[160405] XP Star Talk Leeteuk Röportajı: "Şimdiye Dek Gayet İyi"

1459837244728

Super Junior, tüm idollerin 11 yıl önce çıkış yapan belkemiği, aslında çoktan SM Entertainment'ta özel bir yere sahip. Başlarda başarılı bir çıkış yapıp yapamayacakları belirsizlik içinde olaan onlar, şimdi K-Pop'ın temsilcisiler ve birçok farklı etkinliklerde başarıyla ilerliyorlar.

Bu grup içinde Leeteuk, varlığı çok özel birisi. O, idoller hakkında insanların önyargısını yok etti ve canlı yayınlara çıkan biri olarak uzun süre televizyonda görünmeye devam etti.

Leeteuk'ı 10 yıldır tanıyorum. Yirmilerimin başlarında, ilk kez yıl sonu müzik şovlarından birine ve bir radyo istasyonuna sırada muhabir olarak atandığımda orada Leeteuk, Kangin, Shindong ve Kim Heechul vardı hepsi de "Merhaba hyung!" diye bağırıyorlardı.

Böylesi bir çaylak grup şimdi otuzlu yaşlarında yürüyor.

Leeteuk'la son kez askere gitmeden önce bir araya geldiğimde ona "5 yıl içinde başka bir röportaj daha yapalım." dedim. Bu anlaşmanın sanki bir bulut misali dağılıp gideceğini düşünüyordum ama gerçek oldu.

Çıkış yapalı 11 yıl olan 34 yaşındaki normal birey Park Jungsoo ile konuşarak geçirdiğim 2 saat inanılmaz keyifliydi. Onun gerçek kalbini, bir artist olarak hayatını ve yaşama tutkusunu gördüm. Sorularımı resmi şekilde yazmadığım halde, Leeteuk tüm röportaj boyunca kibarca düşüncelerini resmi dilde anlattı.

Kanadalı rock yıldız Bryan Adams en iyi albüm isminin <So Far So Good> olduğunu söyledi ve bu yüzden bu isimle bir albüm yayınladı. Leeteuk'a gelince, onun için de 'so far so good' (şimdiye dek gayet iyi) olduğunu söyleyebilirim.

