[Ocak 2016] CeCi Magazine Yesung Röportajı

12992836_251265805224141_1326770913_n

"Yesung'un, bilmediği gerçek yüzü"

Üyesi olduğu SJ grubu çıkış yapalı 10 yıl oldu. Uzun zamandır oyunculuk arzunusunu bastırmasına rağmen bu konudaki açlığı sürüyordu. Yapmak ve göstermek istediği çok şey olan biri için Yesung'da bu konu hakkında son evre sancıları başlamış görünüyor.

 • JTBC'nin son draması "Awl" sayesinde oyunculuk hayalin gerçek oldu. İlk işinin sona ermesi hakkındaki düşüncelerin nedir?

Aslında, sık sık webtoon okurum ve önceden "Awl" webtoonunu da gördüm. Onun, en iyiler top 10 listesine girmeye layık bir iş olduğunu düşündüm ve rol almam için teklif geldiğinde de çok şaşırdım. Bu diziyi yapmak zorunda olduğumu düşündüm. Hwang Junchul rolü güzeldi ve bu işi sadece yönetmenle değil, olağanüstü insanlarla çalışacağım için cesurca kabul ettim. Bir yandan büyük bir sorumluluk ama bir yandan da iyi bir iş yakaladığım için mutluydum. Ve çok şey öğrendim.

 • Aslında, "Awl" ilk oyunculuk için biraz ağır ve kasvetli bir iş. Bu sebeple üzerinde baskı hissetmiyor musun?

Her şeyden önce, işin orijinali çok basit, dizi daha da basit ama yine de çok sevdimleri severim. "Awl" birçok gerçekçi öge barındıran bir hikaye. Çevremdeki arkadaşlarımdan "Bu bir başyapıt, bu en iyisi!" gibi birçok konuşmasını duydum; bu noktaya kadar, aslında ofiste çalışan herkesi kolayca tanımlayabilecek bir webtoon. Bu yüzden üzerinizde daha çok sorumluluk hissediyorsunuz. Böylesi farklı bir sektördeki işi ve işçi sendikası birliğini hiç tecrübe etmedim bu yüzden kesinlikle bununla kendimi ilişkilendirebilecek konumda değilim. En azından babamdan, bir ofiste çalıştığı zamanlardan duyduğum hikayelerle bir şeyleri çıkarabiliyorum. Babamın anlattığı tecrübeleri sayesinde, endirekt olarak da olsa, hikayeyle bağlantı kurabilmek için çok çalıştım.

13020031_251265648557490_1232596960_n

 • Hwang Jun Chul karakterini ortaya koyarken dikkat ettiğin noktalar neler?

Yapımın basın toplantısı sırasında 'Awl Yesung' internet aramalarında zirvedeydi  "Önceden hiç oyunculuk yapmamış şarkıcı bir idol bu tür gerçekçi ve zorlu bir diziyi yapabilir mi?" gibi birçok konuşmalar dönüyordu. Bu kısma ben de katılıyorum. SJ'in ana vokali olarak imajım fazla ön planda ve bir aktörden çok dizi OST'leriyle tanınan bir şarkıcıyım. Bu yüzden kendimi daha bir özen ile hazırladım. Oyunculuktan çok, gerçeği yansıtmak istedim. Ve imajımdan biraz da olsa sıyrılmaya çalıştım. Çekimler sırasında makyajı bıraktım ve saçlarıma hiç dokunmadım. Bu anlamda kendimi kaptırdım, sadece şarkıcı olarak ortaya koyduğum imajdan değil her şeyi. Disiplin komitesi sahnesini çekmek için 4 gün boyunca yemek yemedim. Çünkü gerçekte o durumda ben olsaydım hiçbir şey yiyemezdim...  Bu şekilde Hwang Jung Chul olmak istedim.

 • Bu çabalarının karşılığı olarak olumlu tepkiler aldın, değil mi? Yine de, rol yaparken zorluklarla karşılaştığın pek çok kısım olduğunu düşünüyorum.

Her türlü, şarkıcılar kameraların farkın, değil mi? Rol yaparken, mümkün olduğu kadar kameralar yokmuş gibi yapmaya çalıştım. Ek olarak, doğal olmak çok önemli ama repliklerimi söylerken nefes alışımdan ağzımın şekline kadar ince detaylara dikkat ettim. Ciddi anlamda gerçekçi görünmek istedim

 • Yesung, sen iyi bir film izleyicisi olarak biliniyorsun. Pozisyonunu izleyiciden oyuncuya çevirdiğinde karşılaştığın en büyük farklılık ne oldu?

Oyunculuk yaptıktan sonra kendimde düşündüğümden daha detaylı kısımlar olduğunu fark ettim. Repliğim olmasa bile her şeyi daha hassasiyetle gözlemlemeye çalıştım, sadece yüz ifadem ve gözlerimle değil her nefesim ve her bakışımla da. Benim için, geçen sefer farkına varmadan gördüğüm her şey artık değişti, bunun üzerinde daha sık düşünmeye başladım. "Awl" çekimleri sırasında tek başıma birçok duygulu sahnem vardı ve tüm bu çekimler boyunca kaç kez ağladım bilemiyorum. O göz yaşı ve öfke sahnelerinde kendimi daha detaylı olarak ifade etmeye özen gösterdim.

13020155_251265761890812_1212350793_n

 • Oyunculuk hayalini uzun süre erteledikten sonra sonunda gerçekleştirdin, nasılmış? 'Beklediğim gibi, iyi ki yapmışım' diye düşünüyor musun?

