. 2014'te yıldızlaştı, single'ı olan Too Greedy'yi ardından da ilk albümü olan Rewind'ı yayınladı. Geçenlerde Kore'de solo artist olarak çıkış yaptı. Çarklar sonunda bu Wuhan/Çin'den gelen ve Kore'de aktiviteler yapan şarkıcı için dönmeye başladı.

Solo albümümün piyasa yayınlanmadan önceki hazırlığı 2 yıl sürdü. Zhou Mi'ye göre, bu sadece "doğru zamanı beklemek" idi. 2 yıl boyunca sürekli olarak çalıştı ve araştırdı, "2013’ten beri şarkı topluyorum, örneğin Too Greedy, aldığım ve erken kaydettiklerimden biriydi. Bu 2 yıllık uzun sürede, tabii ki çok fazla eleştiriler aldım, insanlar ‘Zhou Mi, son zamanlarda nelerle meşgulsün?’ diye sordu.”

“Bu garip, çünkü sabrımı test ederken şarkı yazma ve besteleme dünyasına çekildim. Şarkı sözü yazmaktan başka müzik bestelemeyi de öğreniyorum." 2 saniye durduktan sonra, hafifçe burnunu kırıştırıyor, "Beklemek ne kadar uzun sürdüyse çevremdeki gürültü de o kadar uzun sürdü. Müzikten ayrı olarak, aynı zamanda çeşitli stres türleriyle de başa çıkmayı öğrendim." Müzik stüdyoda çalarken, Zhou Mi yüzünde sıcak bir gülümsemeyle güneş ışığının keyfini çıkardı.

Geçen 5 yılda büyüdü ve olgunlaştı Zhou Mi. "Aslında SJ-M programlarım oluyor ve dramalarda oynuyorum, ama bir takımın parçası olarak yeteri kadar gelişmediğimi hissediyorum. Geçen yıl, uzun zamandır beklenen bir fırsat geldi ve ben de hemen üstüne atladım!" Zhou Mi'nin kariyerinde bu yıl onun için en meşgul yıl oldu, kendi radyo programı ve canlı müzik şovu var, solo çıkış albümünü ve single'ını yayınladı ve önceden gezi günlüğü "Thai Perfect"i yazdı, "Beklememiş olsaydım bestelemeyi, şarkı sözü yazmayı ve kitap yazmayı denememiş olabilirdim, bu yüzden beklemek beni olumlu yönde etkiledi, hiç değilse zamanımı nasıl kullanmam gerektiğini, kendimi nasıl ifade edeceğimi, bir adım ilerlemeyi biliyorum."

Wuhan'da doğan ve koç burcu Zhou Mi çok sabırlı bir insan. "Üniversitede okuyordum, şarkıcı olmak istemiştim, yarışmalara çıkmam gerekiyordu, tek yolun bu olduğunu düşündüm." Şimdi, Zhou Mi zamanını organize etmeyi öğrendi, “Mesela solo albümüm yayınlanmadan önce söz yazmayı, bir şeyler yapmayı, kitap yazmayı öğrendim, fırsatlar kolladım. Bu şekilde bekleyişim çok daha etkili hale geldi ve kendimi kötü de hissetmedim!” Kıskanç bir kalbi olmayan bu hevesli çocuk, yastıkların arasında uzanırken şakacı bir şekilde elini uzattı ve bir avuç güneş ışığı yakaladı.

“Ağzında altın kaşıkla doğmuş bir şarkıcı değilim.” Makyaj masasının önünde otururken dürüstçe, “Eğer diğerleri sıfırdan başladıysa ben eksiden başlamış olmalıyım, diğerleri 0’dan 100’e ulaştıysa ben -100’den 0’a ordan pozitif sayılara ulaştım. Bunun artıları da eksileri de var, tüm eleştirilerin ortasında her gün daha çok büyüyorum. Büyümek tabii ki ‘kalbimi de büyütmek’ benim için ve böyle olduğu hiçbir şeyi saklamamalı, silmemeliyim ve olduğumdan farklı davranmamalıyım. Herkesle direkt olarak yüzleşmeli, isteğimi ve kararlılığımı göstermeliyim, davranışlarımla bana karşı olan önyargılarını kırmalıyım.”