1459837269110

~~~~~~~~~~~~~~~~

•Askere alınma sürecin gerçekten zordu. Herkes senin için çok zor olduğunu anlayabilir.

Dürüst olmak gerekirse, gerçekten zordu. Söyleyemediğim bazı şeyler olmasına rağmen, geçmişte yaşanan her şeyin benim için bir deneyim olduğunu hissediyorum. Şimdi her bir günün değerini biliyorum ve ölüm hakkında çok düşünüyorum. "Çevremdeki insanlar birden bire ortadan kaybolabilir" Her gün çok sıkı çalışıyor olmamın sebebi galiba sürekli bunu düşünüyor olmam. Anneme daha iyi davranmak istesem de, bu başından beri iyi yapabildiğim bir şey değil. Ama son zamanlarda anneme önce "Nasılsın?" diye soruyorum. Geçmişte hep başarı peşinde koştum, ilerleme kaydetmek istedim ama şimdi çevremdeki insanlara ilgi göstermeye başladım.

•Kişilik olarak biraz değiştin.

Belki de daha rahatlamışımdır? Hala bir program çekiminden sonraki gün reyting oranlarını kontrol ediyor olsam da, geçmişte daha hassastım. Tek düşündüğüm çektiğim programların mutlaka yüksek reyting alması gerektiğini düşünmekti. Ama son zamanlarda programları kaydederken diğer insanlarla etkileşim kurabilmekten çok daha fazla keyif alıyorum. Geçmişte daha çok kendimi gizleyen biriydim fakat askerden sonra bir gün menajerimizle günlük programımızdan sonra evimizin ordaki bir markete bizim için akılda kalıcı atıştırmalıklardan yemeye gittik. Saat yaklaşık sabahın 3 ya da 4'ü idi ve orada çok fazla kişi yoktu. O an menajerimize "Hyung, önceden sürekli insanlardan kaçınarak bir hayat yaşadığımı düşünmüyor musun? Bu mutluluk mu?" dedim. O gece başka yerlere de gittik ve ddeokbokki yedik ve mutluluğumuzu aramaya devam ettik.

•İlk olarak Super Junior'dan bahsetmeyelim. MC Leeteuk'ın işleri iyi gidiyor mu?

Şu anda yaptığım asıl şey MC'lik. Ancak dezavantajım yirmili ve otuzlu yaşlarındaki normal bir adamın tecrübelerine sahip olmamam. Özellikle bir idol olduğum için, erkek izleyicilerin beğenisini ve onayını kazanmanın benim için zor olduğunu çok iyi biliyorum. Benim de onlar gibi olduğumu anlayabilmelerinin tek yolunun çokça tecrübeye sahip olmaktan geçtiğini düşünüyorum. Tüm bu deneyimleri biriktirebilmek için daha çok kişiyle etkileşim kurmak istiyorum.

•Deneyim? 11 yıl boyunca idol olarak programlar yapmak kolay olmasa gerek, değil mi?

Tabii ki kolay değil. Ama halk tarafından kabul görmek daha da zor. İdoller çabucak yükselebilseler de derinlik açısından kabul görmüyor. Elbette ki bu da üzerinde daha çok çalışmaya devam etmem gereken bir konu.

1459837284301

•Çıkış yapalı 11 yıl oldu bile. Merak ediyorum, neden varyeteleri seçtin?

Aslında, ilk çıkış yaptığımızda varyete yapacağımı düşünmezdim. İlk başladığımızda, klavye çalmayı ve beste yapmayı sevdim ama çıkışımızdan iki ay sonra menajerimiz bana "Başka hayallerin neler?" diye sordu. Ben de "Başka şeyler hakkında düşünmedim, sadece midemi doldurabileceğim ve iyi para kazanabileceğim bir yaşam istedim" dedim. Ve menajerimiz bunun üzerine bana varyete yapmamı önerdi. Bu şekilde, ikimiz diğerlerini karşılamak için farklı yayın istasyonlara gitmeye başladık, SJ iyi iş çıkartamazsa menajerimizin programlara çıkacağını söylüyorduk (gülüyor). İlk çıkış yaptığımızda, 'SJ' ismini birlikte taşıdık ve kendi promosyonumuzu kendimiz yaptık. Her zaman "Merhaba, ben lider Leeteuk" dedim ve bir gün menajerimiz aniden bana varyete şovlarının bir listesini verdi ve, "Burda şu anda yayınlanan bütün varyete şovları var, eğer menajer olsaydın hangisini seçerdin?" diye sordu. Listede "X-MAN", "Love Letter" vesaire vardı ve sonunda onları seçtim. Ama menajer hyung bana her bir programın izleyici reytingini göstererek şunları öğretti; "Yaklaşık %20 oranında bir izleyiciye sahip olduğundan '1000 Song Challenge' ya da 'Sponge' programlarına gitmelisin. Bununla sadece gençleri değil, aynı zamanda otuzlu-kırklı yaşlardaki insanları da çekebilirsin"

