[151101] Prestige Hong Kong Siwon Röportajı

golden-boy4_gallery_image_big

Saat ve mücevherat markası Piaget'ın yüzü olan Koreli aktör ve müzisyen Siwon Choi, Seul'deki bir fotoğraf çekimi sırasında dünya çapında bi fenomen olmak hakkında Vincenzo La Torre ile konuştu.

10 yıl öncesi kadar yakın bir zamanda Güney Kore'nin, refah düzeyi daha yüksek ve kültürel olarak daha nüfuzlu Japonya ve Hong Kong gibi komşularına karşı aşağılık kompleksine kapıldığına ve sıklıkla bu komşuları tarafından hor görüldüğüne inanmak zor. İşler nasıl da değişti. Ülkenin nasıl inanılmaz bir kültürel renösans yaşadığını görmek için uzun mesafeler kat etmenize gerek yok, bu Pekin'den Tokyo'ya ve oradan bizim kıyılarımıza uzanan bir hafif güç diplomasisi. İlk olarak K-Pop müzikal anlamda J-Pop ve Kantopop'un ayağını kaydırarak Asya'nın dört bir yanındaki gençlerin hayatlarındaki şarkıları değiştirdi; ardından Kore dizilerinin inanılmaz popülerliğiyle adeta dini bir ritül gibi televizyonları sardı ve internet üzerinde kendini adamış fanlar tarafından milyonlarca kez tıklandı; son olarak da Kore'nin güzellik ürünleri çığır açan yenilikleri sayesinde Batı tarafından bile örnek alındı.

Bazıları, yeni yıldızları eğitme sürecine olan basmakalıp yaklaşımları sebebiyle onları kusursuz ve çoğu zaman  ruhsuz performansçılara çevirdikleri konusunda Kore eğlence endüstrisini suçlasa da dünya çapındaki gençler Super Junior, G-Dragon ve Girls' Generation gibi yıldızlara doyamadığına göre ortada görünende daha fazlası olması gerekir.

Kore pop kültürünün yükselişinin ardında SM Entertainment gibi eğlence şirketleri bulunuyor. Yetenek avcıları sıradaki büyük yıldızları bulmak için tüm ülkeyi tarıyor ve onları superstar'lar olarak yetiştirmek amacıyla bulundukları bilinmezlikten koparıyorlar.

Yıldız olmak isteyenler arasında rekabetçi duygusu olana bakılıp yeni acemilere son derece yoğun eğitim veriliyor, burada hakkaten kümeleşip aşırı hızlı şekilde yıldız çıkartarak onların kariyerlerini yapılandıran yetenekli temsilciler var. Yeni stajyerleri aldıkları inanılmaz yoğun eğitim programı ve yıldız olmayen isteyen bu gençler arasında besledikleri rekabetçi ortamla bilinen bu eğlence şirketleri, gerçek anlamda holdingler. Işık hızıyla yıldızlar üretim kariyerlerini inşa ediyorlar.

golden-boy3_gallery_image_big

Bu tür yıldızların çoğu tk-ek bir sefer parlayıp kaybolsa da bazılarının gerçekten kalıcı olacak gücü var, güzel kız ve erkeklerin sahnede dans edip kolay akılda kalıcı şarkılar söylediği bağnaz kalıbın çok ötesinde doğuştan yetenekli eğlence insanları. Super Junior, Koreli erkek grupları için olan çılgınlığı başlatan grup bu yıl 10 yaşına girdi ve grubun önde gelen üyelerinde Choi Siwon imajını, yürek hoplatan genç'ten uluslararası yapımlarda rol alan ve bir yerlerde göründüğü an çığlık atarken kendini kaybeden gençlerden oluşan fan topluluğuna sahip başarılı kariyere sahip bir aktöre döndürdü.

Yakın zamanda saat ve mücevherat markası olan Piaget'in yapımcılığını üstlendiği 'Beyond a Gift' filminde rol alan 28 yaşındaki bu yakışıklı, yıldız olma yoluna çok erken yaşlarda çıktı. "Çocukken sadece meşhur olmak istiyordum, bir  ünlü. Babamınki gibi sıkıcı bir işim olacağını, sürekli ders çalışacağımı ve her zaman rutinlerle uğraşacağımı düşünürdüm ama gerçekten buları yapmayı hiç istemedim." diyor genç adam, Seul'ün kenar bir mahallesindeki film setinde buluştupumuzda.

