[Mart 2016] High Cut Ryeowook Röportajı

5389963bc8c233e604cfc698237035a4_dulgzvnbwd6izlvr6hnvq92p2u

• Dışarıdan güçsüz görünüyorsun ama vücudunun yapılı olduğu bir dönem olduğunu da söyledin. Fanlar seni askere gönderseler hiç endilenmelerine gerek olmadığını düşünüyorsun.
Egzersizi gerçekten sevmiyorum. Egzersiz yaptığım zaman, bastırmak için tavuk göğsü yiyip portakal suyu içtim. Bu şekilde yediğimde gün içinde hem sabah hem de akşam iki kez egzersiz yapmak zorunda kaldım. Benimle egzersiz yapan antrenör şimdi (DBSK) Changmin, Eunhyukie hyung, (EXO) Baekhyun ve Xuimin'i çalıştırma görevinde. Ama o, şimdiye kadar eğittiği çocuklar arasında en dayanıklı kişinin ben olduğumu söyledi. Önceden iradi olarak konserler için egzersiz yaptım ama şimdi yapamıyorum. Çok fazla egzersiz yaptığınızda yüzünüz çok yıpranıyor. Yan etkisi var (gülüyor). Antrenör yüzümü yıpratmadan vücudumu geliştirebileceğimi söyledi, bu oldukça baştan çıkartıcıydı. EXO'yu ne zaman görsem, onlar vücutlarını gerçekten de güzelce geliştiriyor.

5389963bc8c233e604cfc698237035a4_uyezjot6wzf41jfhxvdpiqp4fjjldrku

• Super Junior'un ana vokalisin. Şimdiye kadar birkaç albüm yayınlamış olabilirdin ancak şaşırtıcı biçimde bu senin ilk solo albümün.
Dürüst olmak gerekirse başlangıçta gerçekten de bir solo albüm yapma planım yoktu. Sadece yayınlamak istediğimi şirketle konuştum. Bben de bunun doğru mu yanlış mı olduğundan emin değildim ama şirketle bu konuyu konuşmaya devam ettim (gülüyor). Çünkü bu askere gitmeden önce hayranlar ile bir araya gelmem için bir şanstı.

tumblr_o3oa0zamo71qfwvmmo7_1280

• Askerden terhis olmanın ardından, solo şarkıcı Ryeowook görünmeyeli 2 yıl geçmiş olacak. Bu yüzden 'neden şimdi' düşüncesiyle geçen zamana yazık oldu.
Birçok insan "Ne yapıyorsun?" ve "Ryeowook bir solo albüm yayınlamadı mı?" dedi. Dürüst olmak gerekirse gerçekten çok meşguldüm. Müzikallerde, tiyatrolarda rol aldım ve Super Junior albümlerinin hazırlanmasında birçok görevimiz vardı. Ayrıca uzun bir süredir radyo yayını da yapıyorum. Ancak şu anda solo albümüm çıktığı için pişman değilim.

tumblr_o3oa0zamo71qfwvmmo3_1280

• Daekwon Güzel Sanatlar Lisesi'nde branşın olarak besteciliği seçtiğini söyledin. Şarkı yazmanın yanı sıra, bir besteci olarak başka aktiviteler yapma düşüncen var mı?
Şarkı yazmak istiyorum. Ancak geçmişte Lee Sooman öğretmen, "Şarkı yazmak bestecilerin yaptığı bir iştir. Sen şarkı söylemeye odaklan" dedi. Uzun zaman önce ekipmanlar satın alıp şarkı yazmayı denedim ama bunu yaptıkça televizyon yayınlarından uzaklaştım. Ayrıca halktan uzaklaştığımı da hissettim. Şarkıcı olduğum için basitçe şarkı yazıp söyleyebileceğimi düşündüm ama durum bu şekilde değildi. Super Junior bir pop şarkıcısı ve parlayan şarkıcılar olmak için halkın bizi bilmesi gerekir. Ama tabii ki daha sonra boş zamanım olursa ve iyi bir ilham yakalamışsam şarkı yazmayı isterim.

