[Mart 2016] The Celebrity Magazine Ryeowook Röportajı

Qn8etTe

 • Sadece kendi ilk solo albümünü değil 2016 yılı için SM'in de ilk solo albümünü yayınladın. Benzeri olmayan bir duygu olmalı, nasıldı?

Sadece SM'nin ilki değildi, Super Junior Label SJ'in de ilk albümüydü. Hatta Super Junior üyeleri akıldayken yayınlanmış bir albüm oldu. Uzun süre çalıştığım bir albüm olmamasına rağmen konsantrasyon ile kısa süre içinde tamamlandı. 30 yaşına ulaştığımdan beri bir solo albüm yayınlamayı dört gözle bekliyordum ama ayrıca çok da endişeliydim. Şarkımı dinlediğimde çok şey hissedersem, ufacık bir duygu bile olsa, halk da aynısını hissedecektir. Albüm, "İstediğim şeyi yapayım" düşüncesiyle hazırlandı.

 • Çıkış yaptığından bu yana 10 yıl geçti. Grupta vokalden sorumlusun ancak bu kadar iyi şarkı söylediğini bilmiyordum.

Başlangıçta balad yapmayı planlamıyordum. R&B şarkıları, rock baladları ve güçlü orkestra barındıran şarkıları severim ama bu benim ilk solo albümüm bu yüzden popüler olanla ilerlemem gerektiğini hissettim ve bir balad seçtim. Şarkıyla ilgili övgü aldığım zaman hoşuma gidiyor. Özellikle televizyondaki insanlar tarafından övüldüğümde; yeteneğim onaylanmış gibi hissediyorum ve bu hoşuma gidiyor.

ZFVvUlr

 • Solo sahnende yalnız başına olmaktan korkmuyor musun?

Yalnız hissetmiyorum ama korkuyorum. Şu an bunu yaparken eğleniyorum. Solo sahnem olmadan önce çekingendim. "Hadi ne kadar iyi yaptığını görelim" gibi üzerime odaklanan gözleri düşünürken biraz korkuyordum. En çok korktuklarım müzik endüstrisinde olanlardı. Bir PD canlı sahnemi izlerken playback yapıldığını düşündüğünü söylemiş. Ayrıca o andan sonra bir fan olduğunu da eklemiş. O zamandan beri akustiğe daha fazla dikkat ediyorum. Böyle sözler duyduğuma müteşekkirim, bu tür sözler doğru şeyler yaptığımı hissettiriyor.

 • Normalde de sahneler için daha fazla mı pratik yapıyorsun?

Yapmıyorum. Bunun yerine boğazımı dinlendiriyorum. Kayıt işlemi sırasında pratik  yeterli. Şu anda bir çaylak olsaydım hala pratik yapıyor olurdum ama işlerin nasıl yürüdüğünü biliyorum ve kendi yöntemlerim var. Genelde boğazımı dinlendirmeyi tercih ediyorum ve sonrasında pratik yapmıyorum.

zoC81IY

 • Çok yönlü bir şovmen olarak adlandırıldın. Müzikal, tiyatro, radyo DJ'liği ve MC'lik gibi tüm alanşarda kendini kanıtlamak kolay olmamış olmalı. Her şeyi nasıl bu kadar iyi yaptığını merak ediyorum. Ünlü olmak için mi doğmuşsun?

Çok sıkı çalışıyorum. Gözlerden uzakta dinlenmeden çalışıyorum. Bir gün babam "Onu- bunu yapma sadece tek bir şeye odaklan!" dedi. Yoğun programları nedeniyle sağlığını ihmal eden oğlu için endişelendiğini söylemiş gibiydi. Bunu yapıyor olmam başkaları tarafından "Sigorta olarak mı böyle yapıyorsun?" olarak görülebilir, yapma yeteneğine sahip olduğum her şeyi göstermek istiyorum. Birçok alanda benim sayemde insanları mutlu edebilmek adına her şeye meydan okuyacağım.

 • Öyleyse Şu ankinden daha iyisini yaparsan, TV açıldığında Super Junior şarkıları çalacak, radyoda Ryeowook'un sesi duyulacak ve müzikal izlemeye giden bile Ryeowook'u orda görecek gibi. Bu gidişle ekranda bile görünebilirsin.

Bu kulağa kötü gelmiyor (gülüyor). Müzikal ve tiyatro aracılığıyla eğlenerek oynamayı öğrendim. Müzikal oynadığımda, bir yönetmen oyunculuğum hakkında bana "Ryeowook, hala eksiksin. Yine de iyi oynayacağını umuyorum" dedi. Sürekli beni kontrol ettiği için minnettarım ve bu beni daha da hırslandırdı.

12920wy

 • Son zamanlarda gözlerini nemlendiren iki durum vardı radyoda. İlki üyeniz Kangin hyung yüzünden ağlamandı ve diğeri ise bir hikaye okuduğun zamandı. Seni bu kadar duygulandıran neydi?

Sadece ve sadece albümü yayınlanmak üzere olan bana odaklananların enerjisini hissettim.

 • İçeriği neydi?

İçerikte belirgin bir özellik yoktu. Küçük kelimeler. "Bunu yapabilirsin, iyi şekilde yapacaksın" gibi kelimeler. O zamanlar kendimi özgüvensiz ve yetersiz hissediyordum.

PMuEKCb

 • 2015'de bir DJ'lik ödülü kazandın. 4 yıllık bir süreden sonra bir radyo DJ'i olmanın cazibesi nedir?

