[Ocak 2016] Grazia Magazine Yesung Röportajı

yesung-1

"Bunu kolayca ya da rahatça bir şey gibi düşünmek istemedim"

Doğuştan gelen samimiyeti, kendine özgü çalışkanlığı ve orijinalliği dışında, içini dolduran en yoğun şey güç gibi görünüyor. "Awl" dizinde sergilediği ilk oyunculuğunun garip görünmemesinin sebebi de bu. Dünyaca ünlü 10 yıllık idol grubu Super Junior'ın üyesi, vokalist ve kendi çapında aktör, işleri yavaştan alıyor ve ağır adımlarla sınırların üstesinden geliyor - Yesung.

 • Bugünkü formun nasıl?

İyi. Gerçi yemek yiyemediğimden çok güçlü değilim. Acaba sebze salatanız var mı?

 • Ah, sadece sebze mi yiyorsun?

Öyle değil, yalnızca canım salata çekti. Haha

 • Genelde düzenli yemek yemez misin? Yoksa kendine dikkat mi ediyorsun?

Her gün kendime dikkat ediyorum. Kamu hizmeti boyunca da bunu yaptım. Bu konuda hafif sinir hastalığına benzer bir şeyim de var. Aslında, kolayca şişiyorum bu yüzden başarısızlıkla sonuçlanan pek çok diyetim de var. Yemek yiyemediğim ve koşu bandında koştuktan 2 saat sonra uzanıp ardından annemin yaptığı tuzlu ızgara karidesden 4 adet yediğim oldu - sonraki gün tamamen şişmişti her yerim.

 • Arada çok küçük fark olduğu halde sen kendini böyle hissetmiş olabilir misin?

Ah, o gün Awl dizisinin basın toplantısı vardı. Neden böyle şiştim diye sorgularken üyelerden gelen çağrıyı fark ettim. Aslında anlam veremedim ve telaşlıydım. Kendime kızgındım.... Bu çok stresliydi.

 • Nasıl bir diyet uyguluyorsun?

Bugünlerde tamamen aç kalmak yerine, tuzsuz yemeye çalışıyorum. Uzun bir süre, yemeğe büyük bir anlam yüklemeden yaşadığımı düşünüyorum.

 • Güçlü bir iradeye sahip olmalısın.

Böyle olmak zorundayım. İnsanlar güzel görünmek için az yiyip de güzel görünmenin anlamı ne diye düşünebiliri ancak benim için fark çok büyük ve bu şekilde kendimi tatmin ediyorum. Kendim tatmin olmalıyım ki izleyiciler de memnun olsun. Aktörlük ve şarkıcılık için de aynı şeyin geçerli olduğunu düşünüyorum. Kendimi yönetmem gereken durumlarda oldukça sertimdir.

 • Bu takdire şayan bir durum. Çoğusu bunu yapmak istese de yapamıyor.

Aktiviteler yaparken birçok şeyi deneyimledikten sonra, kendimde her şeyi yapabilme potansiyeli buldum. Haha. Fırsatları yakalamak için doğru anlar vardır ama ilk promosyon günlerimde böylesi fırsatlar yakalayamadım. Diğer üyeler gibi dikkat çekici de değildim. O zamanlardan sonra çok değiştiğimi düşünüyorum.

yesung-2

 • Çıkış sonrası bile şiddetli rekabet devam etmiş gibi görünüyor.

Rekabetten çok, kendimi hayal kırıklığına uğrattığımı hissettim. Benim için yakınımdaki insanların üzülmesi gerçekten zordu. Bu yüzden bir karar verdim. Ah, bu şekilde devam edemem. Hatta 7 yıl boyunca insanlarla buluşmayı bile bıraktım. Kendi kendime vakit geçirebileceğim ve eğlenebileceğim başka şeyler bulmayı denedim.

 • Demek bu yüzden bir kaplumbağa besledin.

Evet, aynen. Kaplumbağa besledim ve her gün film izlediğim için yavaş yavaş 5,000 film DVD'si biriktirdim. Böylece kendi başıma yapabildiğim hobilerimin listesi çok büyüdü. Bu şekilde yaşarken ailemin önemini kavradım ve ailemle geçirebileceğim zamanı düşünürken iç tasarımı öğrendim; ayrıca, bir kafe açarak kahve hakkında da birçok şey öğrendim - bu şekilde daha fazla şey ilgimi çekmeye devam etti. Sık sık film izledim ve böylece oyunculuk arzum da artmaya başladı.

 • Kendine konsantre olmak dünyanı genişletmiş.

Doğru. 10 yıllık promosyonlarım süresince deneyimlediğim şeyler tetikleyici oldu ve hayatımın amacı çok değişikliğe uğradı. Bunlar arasında, aslında oyunculuk umutlarım azalmıştı ama azaldıktan sonra bir fırsat karşıma çıktı. Bu tam bir ironi.

 • Her şeyin bir zamanı var.