•Varyete derslerialdığını düşünüyordum ama söylediklerini duyduktan sonra menajerlik dersleri almış gibi görünüyorsun.

(Gülüyor) O an, Siwon ve Heechul X-MAN'e gitti, Shindong ve ben daha çok yardımcıları idik. Sonrasında, ben MBC'nin Star Words programına gittim. O şovdan sonra '1000 Song Challenge' gibi olan diğer programlara katıldım. Tecrübe edinmeye başladığımda Star King'e katıldım ve bu program hayatımın dönüm noktası oldu.

•Kang Hodong'u tanıdığın için mi?

Öyle gibi. Kang Hodong hyung o zamanlar aktif bir volkan gibiydi, Eunhyuk ve ben devamlı konuk olmamıza rağmen en başından beri ondan çok korkuyorduk. Bu yüzden son derece sıkı çalıştığımız bir zamanda Hodong hyung bize rehberlik etmek ve bizi eğitmek için bekleme odamıza geldi. Hala Hodong hyungun söylediği sözleri hatırlarız, "Ailenize göz kulak olun. Sadece kendi ailenize özen göstermemelisiniz, çevrenizdeki insanlar da sizin aileniz" Daha sonra Hodong hyung kişisel nedenlerden dolayı Star King'den ayrıldı ve sonrasında ben de askere gittim. Fakat askere gitmeden bir gün önce olacağını düşünmediğim şey oldu, Hodong hyung bana Star King ile geri dönüş yapmak isteyip istemediğimi sordu. Aslında prodüksiyon ekibi de şovlara gelmek isteyip istemediğimi sordu ama şirket reddetti ama Hodong hyungun programına gitmem için bizzat talepte bulunacağını beklemiyordum, bu yüzden askere gitmeden önceki gün Star King'e çıktım (gülüyor). Kayıt bittikten sonra evde eşyalarımı toplarken Hodong hyung aradı ve ona  "Askerde elimden geleni yapacağım ve güzel bir şekilde geri döneceğim" dedim, sonunda ağlayınca çok şaşırdım. Bu bir ilkti.

1459837297959

•Leeteuk ilk idol MC. Bunun bir sırrı var mı?

Kısaca ve sevimli bir şekilde sunuculuk yapamadığım için haber spikeri olmak için yeterli değilim, bir komedyen kadar espirili de olamıyorum. Bunu söylemek biraz utanç verici olsa da, çok çalıştığım için olduğunu düşünüyorum? Her gün evde programlarımın tekrarını izlerim, insanlar daima "Bir MC olmak için nasıl pratik yapıyorsun?" diye soruyor. Ben kendimi çok fazla izlerim. En ilgi çekici olan programlar Leeteuk'ın olduğu programlardı (gülüyor). Sadece bir kere değil, 3~4 kez izlerim. "Bu anda şunu söylemek fena olmamış" diye düşünürüm, böyle işte, iyi ya da kötü yaptığım her şey üzerinde düşünürüm. Ayrıca saç stilim ve kıyafetime de bakarım. "I Can See Your Voice" programında, ekranda epeyce göründüğüm için şov hakkında yapımcılarla konuşup düşüncelerimi paylaşıyorum. Ayrıca Kim Sung Joo MC gibi çevremdeki diğer MC'leri de gözlemliyorum, farklı programları sunarken farklı şekillerde konuşuyor. "Please Take Care of My Fridge" ve "King of Mask Singer"da ses tonu değişik, ara sıra ondan bir şeyler kapıyorum. Yoo Jaesuk'tan duruş konusunu öğrendim. Her iki ayağın üzerinde dik durmak kolay değil fakat o azmederek program boyunca o şekilde duruyor.

•11 yıl boyuunca bu işi yaptıktan sonra nasıl hissediyorsun? İdollerin çoğunun varyete programlarına gitmeyi sevmediğini duydum.