tumblr_o3oa0zamo71qfwvmmo4_1280

• "Şarkı söylemek ve yayınlara çıkmak arasında uzun bir süre gidip geldim."
Sadece ben değil, birçok şarkıcı bu konuda ikilem yaşıyor. Varyete programlarında aktif olarak performans sergiledikten sonra aniden "Ben ne yapıyorum?" diye endişeleniyosun. Bu yüzden tekrar sahnede performans sergilemeye odaklandığınızda insanlar, "Bu çocuk şu komik olan, değil mi?" diyecek. Üyeler ile bu konu hakkında konuştuk ve "Super Junior olarak, mutluluk verelim" sonucuna vardık. Ama bu yolda ilerlemek gerçekten çok zor. Ne zaman yeni bir Super Junior şarkısı çıksa insanların düşüncesi "Super Junior komik bir grup bu yüzden şarkıları güzel değildir" oluyor. Bu gerçekten üzücü, çok yazık. Elbette ki daha fazla çaba sarf edersem bir gün onlar da fark edeceklerdir diye düşünüyorum. Ben pratik yapıyorum, dersler alıyorum ve asla şarkı söylemeyi bırakmıyorum.

tumblr_o3oa0zamo71qfwvmmo6_1280

• "Super Junior çeşitli nedenlerle gerçekten de eşsiz bir idol grubu! Biz, doğal yollarla bitmemiş bir askerden görevini tamamlayan bir askere dönüşen ilk grubuz (gülüyor). Gerçekten de yeni bir yoldan gittiğimizi düşünüyorum."
Biz dağılsak bile Super Junior daima burda olacak. Üyelerin tarih yazmada inanılmaz olduklarını düşünüyorum. Dürüst olmak gerekirse, diğer yerlerde sözleşme fiyatınızla satın alınabilirsiniz. Titremeye tenezzül dahi etmeyen üyeleri ne zaman görsem bunu farklı açılardan anlıyorum. Hyunglarımız çok havalı kişiler ve benim de onları iyi şekilde koruyacağıma dair inancım var.

tumblr_o3oa0zamo71qfwvmmo2_1280

• "İyi iş çıkaran pek çok idol grubu var ancak Super Junior gerçekten inanılmaz."
Biz gerçekten birçok kez kavga ettik fakat bunları kısaca çözdük. Kendi kurallarımızı koyduk. Bunlar, başkalarının fark etmesine izin vermeden bunu yok etmek ve sorunu çözmek. Bu yüzden, bunu yaparken aramızda bağ oluştu. Dışarıdan bakıldığında  ben ve Siwon'un ilişkisi iyiymiş gibi görünmek için gibi, değil mi? Ama bizim ilişkimiz gerçekten de iyi. Bir kez, komik hale gelen kavgamızdan bahsettiğimizden beri, yıllarca insanlar arasında muhabbet konusu oldu. Siwon hyungun kardeşi de bunun komik olduğunu ve sonra Radio Star'a konuk olup herkesin önünde barışmamız gerektiğinisöyledi (gülüyor).

5389963bc8c233e604cfc698237035a4_cn8qav3skyh3ztjrjl7as

• Siwon-ssi Radio Star'a çıktığında, 'kendime güvenim var~' ifadenin bu kadar popüler olacağını ya da beşlik çakmaktan nefret eden biri imajın oluşacağını hayal etmiş myidin?
Ben de bunu diyorum. Nasıl bakarsanız bakın, bunların hepsi Siwon hyungun işi. Solo konser verdiğim zaman, dışarıda güller dağıttım ve herkesle beşlik çaktım. Şimdi beşlik çakmada ustayım (gülüyor). Bir kez Siwon hyung askerden terhis olsun bir sürü beşlik çakacağım onla. Her gün ben ve Siwon hyung için sevgi-nefret ilişkisi.

• "Ulusun şarkıcısı olma hayalimi showcase'imde açıkladım." Çok tanıdık bir kelime ama çok zor bir hayal.
Ulusun şarkıcısı olmak her şarkıcının hayali. Halkın sevdiği ve benim beğendiğim şeyleri harmanlayaran herkesin beğeneceği bir şarkı yapmak istiyorum. Örneğin, insanların gençken severek dinledikleri Coyote'den "Pure Love" şarkısı ya da PSY'nin "Gangnam Style" şarkısı gibi bir şey? Bir şarkıyla bir nesli temsil etmek gibi bir hayalim var.

Foto Scan: bird0818
İngilizce Çeviri: tinyyhae

Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Dünzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s