Zhou Mi aynı zamanda kendisiyle dalga geçmeyi bilen biri, özellikle kendisinin ‘o kadarda nazik olmadığını’ ve ‘fazla zeki göründüğünü’ ve bu yüzden insanların onu egoist zannedebildiğini söylüyor. “Ama ben gerçekten de çok saçma davranabilen biriyim, direkt olarak aklımdan geçeni söylerim.” Zhou Mi hakkında benzersiz olan şey ise aklına yatan bir konu gündeme geldiğinde durmaksızın konuşabilir. Diğerleri, pek sık olmadığı için ekranda kalma süresini dolu dolu geçirmeye çalıştığını düşünebilir ancak <Femina China> konuşurken garip sessizlikler oluşturmamasının onun kişiliği olduğunu düşünüyor. Kendisi de ‘ortamı neşelendirmekten sorumlu!’ olduğunu itiraf ediyor. Arkadaşları arasında Zhou Mi hyung görevini üstleniyor. Ortamı neşelendiriyor, adeta bir mululuk virüsü. Partilerde herkesin keyifli zaman geçirdiğinden mein olur ve kendini üzgün ya da kötü hissedenleri rahatlatır. Kore’de çıkış yapmış Çinli’nin China Line adıyla bilinen küçük ama samimi bir grubu var, Zhou Mi itiraf ediyor, “Aralarında en büyük benim, lider olmak böyle bir duygu mu?” Lider kesinlikle herkesin iyi olduğundan emin olmamlı, grubu toplamalı ve mutlu etmeli. “Hepimiz gayet neşeliyiz bu yüzden bazen dışardan bakanlar ‘Bunlar ne yapıyor böyle?! Neden bu kadar mutlular?!' diye düşünebilir.”

Şimdilik, kendisi için erken gelen bahara doğru sağlam adımlar atıyor Zhou Mi, işinden gelen ışığın tadını çıkarıyor. Güneş ışığı kararında bronz göğsünü öperken, nazik rüzgarla yüzündeki büyüleyici ve kararlı bakışı koruyor. “Kendi albümümün yapımcılığını üstlenmek, Kore’de Korece konuşarak sunuculuk yapmak, kitap yayınlamak, beste yapmak beni çok heyecanlandırdı. Bunlar uzun zamandır hayalini kurduğum ancak gerçekleştiremediğim şeylerdi, bu yüzden müteşekkirim. Beni seven insanların da tüm bu yaptıklarımla gurur duyduğunu düşünüyorum!”

Sıcakkanlı Zhou Mi’den samimi cevaplar

  • İnsanların dış görünüşüne mi, iyi rol yeteneğine mi yoksa güzel sesine mi iltifat etmesini tercih edersin?

Tabii ki şarkı söylememe. Geçmişte insanların bana yakışıklı olduğumu söylemeleri hoşuma gidiyordu ancak şimdilerde fark ediyorum ki öyle olmasam bile fanlar büyüleyici olduğumu söylemeye devam edecek, beni şarkı söylerken gördüklerinde en iyisi olduğumu düşünecekler. Vaa, gerçekten de tükenmeyen bir sevgi, Ne olursa olsun ben bir şarkıcıyım!

  • Bayanlara küçük sürprizler yapar mısın?

Hediyeler alırım ama kadınlar ne düşünüyor bilmiyorum. Romantik olmayan hediyeler alsam bile kadınlar yaptığımın “doğru” olduğunu düşünebilir. Sonunda, dersimi aldım. Dobra kişiliğime bunu da ekledim, yani karşımdaki bayanla ne tür hediyeler almaktan hoşlandığını konuşurum. Cevabımı aldığımda ona göre hazırlık yaparım çünkü bu şekilde kendimi güvenceye alırım. Gerçekten, kendime göre ‘romantik’ bir ‘sürpriz’ hazırladığımda sonuç can sıkıcı olabilir.

  • Ne kadar can sıkıcı oluyor? Kız arkadaşının sana sinirleneceği kadar oluyor mu?