Aslında ben şarkı söyleyen biriyim. Yine de, bir gün bir aktör olarak ilerleme düşüncelerim vardı. İlk projemi gerçekleştirdiğimde, iyi ya da kötü bana uyup uymayacağını göreceğimi düşündüm; neyse ki bana uygun gibi görünüyor. İlerde farklı alanlardan işlerle karşınıza çıkabilirim. Ben de sizi bekliyor olacağım.

 • Kendi ilk oyunculuğunu puanlayacak olsaydın, kaç verirdin?

20-30 puan? Bu süre zarfında iyi aktörleri birçok filmde gördüm, kendi oyunculuğumu izlerken nasıl tatmin olduğumu siz düşünün.

 • Ama senin asıl işin bir aktörlük değil?

Bence asıl işim önemli değil. Böyle bir şey yok. 'Kişinin imajı önemlidir; çünkü o, rol yapamayan bir idol ya da çünkü o şarkı söyleyemeyen bir oyuncu' - bu tür lafların bir anlam ifade etmediğini  düşünüyorum. Şarkı söylerken güzel söylemek yeterlidir ve rol yaparken de doğru şekilde rol yapması yeterlidir. Tabii ki,  bir noktaya kadar halkın ön yargısının varlığını anlıyor ve kabul ediyorum. Ama bu bir iş ise, her noktasını doğru şekilde özümsemek benim sorumluluğum. Bu yüzden bu işi yapması daha da ilginç.

 • Gelecekte en az bir kez şahsen denemek istediğin karakter hangisi?

Bir başrol ya da destekleyici rol olup olmadığı fark etmez, iyi bir rol ise memnun olurum. Şahsen yapmak istediğim pek çok rol var. 'Memories of Murder' filminde Park Haeil sunbaeninki gibi bir rol denemeyi ve bir melodrama yapmayı isterim. Ancak parlak rollerden çok karanlık rollere daha uygun olduğumu düşünüyorum. Müzikal yaptığımda bile, karanlık roller benim için daha rahattı.

13023201_251265785224143_841150002_n

 • Bu aralar ne yapıyorsun?

Şu anda Super Junior K.R.Y'nin Asya balad turunun ortasındayım. Turne sona erdiğinde, bir sonraki projenin ne olacağını bilmiyorum ama bir sonraki iş için senaryolara bakıyorum. Ayrıca piyasaya süreceğim solo albümüm için boş zamanlarımda şarkı yazıyorum.

 • Çıkış yaptıktan 10 yıl sonra oyunculuk ile yeni bir alanda meydan okudun. Bunun dışında yapmak istediğin başka bir şey var mı?

Dizi olarak ilk seferimdi ama önceden müzikallerde yer aldım, ayrıca MC'lik ve DJ'lik de yaptım; çıkış sonrası gerçekten pek çok şeyi denedim. Şu an solo albümümü yayınlamak istiyorum (gülüyor). Ah! Aslında birçok film izledim bu yüzden bir film yapma isteğim de zirvede. İyi bir iş ve iyi bir karakter olursa, her zaman yer almak isterim.

 • Ne tür biri olarak hatırlanmak istersin?

Yesung ismi 'bir artistin sesi' anlamına geliyor ve bu, bana şirket tarafından verildi. Şu an yaptığım işin sanat olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sanat yapan ve bu konuda gelişim gösteren bir insan olmak istiyorum. Şarkımı dinleyen ya da Hwang Jun Chul karakterine kendini yakın hisseden pek çokları gibi. Gelecekte de zorluklar  ve deneyimlerle halktan insanları daha iyi anlayabilmek istiyorum.

 • Oyuncu ve şarkıcı unvanı arasından seçim yapacak olsaydın hangisini seçerdin?

Şarkı söylemeyi de rol yapmayı da de seviyorum. Kendimi 'kendim' olarak değil de iş perdesi altında başkası olarak ifade ettiğim bu süreçten keyif alıyorum. Gerçekte, bir idol olarak yaşadığım için neredeyse gizli hiçbir şeyim kalmıyor. Kimseyle kolayca bir araya gelemiyorum ve insanlarla dolu kalabalık yerlere gidemiyorum. 31 yaşından önce, içki içmedim ve kulüp tarzı yerlerde bulunmadım. Bu yüzden daha önce yapamadığım şeyleri yapmak ve ortaya koyamadığım şeyleri ifade etmek gerçekten çok değişik.

13023491_251265668557488_1294086892_n

 • Uzun bir süre çok çalıştığın için şu anda parlıyorsun.

Bu yüzden daha çok çalıştığımı, daha sıkı hazırlandığımı düşünüyorum. Hemen önüme bir fırsat çıksaydı avantajları olabilirdi belki ama noksanlıkları da olurdu. Şimdi farkına varıyorum ki bir şeyi adım adım kucaklamak, o şeyi çok fazla yapmaktan daha iyi.

 • Son olarak, 2016 yılında gerçekleştirmek istediğin 3 dileği seçme şansın olsaydı?

İlerlemek istediğim yönü çoktan seçtim. Öncelikle, ilk oyunculuğumu yaptığım için gelecekte kendimi, farklı alanlarda işlerle tanımlanabilen aktivitelere adayacağım. Şahsen, şimdiye kadar ülkenin her yanını dolaştım, şimdiden sonra yurtduşında farklı yerleri gezmek ve çok şeyler görmek istiyorum. Oh, bir de modayı seviyorum. Yurt dışında moda haftası etkinliklerine de katılmak istiyorum (gülüyor).

İngilizce Çeviri: Cloud _ TOD | Yesung 에 성 Cloud Forever
Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s