Evet. Ünlü bir kadro yönetmeni beni tavsiye etmiş, beni kullanmak istem,ş. Çok havalı ve iyi bir yönetmen, geçen seferden tanıdığım Ji Hyunwoo ve uzun zamandır oyunculuk yapan ve bunda iyi olan pek çok insanla çalışmanın benim için çok iyi bir fırsat olacağını düşündüm. Ve birçok şey öğrendim de.

 • İlk kez bildiğimiz, geleneksel anlamıyla oyunculuk yaptın, baskıyı hissetmiş olmalısın.

3 müzikalde oynadım ve ilk başladığımda, grubuyla aktif bir şekilde promosyon yapıp aynı zamanda müziklallerde oynanyan bir başka idol yoktu. O zamanlar baskıyı çok hissettim. Tam olarak idolun tanımı neydi. Ben 22 yaşında çıkış yaptım. En son baktığımda, benim yaşlarımda çıkış yapan birçok solo balad şarkıcısı vardı. Ama insanlar onlara idol şarkıcı demiyor. Kesinlikle ünvandan kaynaklanan önyargılar var. Bu kez oyunculuğumda da durum aynı. Özellikle umursadığım bir konu değil ancak neden böyle bir ayrımın önemli olduğunu bilmiyorum. Awl kadrosu ile ilgili makalede bile, istisnasız, daha önce oyunculuk yapmayan bir idolün neden böylesine iyi bir işe dahil edildiğini sora birçok yorum var. "Ah, onlar da bu şekilde düşünüyorlar" dedim ve bunu kabul ettim, sonrasında çok daha sıkı çalıştım. Gerçekten o ağır yükü hissettim. Haha.

yesung-3

 • Taşeron işçiler ve işçi sendikası - dizideki hikayeler yaptığın işten çok uzak; yabancı bir birleşim olmasına rağmen, oraya ait değilmiş gibi görünmeden çok güzel bir şekilde uyum sağladın.

Yaşamadığım şeyler olduğundan, öncelikle diğer insanlardan bu konuyu dinlemeye çalıştım. Ayrıca çarşıya gittim ve dizide bana rolü verilen deniz ürünleri bölümünü dikkatle gözlemledim. Diğerlerinin arasında onların balık sergilemesini, kesme becerilerini, yaptıkları her hareketi izledim ve bu bana gerçekten farklı göründü. İki kez de işçi sendikasının nasıl protesto yaptığını izlemeye gittim, karakterler farklı olsa da bunu şahsen yaşamak istedim. Çok pratik yaptım ve herhangi bir sahnem olmamasına rağmen diğer aktörlerin çekimini izlemeye gittim. Ah, bir keresinde dizide onu taklit etmek zorunda olduğum bir sahne olduğu için Ahn Nesang sunbaeyi izlemeye gitmiştim, gerçekten şaşırmıştı. İlk kez bir sahne için onu keşfetmeye gelen bir adamla tanıştığını söyledi. Haha. Ama benim 10 yıllık bir idol olduğum ve hayalime ulaşmam gereken fırsatın bana 32 yaşında ulaştığı gerçeğini bir kenara koyarsak, bunun kolay olduğunu düşünmek istemiyordum. Bunu daha fazla sorumlulukla düşünmek istedim. Ve küçük ayrıntılara dahi çok dikkat etmek istedim.

 • Çok çalışmak konusunda herhangi bir pişmanlığın kalmamış olmalı.

Evet. Tatmin olmasam bile elimden geleni yaptım. Gerçekten elimden gelen her şeyi yaptım. Ama hala yetersiz gördüğüm yanlarım olduğunu fark ettim ve bir sonraki projede bunları düzeltmek istiyorum- kendi içerisinde bu eğlenceli bir süreç.

 • Askerden terhis olalı şimdiden yarım yıl oldu, bu zaman diliminin erkeklerin hayatlarında en çok düşündükleri zaman olduğunu duydum.

Um, lüks bir arabaya sahip olmak isteyen yetişkinle akülü arabaya sahip olmak isteyen küçük bir çocuk arasındaki arzu karşılaştırıldığında, hangisi daha büyüktür diye düşündüm. Vücudumda ağır bir sakatlık olduğundan aktif göreve gidemedim ama 2 yıl boyunca aktivitelere katılamamak gerçekten üzücüydü. İlk olarak öncelik vermem gereken şeyleri düşündüm ve bu 2 yılı bana bir şekilde yardımcı olabilecek bir sürece dönüştürmek istedim.

 • Yapman gereken şeyleri bir listede topladın mı hiç?

