[Mayıs 2015] Ize M&D Röportajı: Şu An Yapbozun Son Parçasını Koyuyoruz. Mutluyuz."

 • M&D olarak geri döndünüz. Hem de bir albümle.

Heechul: Bu proje, ikimizin de uzun süre devam edebileceği bir macera. Başka bir röportajda nasıl gittiğini görmek için 2 albüm yayınlayacağımızı söylemiş olsam da çuvallamak ve bu işin unutulmasına sebep olmak istemiyorum. Öyle dedim ama bunu yapmaya devam etmek istiyorum. Eğer Super Junior performans sergiliyor dersek, M&D de müzik yapan, radyo ve televizyon şovlarına çıkan bir takım. Trax aktivitelerini yaparken Jungmo bir noktaya kadar gidebiliyor, ama burda, istediği şey trot bile olsa deneyebiliriz.

(Jungmo müziğin normalde kendisi için iş olduğunu ama M&D’de müzik yapmanın hobi olduğunu söylüyor.)

Heechul: Bu yüzden müziği dağınık (gülüyor). Jungmo M&D şarkılarını bestelerken bana, “Hyung, hoşlandığım kız benden hoşlanmıyor galiba.” diyor ve bir şekilde gitarını çalmaya başlıyor. Biz böyle kayıt yapıyoruz. “I Wish” şarkımız Jungmo’ya oyunda 5 tur kaybettiğimi ve ne yapacağımı bilmediğimi söylerken oluştu. Tüm bunlar Super Junior ve Trax’in geri planı sayesinde mümkün oluyor. Bu bizim oyun alanımız.

 • Bu sebeple mi şarkı sözleriniz böyle? M&D’nin ilk parçasından itibaren geçmişinize gidiyorsunuz. Klipte Heechul oyun oynadığı için kız arkadaşını ihmal ediyor.

Heechul: O, benim deneyimlerime dayalı bir senaryo (gülüyor). Çıktığın kızlara karşı çok üzgün hissediyorum. Pişman bir kalple, gelecekte çıkacağım kızlara kendimi iyi göstereceğim.

 • "Close Ur Mouth" parçanızın sözleri sevmediğin bir kızı terk etmek üzerine.

Heechul: O zamanlar elimi sallasam ellisi diyordum ama 30 yaşından sonra “Evlenemeyecek miyim acaba?” diye düşünmeye başladım. Ne kadar yakın olursak olalım Jungmo ile evlenemem değil mi (gülüyor). Şu an her gününü oyun oynayarak geçirdiğim hayatım gayet güzel, ama eğer tüm arkadaşlarım evlenirse onları içmeye çağıramam. Aslında Donghae, Ryeowook ve ben yurtta birlikte kalıyorduk ama ben taşındım, biraz bu sebepten dolayı. İkisi de askere gidecek, ben çok yalnız kalacağım. Yalnızlık hissinden hoşlanmıyorum.

 • Şimdi kötü değil; sen sadece gelecekten korkuyorsun.

Heechul: Aslında ben evlenmek istemiyorum, çok sinir bozucu! (Gülüyor) Hoşlandığım kızlarla doğru düzgün ilgilenemedim bile. Ve başkaları olduğu için de değil, oynadığım çok oyun olduğu için ihmal ettim onları.

 • Bir değişiklik oldu mu? Bir idol olarak 30 yaşından sonra zihnen değişmek gerek, değil mi?

Heechul: Kamu görevindeyken birçok insanla tanıştım. Sanırım bu sayede daha iyiyim. İnsanlar restoranda çıkmadan önce son kez ben yemek yerken imza için geldiklerinde, ben çok… Ama sıkça iletişim kurduktan sonra fark ettim ki, onlar için imza almak ya da fotoğraf çekmek çok güzel bir anı olarak kalıyor.

 • Yayında da bir değişiklik var gibi. Eskiden Radio Star’da çok konuşurdun ama şimdi The Demand Of Luxurious Food’da konuklarla güzelce ilgileniyor, farklı davranıyor ve hatta senden büyüklere aegyo yapıyorsun!

Heechul: Önceden kendim hakkında konuşmakla meşguldüm. Ama kamu servisinde 2 yıl boyunca işsiz olmak çok stresliydi. Bir ünlü kariyeri değil de toplumun sıradan bir ferdi gibiydim, bu sayede etrafımdakileri dinleyebildim. Bu yüzden bu günlerde çıktığım şovlarda sürekli “Seni anlıyorum” diyorum. Çünkü onların yorumlarını idrak etmeliyim. Eskiden bana Kim Dengesiz derlerdi çünkü ruh halimdeki gelgitler baya ciddiydi ve yüzüme de fazlaca yansıyordu. Ama şimdi belli bir noktaya kadar kontrol edebiliyorum, eğer mutsuzsam bunu yansıtmak için kameraların kapanmasını bekliyorum. Ancak bazen eskisi gibi davranamadığım için hayıflandığım da oluyor. Ama önceden bu hareketlerim tolere edilebiliyordu çünkü gençtim, ancak şimdi o yaşları çoktan geçtim.

 • Eğer şimdi kız arkadaşın olursa ona iyi davranabilir misin?

Heechul: Eskisi gibi devam edersem birileriyle çıkamayacağımı düşündüğüm için “I Wish”i yazdım. Ama aniden sinirlendim. Aslında “Randevuya çıkamazsam ne olur sanki?” şarkının son cümlesiydi ama Jungmo, “Hyung, eğer böyle bitirirsen eski takma adın gibi davranmış olmaz mısın?” diyerek değiştirdi.