O zamanlar 16 yaşındaki bu gencin SM Entertainment'in seçmelerini geçmesi ve 2 yıl sonra da en çok satan single'ları "Sorry Sorry" ile inanılmaz bir hızla uluslararası şöhrete ulaşan global fenomen Super Junior'ın bir parçası olması çok uzun sürmedi. "Komik olan şey ise ne şarkıcı olmak istedim ne de aktör," diyor Choi. "Yapmak istemediğimden değil, sadece en başta böyle bir düşüncem yoktu. Lee Soo Man, başkanımız, beni çağırdı ve 'Hey, ofisime gel, sen ne yapmak istiyorsun? Ne yapabilirsin? Belki bateri, taekwondo ya da başka bir şey mi?'" dedi.

Bu olaydan sonra ikili arasında uzun konuşmalar geçti ve bu sırada Lee, Choi'nin uluslararası cazibesinin inanılmaz bir potansiyeli olduğunu fark etti. "Çin'e gitmem gerektiğini söyledi, ben de üç aylığına gittim." diyerek açıklıyor o zamandan beri Çince'de ustalaşan ve Andy Lau ve Jackie Chan gibi yıldızlarla birlikte Çinli yapımlarda rol alan  Choi.

golden-boy2_gallery_image_big

Mandarin ve İngilizce'yi akıcı olarak konuşabilen Choi daha bir delikanlıyken dil bariyerinin bir sürü Koreli ünlüyü dünya çapında büyük isimler olmalarını engellediğini fark etti ve iki dilde de ustalaşmaya karar verdi. "2007'de," diyor, "LA'e gittim, Hollywood Bowl'da bir etkinliğe katılmak için, Koreliler için büyük bir konser. Herkes İngilizce konuşuyordu ve bana bir şey sordular ama anlayamadım. Bu olay üzerine gerçekten motive oldum ve kendi kendime çalışmaya başladım."

Aynı azim sette de görülebiliyor, Choi muazzam bir çalışma adabı sergiliyor ve asla bıkkın şımarık superstar maskaralıkları yapmıyor. Piaget çekimlerinin yapıldığı uzun bir günün ardından kibarca sette ekstra birkaç saat daha geçirerek bu röportajın fotoğraf çekimlerini geçekleştiriyor ve insanın kanını ısıtacak şekilde ağırbaşlı ve arkadaş canlısı davranıyor. Pozitif yaklaşımı kendisini sorulduğunda kişisel felsefesini şekillendiren hayatının önceki bir döneminden bahsediyor.

"New York'a gittiğimde, Broadway'de The Lion King'i izledim ve tiyatro salonunda Matt Damon ile tanıştım. 'Ben Kore'den Choi Siwon, Super Junior'ın bir parçasıyım, tıpkı Asyalı Backstreet Boys gibi' dedim. O da 'Va bu harika! Amerika'da iyi eğlenceler!' dedi. Çok samimi, çok cesaret vericiydi. 'İşte bir Hollywood yıldızı!' dedim. Ona göre bir çocuktum, 20 yaşındaydım ve o gerçekten meşhurdu."

"O zaman kendime söz verdim, eğer birileriyle tanışırsam, herhangi bir yerde, ve onlarda kendilerini bana tanıtırsa Matt Damon'dan daha dost canlısı olacağım. O zaman kendime söz verdim. O zaman kendi felsefemi inşa ettim. Gerçekten ilham verici ve motive ediciydi. Gerçekten iyi bir aktör, baba ve bir eş." Choi pozitif bakış açısını ve sağlam disiplinini Hristiyan inancına bağlıyor. "Belki de Hristiyan olduğum içindir." diyor. "İslam'a da saygı duyuyorum, kültürlerine. Gerçekten itaat ediyorlar. Herkes İsa'yı sevdidiğini, gerçekten çok sevdiğini söylüyor ama onun nefret ettiği şeyleri yapıyor. Hristiyanlığın üzerimde çok büyük etkisi var; önce dinim e sonra babam. Onun kendine göre bir felsefesi, bir yolu var, her zaman işleri kendi yolundan yapar, asla başka şekilde yapmaz. Gerçekten ona çok saygı  duyuyorum."

