[Soompi] Geçmişe göz atalım: Super Junior'ın Kapak Şarkısı Olmayan En Güzel Şarkıları

6 Kasım 2015 tarihinde enfsanevi erkek grubu Super Junior, çıkışlarının 10.yılını kutladı. Şu anda dünyaca ünlü birçok K-Pop grubu olmasına rağmen Super Junior eğlence dünyasının en etkileyici gruplarından biri. İlk çıkardıkları şarkıdan en son çıkardıkları şarkıya kadar her bir şarkısı hit haline geliyor. Onların en popüer şarkılarını hepimiz biliyoruz. Hadi geçmişe göz atarak onların kapak şarkıları olmayan en güzel şarkılarına göz atarak 10.yıllarını kutlayalım.

"You Are The One" - 2005

Çıkış albümleri "Twins"te yer alan bu şarkı daha üye sayısı 12 iken kaydedilen bir şarkıdır. İlk adı olan "Super Junior 05" üyelerinin hepsi oyunculuk, radyo, model olarak çoktan deneyime sahip üyelerdi, SM Entertaiment onları sadece iyi şarkıcı değil her dalda iyi olan sanatçı olmaları için öyle seçmişti. Zaman geçmesiyle Super Junior endüstrinin birçok alanında kendini göstererek popüler oldu, bu da diğer şirketlerin örnek alarak kendi sanatçılarını farklı alanlarda hazırlayarak çıkış yaptırmaya başlamasına neden oldu. Ve bir gün grup ciddi vokal yetenekleriyle sadece dans grubu olmaya niyetli olmadıklarını gösterdi.

"Hate U, Love U" - 2007

Gruba son üye, Cho Kyuhyun'un katılmasıyla "05"i adından çıkararak grup Super Junior olarak 2.stüdyo albümünü yayınladı. Kapak şarkısı "Don't Don" sert bir konsepte sahip olsa da albümün kendisi ve albümün yeniden düzenlenmiş hali her tarzda müzikle dolu olduğu gibi birçok ballad da içeriyordu. Onlardan "Marry U" ve "Hate U, Love U" gibi daha sakin olanları hayranlar tarafından çok sevildi ve grup hala konserlerinde onlarla performans sergiliyor.

"Heartquake" - 2009

3. stüdyo albümü "Sorry, Sorry", hem eleştiri hem ticari başarı yönünden grubu uluslararası popülariteye taşıyan albüm oldu. Ayrıca K-Pop'ın ana hit şarkısı oldu, hatta bir nevi virüse dönüştü. Kapak şarkısı pozitif müzik ve sözlere sahip olmasına rağmen grup albümün daha çok R&B ve modern dansa yönelik olan diğer şarkılarıyla da başarı yakaladı. Super Junior 2009 Golden Disk Awards'da Disk Daesang ödülünü de aldı.

"Shake It Up" - 2010

2 üyesini kaybettikten sonra Super Junior büyük değişiklikleri atlatsa da bir sonraki çıkardıkları albüm 'Sorry,Sorry'den daha çok kopya satarak daha da büyük başarı elde etti. SM Ent 4. albüm olan "Bonamana"nın "SJ'in eğlence dolu tarzı" olduğunu ve grubun daha sonra da bu konseptle devam edeceğini söyledi. Albüm kapak şarkısı 61 hafta boyunca bir müzik listesini ele geçirerek hit oldu! Daha önceki albümlerinde de olduğu gibi albümün diğer şarkıları farklı tarzlardaydı. "Coagulation" gibi güzel balladlardan orta tempoya sahip eğlenceli "Shake It Up" gibi şarkılara kadar.

"Superman" - 2011

Super Junior'ın 5. stüdyo albümü "Mr. Simple" 2011 senesinde yayınlandı ve onların en çok satan albümü oldu. Onların bir önceki şarkısı 'Bonamana' listelerde hala 1.sıradaydı, 'Mr.Simple'ın yayınlanmasıyla 1. sıraya yerleşerek kendi albümleri 'Bonamana'yı 2.sıraya indirdi. Albüm Seoul Music Awards ve Mnet Asian Music Awards(MAMA) ödül törenlerinde Yılın Albümü ödülünü aldı. MSN Japan Awards'da popülarite ödülünün yanısıra Japonya'da 26th Golden Disk'te de en übyük 2.ödülü aldılar. Albümde kapak şarkısı olmayan en akılda kalıcı şarkı "Superman" olmalı ve onun sözleri de Super Junior'un marşı gibi bir şey olması için tam da uygun.