O kadar değil. Yakın arkadaşlarım arasında bayanlar da var. Doğum günlerinde herkese hediyeler veriyoruz ama benim verdiğim hediyeler genelde sevdikleri şeyler olmuyor. Birkaç seferdir başıma geliyor bu. Arkadaşlarım arasında ‘bayanları memnun etmede en kötü adam’ olarak anılıyorum. Dahası, kariyerimle o kadar meşguldüm ki ne çıkmaya ne de aşkta deneyim edinmeye pek fırsatım olmadı. Şimdilerde zamanım daraldığı için aşkı bulmak için daha çok çabalayabilirim, yoksa gerçekten de bekar öleceğim…

  • Verdiğin beğenilmeyen hediyeler nelerdi? Bize bir örnek ver.

Parfüm, para cüzdanı, beğendiğim ve vereceğim insanın da beğeneceğini düşündüğüm şeyler. Dünyanın dört bir yanından topladığım bir parfüm koleksiyonum var, yurtdışında programım olduğunda alıyorum. Arkadaşlarıma bazı sınırlı üretim olanlardan verdim ama kokunun onlara uymadığını söylediler! Aslında alırken baktığım en önemli şey koku değil. Bazılarının şişesi çok güzel, oda dekorasyonu için kullanılabilir, parfüm olarak kullanılmak zorunda değil. Bir dahaki sefere pasta alacağım, en azından her halükarda yenilecektir.

  • Bu durum romantik biri olmada kendini geliştirmek istemene yol açıyor mu?

Bilerek romantik olmaya çalışmak çok yorucu. Doğal bir ilişkide bu tür hareketlere ihtiyaç olmayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, kız arkadaşıma karşı çok iyi olacağım. Belki de fazla nazik olduğum için insanlar bu yönümle alay etmeyi seviyor. Etrafımda iyi erkek ve bayan arkadaşlarım var. Bazenleri bayayn arkadaşlarımla ilgilendiğimde erkek arkadaşlarım yanlış yaptığımı, kadınların nazik erkeklere kapılmadığını söylüyor. Nazik erkekleri baba figürü olarak düşünüyorlarmış. Kötü çocuk olmazsan senden hoşlanmıyorlarmış… Bana bir sürü tavsiye veriyorlar. Ama seçme şansım yok, ben buyum, eğer arkadaşım olduğunuza karar verirsem size çok iyi davranırım.

  • Bu ‘çok iyi’ neleri kapsıyor?

Temel olarak zor olmadığı takdirde yardım istediğinde yardım ederim. Çantasını tutarım, arabanın kapısını açarım, bu tür şeyleri yapmak kolay. Kore’de sürekli olarak takıldığımız bir grubumuz var. Bir defa programlarımızdan sonra Kore caddelerinde turlarken onlardan biri arayıp “Xiao Mi dışardayım, yağmur yağıyor.” dedi. Şemsiyesini yanına almamış. Ben de ne yapabileceğimi sordum, “Gelip beni alabilir misin?” dedi. Gerçekten de gidip onu aldım ve evine bıraktım. Sanırım insanlar güvendikleri için beni arıyorlar. Kız arkadaşım değil de yakın bir arkadaşım olmasına rağmen, yurtdışında yaşayan Çinli olduğumuz için birbirimize yardım etmeliyiz. Ve bu, 2. bir aileymişiz gibi hissettiriyor.

  • Öyleyse gelecekte kız arkadaşın olduğunda ona karşı daha mı iyi olacaksın, sıcakkanlı bir adam gibi?

Belli olmaz. Dışarda yakın arkadaşlarımla ilgilendiğim için sık sık kıskanabilir. Şu an kız arkadaşım yok, bu yüzden yakın arkadaşlarıma çok değer veriyorum. Bazı şeyleri ailedense yakın arkadaşlara söylemek daha kolaydır, aile endişelenebilir. Aslında buradayken yakın arkadaşlar ihtiyacınız olan yardımı size sağlayamayabilir ama herkes bir şekilde yaşamaya çalıştığı için birbirimizi daha iyi anlıyoruz.

İngilizce Çeviri: Sunshine Zhoumi
Türkçe Çeviri: OT15ismaotp & Sky Sailor@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s