Jungmo: Heechul hyung hala evlenmek isteyen biri değil.

 • "I Wish" seni yansıtan bir şarkı. Ne tür duygularla söylüyorsun onu?

Heechul: Jungmo rahatça söyle dedi. Eğer ben rahat söylersem, dinlemesi de rahat olur.

Jungmo: Çünkü şarkıcılar yaptıklarından zevk almalı. İşlerini tutkuyla yaptıklarını unutmamalı. Bu yüzden umarım Heechul hyung da bunu hatırlar.

 • Albümdeki tüm şarkıları Heechul seslendirdi, kendini bir şarkıcı olarak görüyor musun?

Heechul: “U”yu söylerken detone olduktan sonra şarkı söyleme konusunda özgüvenim kırıldı. Jungmo sürekli iyi olduğumu söyledi. “Soul” ve "Moon Crystal”ı söyledikten sonra çok güzel söylediğim için beni sürekli övdü. Uzun süreli şarkılar söylemediğim için aslında sesim nasıl çıkıyor bilmiyorum. Super Junior için kayıt yaparken dinleyicileri düşünüyorum ve onlar için güzel bir ton ayarlamaya çalışıyorum. Jungmo’yla kayıt yaparken de buna devam ettim ama Jungmo normal ses tonumun daha iyi olduğunu söyledi. Nerelerde eksik olduğumu gösterdi Jungmo. 10 yıldan sonra sonunda kendi sesimi buldum. Şarkı söyleyişimle ünlü olmak gibi bir şey bu (gülüyor). Albüm çıktığında ağladım. “Ah! Nasıl şarkı söyleneceğini biliyorum!” Böyle şeyler düşündüm.

 • Bulduğun ses 90’ların rock baladlarıyla benzer. “Soul” gibi bağırmalı şarkılar.

Heechul: Benim müzik türüm o zaman dilimde takılıp kalmış olabilir. Çok fazla o zamanların şarkılarından dinliyorum, tüm sözleri hatırlıyorum. O zamanlar J-Rock severdim. Benim yazdığım sözlerde o his var.
Benim sözlerimde 90’lar müziğinin etkisi var çünkü o zamanların şarkılarının çok anlamlı sözleri vardı. Belki de daha çok dikkat ettiğimden, derin ve direkt şarkı sözlerini tercih ediyorum.

 • “Evrenin Büyük Yıldızı” 90’ların süperstarlarını hatırlatıyor.

Heechul: Doğru. Jinusean gibiler geri dönüş yaptığı zaman uçarak onları selamlamaya gideceğim. Çünkü 90’ların hassasiyetinin sona ermesini istemiyorum. Jungmo da öyle.

 • 90’larda müzik dinleyip oyun oynayarak büyüyen adamın bu yönü değişmemiş gibi.

Heechul: Klibimdeki ortam bile 90’lardan fırlama gibi değil mi? (Gülüyor) Gangwondo’da J-Rock dinleyip SM’e ulaşarak idol olmak… Orada kazandığım popülarite için çok minnettar olsam da şirketin yetenek şovunda söylediğim şarkı Hyde şarkısıydı. Müzik şovlarda dans şarkılarından rock tarzına dönüyorum.

 • O anları deneyimleyerek büyüdün. Şimdi 30 yaşında “Kızlar da nereye gitti~” gibi şarkılar söylüyorsun. Sence iyi büyüdün mü?

Heechul: Yanımda birçok iyi insan olduğu sürece gayet iyi büyüdüğümü düşünüyorum. Mesela yakın olduğum menajer hyunglardan birkaçı yönetim kurulunda ve bana çok yardımcı oluyorlar. Büyük gibi davranıp kendime küstah Evrenin Büyük Yıldızı ismini versem de etrafımdaki insanlar sayesinde beyhude yaşamadım.

 • Sana göre mutluluk nedir?

Heechul: Super Junior'a ilk katıldığımda idol olmak istemiyordum. İnsanlara gidip "içten byeong byeong" yapmak garipti. Ama 30'uma ulaşıp 'No Other'ı dinledim, önceden bu şarkıdan gerçekten nefret ederdim. 30'larıma geliyorken böyle bir şarkı yapmak zorunda mıydım? Ama son zamanlarda en çok dinlediğim Super Junior şarkısı bu. İdollük yolunu bırakmak istemiyorum. Super Junior sayesinde bugün olduğum kişiyim, bununla gurur duyabilirim. Super Junior olduğu için istediğimi yapabilir ve mutlu olabilirim. Ünlü Kim Heechul'i tatmin eden şey Super Junior, ve yapmak istediğim şey de M&D. Bu yüzden son zamanlarda çok mutluyum. Yapmak istediğim şarkı başarılı oldu. Bu şekilde istediğim şarkıları bile yapabiliyorum. Tabii ki her şeyi elde etmek için M&D’yi kullanamam; 30 yaşımı geçtim, benim de bir vicdanım var (gülüyor). Şimdi, yapbozun son parçasını koymak gibi. Bu yapbozun parçalanmaması için elimden geleni yapacağım.

Kaynak: ize.co.kr
Çince Çeviri: ForMas金政模中文站 
İngilizce Çeviri: ryeongbb
Türkçe Çeviri: Sky Sailor@TRSapphireBlue
[!] Blogdan izinsiz ve kaynak belirtmeden yazı çıkarılması kesinlikle yasaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s