[150513] NYLON Korea D&E Röportajı

• Biribiriniz için kullandığınız takma isimler var mı?
Eunhyuk: Ben ona “Donghyuk” diyorum, son zamanlar da “Donghyo” (Dong+dil) diyorum. Donghae endişelendiği zaman hızlı konuşmaya başlıyor ve dili dolanıyor.
Donghae: Ben sadece “Ya” diye çağırıyorum, bazen de ona “Eun” diyorum, ‘Eagle 5 bros’ karikatüründeki 2. çocuk gibi, Hyukkie.

• 15 senedir birbirinizi tanıyorsunuz. Hala değişmeyen bir şey var mı?
Eunhyuk: O çocuk gibi, davranışları çocuksu. Ortaokulda öğrenciyken tanışmıştık. O zamandan beri de hiçbir şey değişmedi. Hala şakalaşıyor ve eğleniyoruz.
Donghae: Eunhyuk’un yüzü? Genç gözükemiyor?

• Hanginiz daha olgunsunuz?
Eunhyuk: “Olgun” kelimesinin ikimize de uymadığını düşünüyorum.
Donghae: Eunhyuk, Leeteuk hyung askere gittiğinde liderliği devralmıştı. Gerçekten de iyi bir lider o. Bana gelirsek, hala çocuk gibi olduğumdan çok fazla göze batmamaya çalışıyorum.

• Yabancı diller hakkında bilgi edinmeyi seviyor musunuz?
Eunhyuk: Öğrenmeyi düşündüm ama ben strese yakın biriyim. İnsanlarla konuştuğun zamanlar doğal olabilir ve zamanını eğlenceli geçirebilirsin. Japonya turu süresince öyle yapıyordum. Seyahat etmeyi seviyorum ve her yurtdışına çıktığımda kendime mutlaka yabancı dil öğrenmeye başlayacağım diye söz veriyorum ama Kore’ye döndüğümde verdiğim sözler anında uçup gidiyor.
Donghae: Eğlenceliyse eğlenceli, stresliyse stresli ama yapmanız gerekiyorsa yapmalısınız.

• D&E adının popüler olmasını istediğiniz bir ülke var mı?
Eunhyuk: Manso, (Rio Manso, Brezilya’da bir şehir) Manso’ya gitmek ve ünlü bir müzisyen olmak isterdim.
Donghae: Afrika. Bizim müziğimizi seven insanlar var o nedenle onların desteğini alabilmek güzel olurdu.

• Valizinize koymayı unutmayacağınız bir şey?
Donghae: Mumlar, sağlık besinleri, günlüğüm, spor kıyafetleri, daha çok şey var~
Eunhyuk: 2 gün 1 geceliğine gidiyor olsak da Donghae bir sürü şeyle doldurur valizini, örneğin kırmızı ginseng ve vitaminleri hiç unutmaz. Bu yararsız şeyleri hep yanında taşıyor. Her zaman resim çekme fırsatı olmayabiliyor ama yine de kamerayı mutlaka alır, telefona çekmek daha kolay olmaz mı? Benim tek ihtiyacım olan bilgisayar ve telefonum.

• Genelde otelde boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Donghae: Kendi odamdaki gibi ortam yaratmakla meşgul olurum. Kokulu mumları yakar, bilgisayarımın yanında günlüğümü yerleştirir, eşyalarımı dolaba koyarım. İşte bu yüzden benim valizim genelde üyelerin valizlerinden 3 kat daha ağır oluyor.
Eunhyuk: Ben birkaç eşyayı yerleştiririm, bazen de askı kullanıyorum ama genelde sadece bavulumu açık bırakıyorum. Genel olarak bir şey yapmıyorum, sadece uyuyorum.

• Yakın bir zamanda Asya turunuz başlayacak...
Donghae :Çin’le başlıyoruz sonra Hong Kong, Tayvan. Herkes için çokça şarkı söylemek istiyorum.
Eunhyuk: Japonca albümde yayınladığımız şarkılar şu an yeniden kayıt aşamasında. Daha önce şarkıyı duymuş olmalarına rağmen yeni sözler, yeni deneyimler kazandıracağını düşünüyorum. Diğer şeyler şimdilik bir sır.

• Donghae “Growing Pains” parçasını albümün çıkış şarkısı yaptı.
Donghae: Herkes aşık olur. 10, 20 ya da 30 olduğunuzda. Sevdiğiniz zaman nefret ettiğiniz ya da suçluluk hissedeceğiniz şeyler olabilir, gitmesine rağmen sevdiğinize değer vermeye devam edersiniz. Artık birlikte olmasanız da kalbinizin derinliklerinde onun da kalbinizin çektiği acıyı çekmesini istersiniz.
Eunhyuk: Ana şarkıyı Oppa Oppa tarzı bir şarkı yapmak istedik ama Growing Pains’i dinledikten sonra onu beğendik ve onu seçtik.

• Şimdi gece 12 oldu, bu saatlerde genelde ne yaparsınız?
Donghae: Hava nemlendiricisine su döküyor, mumları yakıyor ve günlüğüme yazmaya başlıyorum. Sonraki gün ne yapacağımı planlıyorum. Programım olmadığında 7 saat kadar uyuyorum, erken kalkıyor ve evin etrafında dolaşmaya çıkıyorum.
Eunhyuk: Yurdumuza yakın bir sinema salonu var. Kakao Talk grup konuşmamızda film izlemek istediğimi yazdım ama kimse cevaplamadı. O zaman da ben toparlandım, tek başıma izlemeye gittim. Nasıl film olduğunun bir önemi yok, tek başına izlediğin zaman eğlencesi kalmıyor. Bazen de fan-sitemize giriyor yorumları okuyorum.

• İkiniz de 30 oldunuz, değil mi?
Donghae: Çocukken 30 yaşıma geldiğimde evli ve çocuklu biri olarak hayal ediyordum kendimi. Büyüdükçe yaptıklarıma daha da bir sorumlulukla yaklaşmaya başladım ama hala çocukca davrandığım anlar oluyor. Ölene kadar bunun değişeceğini sanmıyorum.
Eunhyuk: Geçenlerde “About Me” filmini izledim. Orada insanı hipnozla herhangi bir yaşı yaşatabildikleri bir an vardı. Son zamanlarda işte bu yüzden şu anki hayatımla yaşıyorum, kendimi 25 sanarak.

• Şimdiye kadar Super Junior çok fazla albüm yayınladı, D&E olarak ilk Korece albüm yayınladığınız için özel bir şeyler hissediyor olmalısınız.
Eunhyuk: 2008 yılından bu günlere hep birlikte performans sergileyerek geldik. “Oppa Oppa” single’ı başarılı olduğu için alt grup oluşturmaya karar verdik. Müziği seviyoruz, yaşıtız. Albüm yayınlandığı zaman yeniden çıkış yapıyormuşum gibi hissettim.
Donghae: “The Beat Goes On” Koreli hayranlarımıza hediye. Onlar sayesinde müziğimiz kabul gördü. Japonya turundan sonra programımın aşırı yüklüydü ama kalbim eskisi kadar mutlu.

İngilizce Çeviri: hyukarmpits & mish_shellx & _haengel
Türkçe Çeviri: DQtyonok@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s