"Rockstar" - 2012

Bir sene sonra Super Junior 6. stüdyo albümü "Sexy, Free & Single"ı yayınladı. Kapak şarkısının koreografisi Michael Jackson ve Britney Spears ile çalışan koreograf David Jamieson tarafından hazırlandı. Şarkı ve klip SJ'ye bir kez daha ticari başarı getirdi ve klip 12 saatten kısa bir sürede 1mln izlenmeye ulaştı. Albüm kapak şarkısı dışında da bir çok popüler şarkı içerse de hayranlar arasında en popüler olan 'Rockstar' şarkısı oldu, bu şarkı popülaritesini bir nevi de SuJu'nun konserlerindeki canlı performanslarına borçlu. Bu albüm de MAMA'da Yılın albümü ödülü alırken GDA'da en büyük ödülü alarak GDA'da en büyük ödüle üç kez sahip olan tek SM sanatçısı haline getirdi. En büyük ödülü alarak efsanevi şarkıcı olan Cho SongMo ve Kim GunMo ile aynı sıraya yerleştikleri anlamına da geliyor.

"Shirt" - 2014

Uzun bir aradan sonra 2014 sonbaharında Super Junior 7. stüdyo albümünü yayınladı. Albüm kapak şarkısı belki de birçok Latin ve Güney Amerika ülkelerindeki popülaritesine (oradaki ülkelerin çoğunda ilk konser düzenleyen K-pop sanatçısı olduğundan) bir gönderi olarak belirgin latin konsepte sahipti. Haydut, zorro, şerif ve daha çok kimlikleri içeren klip Super Junior'un hayranlarının sevdiği ve başkaları tarafından daha önce görülmeyen eğlence anlayışı ve çekiciliğini gösterdi. Albüm satışa sunulduğundan sadece üç gün sonra Billboard Dünya albümleri listesinde birinci oldu. Birçok diğer haber kaynaklarının yanı sıra Billboard da SJ'in çeşitli müzik tarzlarını baya yüksek puanlar vererek makale paylaştı. 2014 senesinin en çok satan albümlerinden biri oldu.

"Alright" - 2015

10. yıldönümleri arefesinde Super Junior özel "Devil" albümünü yayınladı. Albüm ve albümün yeniden düzenlenmişin yapımında da grubun (SJ-Happy hariç) bütün alt grupları yer aldı. Albümün diğer şarkıları da popüler olmasına rağmen onların arasından Super Junior'u geçtiğimiz 10 sene içerisinde bu kadar popüler yapan şeyi gösteren şarkıyı seçtik.

İnanılmaz derecede yetenekli sanatçılar olan onlar, arka arkaya güzel şarkılar yayınlıyor ve birlikte güzel çalışıyorlar. Ve sonuç olarak 176 müzik ödülü ve müzik programlarında 57 ödül sahibi oldular! Ama onların başarısı sanatçı olarak inanılmaz kişilikleri ve hayranlara olan samimi minnettarlığında saklı. Hayranların onlara verdikleri bu sevgiyi ve desteği haketmediklerini birçok kez dile getirdiler ve sık sık sahnede bu minnettarlıklarından dolayı göz yaşlarına hakim olamayıp ağladıkları da oluyor. Ne demek istediğimiz anlamıyorsanız bu performansı izleyin ve hayranlarının "SJ'in her zamanki hali" dedikleri şeyi anlarsınız. Şüphesiz, Super Junior ve hayranları arasında özel bir bağ var.

Türkçe Alt Yazılı

Uzun seneler önce, 2005 yılında "En iyi çaylak grup" ödülünü alan yeni grup olsun ya da 2015 yılında Teen Choice Award'da ödül alan ilk Koreli olan efsanevi K-pop sanatçıları olsun fark etmez, bu inanılmaz derecede yetenekli çocuklar K-Pop'un tarihi boyunca en etkili ve en çok satan sanatçılardan biri oldu. 'Sorry,Sorry' gibi hit şarkıları bir virüse dönüşerek dünyanın Kore dalgasına kapılmasına neden oluyor. Super Junior, TVXQ, H.O.T ve diğer sanatçılar sayesinde şu an daha genç gruplar uluslararası popülariteyi daha kolay yakalıyor. 'Mr.Simple' ve 'Bonamana' gibi hitlerin çıkması sayesinde Asya dışına da açılabilme imkanı yakalayarak K-pop uluslararası ilgi ve sevgiye açıldı.

Albümlerinin kapak şarkısı olmayan eserleri hatırlayarak Super Junior'ın kariyerinin geçmişe böyle küçük bir yolculuktan keyif aldığınızı umuyoruz!

cr: soompi
DQtyonok @TRSapphireblue

[Soompi] Geçmişe göz atalım: Super Junior'ın Kapak Şarkısı Olmayan En Güzel Şarkıları” üzerine bir yorum

  1. Bazı bilmediğim şarkılarını keşfetme şansı yakaladım. Güzel bir yazıydı.
    Emeğine Sağlık. Teşekkürler… :))

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s