Choi aynı zamanda oyunculuğa girerken kendisine yol gösteren Andy Lau ve Jackie Chan gibi akıl hocalarına minnettar. "Andy Lau çok profesyonel. Detaylara çok dikkat ediyor. Onunla birlikte çalıştığımda 18 yaşındaydım. Hayatı boyunca 90'dan fazla filmde rol almış. Sette mümkün olan her şeyi kontrolü altında tutyor ama yönetmene saygı duyuyor çünkü hiç karışmıyor, sadece düşündüklerini söylüyor. Bay Chan de çok profesyonel ve çok çalışıyor. Benim gibi olan gelecek nesile gerçekten iyi bir koç olmak istiyor."

golden-boy1_gallery_image_big

Sürekli sahne ışıklarının altında olan ve her hareketini izleyen sayısız fanının bitmek bilmeyen ilgisinin odağı olan Choi, etrafındaki kargaşanın kendisini etkilemesine izin vermeden her şeyi hızlıca geride bırakıyor gibi görünüyor. O, kesinlikle yıldızlığın ve şöhretin tehlikelerinden dem vuracak biri değil.

"Çok insan kendisini seven bu kadar fanla ilgi odağı olmayı ister, bu yüzden tanrıya şükrediyorum ve şikayet etmiyorum." diyor. "İkinci olarak, gelecek nesile karşı kendimi çok sorumlu hissediyorum. Eğer bir şeyi yanlış yaparsam, bir hata yaparsam, bunu kabul edebilirim. Ama gelecek nesil üzerinde iyi bir  etki bırakmak istiyorum, bir örnek olmak istiyorum." Sahnede büyümüş ve hayatının büyük bir kısmını eğlence sektörü mensubu olarak geçirmiş olsa da Choi özel hayatıyla iş hayatını karıştırmayı doğru bulmuyor ve eğlence sektöründe olmayan biriyle çıkmayı tercih edeceğini açıklıyor. Ama şu an için, öncelikleri ailesi ve kariyeri.

"Hala ailemle yaşıyorum" diyerek açıklıyor."Onlara, askerliğimi yapana kadar onlarla birlikte yaşayacağıma söz verdim. Biliyorsunuz, Kore hala iki ayrı ülke durumunda, bu yüzden ben de gitmeliyim. Gidene kadar ailemle birlikte kalacağıma dair sözüm var." Ailesi ile olan sıkı ilişkisi, hayır işi girişimlerinde de Choi'ye ilham veriyor. "Super Junior ile birlikte bir UNICEF projesinde çalışmayı planlıyorum. Çocuklar için bir şeyler yapmak istiyorum. Ben gözlerimi açtığımda ailem hep benim yanımda, Bay ve Bayan Choi, annem ve babam. Beni önemsiyorlar. Ama bir düşünsenize, gözlerini açtığında hiç kimseyi ve hiçbir şeyi bulamayan o kadar çocuk var ki, ne aile, ne gelecek, ne hayat. Bu yüzden, cennete gittiğimde tanrının önüne çıkınca bana, 'Hey Siwon, seni görmek güzel. Benim için ne yaptın? Sana sevgi verdim, sen ne yaptın?' dediğinde 'Fakir insanlara yardım etmeye çalışıyordum, çocuklara, bir yerlerde' diyebilmek istiyorum."

İyilik yapmak hakkındaki tüm bu konuşma yine de Choi'yi diğer 1. sınıf Asya ve Hollywood ünlüleriyle aynı seviyede dünya çapında bir yıldız olma hedefine odaklanmasını engellemiyor. Gelecekte Super Junior'dan ayrı olarak bir kariyer gördüğünü ve hedefinin dünya çapında nam salmış ilk Koreli aktör olmak olduğunu söylüyor. "Birisi Batılı insanlara 'En sevdiğiniz Asyalı aktör ya da ünlü kim?' diye sorduğunda hep Jackie Chan, Jet Li, Chow Yun Fa diyorlar ve bunların hepsi ya Çinli ya Hong Konglu, hiç Kore yok." diyor. "Neden? Çok zor da olsa, pişman olmadan önce, deneyip bunu başarmak istiyorum. Bu yüzden belki 5 sene içinde, 'En sevdiğiniz Asyalı aktör kim?' diye sorulduğunda Siwon Choi, evet ben! İşte bu, benim hayalim."

Kaynak: X
Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s