Konuşarak yaptığın bir işten çok dinlediğin bir iş radyo DJ'liği. Kitap ya da test kitaplarından öğrenilenemeyen bir şey öğrendim. DJ'liğe ilk başladığım zamanlarda ne yapacağımı bilemediğim bir dönem oldu. Mesajla gönderilen endişeler ve hikayelere cevap vermem gegrekiyor. Tanımadığım insanlarla konuşup onlara çözümler sunuyorum. Ancak zamanla bir noktada empati kurmayı öğrendim. Hatta yüzlerini görmeden bile bağ kurabiliyorum. Eğer hoobaelerime radyo DJ'liği teklifi gelirse kesinlikle kabul etmeleri gerektiğini söyleyeceğim.

 • Bu yıl 30 oldun. 20'lerini gerçekten meşgul ve yoğun yaşadın. Hala Küçük Prens olmana rağmen, 20'lerini merak ediyorum.

20'li yaşlarımda kendimi çok kısıtladığımı düşünüyorum. Eğlenceden uzak kaldım ve randevuya çıkmanın bana engel olacağını düşündüğüm için uzak durdum.

 • Yapın böyle olduğundan değil mi?

Örnek olmaya çalışmaktan çok kendimi kontrol ediyorum. Bugünlerde çocuklara bakarken "Neden kendimi kısıtladım?" gibi pişmanlıklar yaşıyorum. Belki de bu yüzdendir, bu yaşta hala böyle taze bir cilde sahibim? Haha!

HStA71a

 • Kangin'in yalnızlığını hafifletmesi için Chunhyang isimli bir köpeği var... Sen yalnızlığını nasıl hafifletiyorsun?

Kendimi avutmak için "Sorun yok" diye popomu sıvazlıyorum. Ayrıca kendimi yalnız hissetmek için hiç fırsatım omuyor. Programlarım sona erdikten sonra uyumakla meşgulüm.

 • Yakın ünlü arkadaşların için "Ryeo-line" grubun olduğunu duydum. Bu "Kyu-line"ı kontrol altında tutmak için toplanılmış gibi görünüyor. "Ryeo-line" üyeleri kimler? Buluştuğunuz zaman ne yapıyorsunuz?

BTOB Minhyuk, ZE:A Hyungsik, EXO D.O, VIXX N ve Ken, Infinite L? Ama "Kyu-line" grubuoluştuğu için bir araya gelmedik biz. Ah! Hepimiz ilk kez doğum günüm de bir araya geldik. Bir kere "Kyu-line" ile farklıyız, biz SM ailesinden değil yakın arkadaşlardan oluşmaktayız. Erkekler arasında olmamıza rağmen 'seni seviyorum' diyerek kendilerini ifade eden donsaengler var.

 • Doğum gününde biraraya geldiğinizde ne yaptınız?

Nazik, işinde iyi ve yakışıklı insanların toplandığı bir buluşmasıydı... Harika bir atmosferle leziz bir deniz ürünleri restorantına gittik ve soju içtik. Haha!

 • Askerlik hakkında konuşmadan geçemeyiz. Bu yıl askere gidiyorsun, nasıl hissediyorsun?

Şu anda 5 üyemiz askerde. Tek başıma askerlik yaparsam geride kalacağım ve unutulacağım diye korkuyorum. Bu tür düşünceleri sadece Super Junior üyeleriyle paylaşabildiğim için kendimi yalnız hissediyorum. Eunhyuk hyung askere gitmeden önce saçını keserek "The Celebrity" ile fotoğraf çekimi yaptı. Bunu görünce, "Neden askerlik üzerinden böyle bir yaygara koparılıyor?" diye merak ettim (gülüyor). Yakında gerçekten askere gideceğimi hissediyorum bu yüzden daha çok program yapmak istiyorum, zamanımın daha değerli olduğunu hissettiğimden menajerime "Bu programı yapmalı mıyım?" diye soruyorum. Askerlikten bahsetmek sanki hemen yarın askere gidecek biriymişim gibi hissettiriyor.

FJjSVD2

 • Hyunglara karşı minnettarlığın olağandışı olmalı. Kang&Teuk hyung ne hazırlıyor?

Sürpriz bir etkinlik beklediğimi söyledim ama bir şey hazırlandığı dışında ayrıntıları bilmiyorum. Büyük bir şey olacağını sanmıyorum. Boyutundan çok arkasında yatan niyet önemli. Haha! Solo albüm aktivitelerimi yapıyor olmama rağmen yine de "Super Junior Ryeowook" yazılı imza veriyorum. Hatta selam verdiğimde bile "Merhaba, ben Super Junior'dan Ryeowook" diyorum. Bir keresinde menajer bana "Super Junior" demeden selam ver dedi ve bunu denedim. "Merhaba, ben Ryeowook" anlamsız hissettiriyor. Bu yüzden yeniden "Ben Super Junior'dan Ryeowook" dedim. Hyunglar ve Super Junior benim gücüm.

 • İsmiyle müsemma, Super Junior en eski idol grubu. Ve şimdi Super Junior 'Lable SJ'i kurdu. Ne gibi değişiklikler olacak?

Görüşlerimizi ve gitmek istediğimiz yönü paylaşırken farklı sonuçlar elde edeceğiz. Bu henüz gerçekleşmedi.

Foto Scan: HEIRA
İngilizce Çeviri: youcantdothaaat.wordpress.com
Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s