Tabii ki. Önemsiz olsa bile, kötü bir alışkanlığımı değiştirirdim. Mesela 20 yıldır yaptığım tırnak yeme alışkanlığımı alt ettim. Bir kez aklıma koydum mu yapılabilir oldu. Sürekli şarkı besteleme üzerine çalışıyorum. Başta sahip olduğum bilgiyle yapmayı denedim ama sınırıma ulaştım. Yani müzikte iyi olan birçok insanla tanıştım. O zamanlar, yine de solo albüm çıkarmak için şarkı yazmam gerektiğini düşündüm. Haha. Sadece şaka yapıyorum. Bir şarkı aracılığıyla yaşadığım ve hissettiğim şeyleri ifade etmek istediğim için çalıştım, bu yüzden son derece memnunum. Ve birçok şarkı yaptım.

 • İçimden bir ses yakında Yesung'un solo albümüyle karşılaşacağımızı söylüyor?

Ah, aslında geçtiğimiz Ekim ayında çıkması gerekiyordu ancak birden bire Awl dizisi ortaya çıktı o sıra. Bende bu fırsatı geri çeviremedim. Böylece hazırladığım şarkılar hakkında bir kez daha düşünme şansım oldu.

 • Yesung solosunun müzikal anlamda Super Junior'dan ne farkı olur?

Um, elbette ki Super Junior'ın çok çeşitli ve iyi şarkıları var ama benim beğendiğim müzik biraz farklı. Baladlar hakkında konuşacak olursak, Super Junior baladları biraz daha şatafatlı ve halk arasında popülerken ben kişisel olarak indie müzik tarzını daha çok tercih ediyorum.

yesung-5

 • Biraz daha detay versen?

Belirli türler arasında bir ayrım yapmıyorum. Nasıl söylesem, çok görkemli bir melodisi olmayan ama kendimi güzel ifade edebildiğim bir müzik. Solo albümüm için farklı tarz müzikler yapan insanlarla beste yapmak istedim. Onlar arasında, önceden tanıdığım "Brother Su" isimli bir arkadaşım var. Hatta Zion.T ve Soju ile "Eat" isimli şarkıya düet yapan yetenekli bir arkadaş. Ayrıca son günlerdeki Super Junior K.R.Y konserlerinin müzik yönetmeni olan bir hyung ile müzikal anlamda bir alışveriş içindeyim. Ne olursa olsun daha direkt sözler ile beni yansıtan şarkılar ortaya koyabilirim.

 • Super Junior'ın Label SJ ile bağımsız olacağını duydum - acaba ne gibi değişiklikler olacak?

Um, yine de SM çatısı altında olacağından gidişatın çok fazla değişeceğini düşünmüyorum. Şirkette birçok şarkıcı olduğundan zamanlamayı tutturmak zor. Bu bağlamda, çeşitli fırsatlar karşımıza çıkmaz mı? Haha. Aslında kış aylarındayız değil mi? Bu kez hoobaeler gibi bir Noel albümü çıkartmak istiyorum. Fanlar sesimin kışa çok yakıştığını düşünüyor ve Super Junior K.R.Y'ı ayıracak olsaydık, Ryeowook'un bahar, Kyuhyun'un sonbahar ve benim de kış olduğumu söylüyorlar.

 • Şu sıralar Super Junior K.R.Y yurtdışı turunun ortasındasın, susuzluğun dindi mi?

Terhisimden kısa bir süre sonra, Japonya turu yaptık ve o zaman gerçekten çok ağladım. Dizi çekimlerinden birkaç ay sonra yeniden sahnede durmak gerçekten zordu ama eğlenceliydi de. Her şeyden öte, çok mutluydum ve birkaç yıldır olamadığım ülkelere yeniden bir turne düzenlediğimiz için müteşekkirdim. O zaman diliminde beni unutan insanlar vardıysa da, onları yeniden kazanmak istiyordum. Haha. Çünkü şarkı söylemeyi gerçekten istiyordum.

 • Artık oyunculuğu tatmış olsan da sahnedeki keyifle karşılaştırılamaz değil mi?

Tabii ki. Ben bir vokalistim. Bir şarkıcıyım ve tabii ki en mutlu olduğum an şarkı söylediğim an. Kaldı ki, şarkı söylemeyi ve oyunculuğu ayıran düşünce tarzını anlayamıyorum. Şarkı söylerken de oyunculuk yaparken de ben sadece Yesung'um.

 • Bu iş kolu birçok yanlış anlamaya davet çıkarabilir; halk tarafından ne tür biri olarak hatırlanmak istersin?

Şükürler olsun ki, büyük bir soruna neden olmadım, lanetlenmedim ya da hakarete uğramadım. Ayrıca belirli bir şekilde görünmek gibi bir dileğim yok. Sadece, ne yaparsam yapayım kendimde büyük bir fark yaratmak istemedim. Daima oyunculuk olsun şarkıcılık olsun faaliyetlerime tüm samimiyetimi koymak istedim; bu samimiyetin görülmesi ve hissedilebilmesi için daha çok çalışmam gerektiğini düşündüm. Hala gideceğim çok yolum var.

Foto Scan: HEIRA
Kaynak: X
İngilizce Çeviri: haz3113
Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s