10 idolden 7~8'i varyete programlarına gitmeyi sevmiyor. Bir çaylakken gitmeyi istiyorsun ama 2 -3 yıl sonra sunbae ya da varyete idolü oluyorsun. Ancak o zaman, devam etmem gerektiğini düşündüm, o an bizim popülerliğimiz yükselmiyordu, aksine düşüyordu; bu konuda birşey yapmazsam bir artist olmamın mümkün olamayacağını ve "çaresizliğin" ne demek olduğunu bilen biri olacağımı hissettim. Popülerlik sadece ünlü olmakla kazanılmıyor, grubun popüler olduğun zaman sen de oluyorsun, bu herkesin anlamasını dilediğim birşey. Bir prodüksiyon ekibi "Grubunun/senin yıl hesaplaması en son yapması gereken birşey, belki de (şovlarda) görünmeye bir son vermelisin" cümlesini söylediğini, hemen unutmayacağım. Yine de çıkış yapan çocuklarla rekabet etmek istiyorum. Bir efsane olmakla mukayese edildiğinde, çabucak emekli olmak istemiyorum. İnsanlara "O harika olmak için yaratılmış" izlenimi vermek henüz istediğim bir şey değil.

•Dinlenmek istemiyor musun?

Aslında askere gitmeden önce, programım yok diye ağladım, gerçekten biraz fazla işkoliktim. Şu ana dek, hala program çekmek çok ilginç bir şeymiş gibi hissediyorum. Çekim yaparken yaparken bacaklarım ağrıyor ve gece olduğunda gözlerim yanıyor ama aynı zamanda insanlardan gelen nezaketi görebiliyorum. Bu, sadece işini iyi yaptığında ya da güzel satranç oynadığında hissedilebilecek bir şey değil. İzleyicileri ve partnerimi gülerken gördüğümde, diğer çalışanların 'son derece iyi yaptın' gibi şeyler söylendiğini duyduğumda, bunların hepsi gücüm ve yaşama nedenim oluyor.

•Hala ikinci Yoo Jaseuk ya da Kang Hodong olma hayalin var mı?

Önceden bu tür hırslarım vardı ama şimdi sadece uzun bir süre varyete yapmak istiyorum. Bir "Leeteuk Show" yapmak istiyorum ama. Bir numara olmayı, sadece bir numara olmayı düşündüm fakat şimdi uzun bir yol yürüyebilmem gerektiğini en iyi şekilde anladım.

•Leeteuk'ın şu andaki rütbesi ne?

10 diyebilirim.

•Hakkında çıkan makaleleri okuduğunu duydum. Bu doğru mu?

Evet. "Super Junior" ve "Leeteuk" kelimeleriyle makaleler arıyorum. İnternet sitelerinde makalelere tıklamamın muhabire büyük bir yardımı olduğunu duydum, bu yüzden her makaleyi açmaya başladım ve göz gezdirdikten sonra "like" butanuna basıyorum, bazen de yorum yapıyorum (gülüyor). Başından itibaren yorumlar pozitifse tüm yorumların iyi olacağını hissediyorum ve iyi bir başlangıca sahip olmak için ben de yorumlar yapıyorum. Yorucu mu diye sorarsanız? Kalbim bile kırıldı (gülüyor).

•Öyle bile olsa, askerden döndükten sonra çok daha fazla olumlu yorum aldığını düşünüyorum.

Öyle değil, asıl neden çok fazla kız grubu skandalı olması.
(Demek istediği , çok fazla skandal olduğundan dikkatler kendi üstünde değil o sklandallar üstünde)

1459837316609

•Bu konudan bahsetmişken, sormak istiyorum, hiç ilişkin olmuyor mu?

Aslında askerden döndükten bir ay sonra bir kız arkadaşım oldu, bir aktristi. Ama bir ay birlikte olduktan sonra ayrıldık. Bir albüm yayınlamam ve konser için yurtdışına gitmem gerekiyordu, bunu anlayışla karşılamadı, şu an hala arayış içerisindeyim. Son zamanlarda ne tarz bir bayanla tanışsam evlenmek isterim diye düşündüm, bana ne zaman evleneceksin diye sorarsanız cevabım kesinlikle şimdi değil olur. Şimdiki kuşağa 'yüzlük kuşak' diyorlar bu nedenle evlenilen yaş aralığı 43~45'e kayıyor yavaşça, hala 10 yılım yok mu? (Gülüyor) Çok genç birini istemiyorum, kafa dengim ve derinliği olan bir kadın bulabilmeyi umuyorum. Belki de benden 4~8 yaş küçük bir kadın? (Gülüyor). Ah, 9 yaş küçük de olur.

•Son olarak, Leeteuk için geçen 11 yılı ve geleceği konuşalım.

Ne tür bir MC olacağımı söylemek zor. Geçen 10 yıl bugün beni ben yaptı, gelecekteki 10 yıl da iyi bir insan olmak için sıkı çalışacağım. Her gününü ciddiyetle yaşayan ve el attığı her şeyde elinden gelenin en iyisini ortaya koyan iyi bir insan olmak istiyorum.

Kaynak: X
Çince Çeviri: -AnTeuk-

İngilizce Çeviri: @jungsoostan_
Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s