[Aralık 2016] Grazia "Fall Again, Waiting for Kyuhyun" Röportajı

Bir yılın ardından yayınlanan Kyuhyun'un 3. albümü, her zamanki gibi, aynı kendisi gibi. Özellikle duygusal olan şarkılar değişmedi ama bu kez özlem hissi yükseldi. Ses tellerindeki nodul vakasından sonra sesinin önemine dair hisleri yenilenmiş gibi görünüyor.

32769-195128-sample

 • Televizyonu ne zaman açsak seni görmekten mutlu oluyoruz. 3. albümün "Waiting, Still" aktiviteleriyle çok meşgul olmalısın?

Programım çok dolu olsa da ensomnim yüzünden iyi uyuyamadığım için normalden daha çok zorlanıyorum.

 • Neden birden uykusuzluk hastalığına tutuldun?

Normalde öğlen uyanıp sabahın erken saatlerinde yatmaya giden biriyim. Şimdi, aktivitelerim için normalde yeni uyuduğum saatlerde uyanıyorum, bu yüzden birkaç haftadır durumum daha ciddileşti. Dahası albüm için endişelenmem ve diğer her şeyi düşünmem bunun sebebi olmalı.

 • Son günlerde ses tellerindeki nodüller sebebiyle aktivitelerine ara verdin.

6 yıl öncesinden nodül gibi göründüklerini biliyordum ama bu kadar ciddileşebileceğini bilmiyordum. Bu yüzden aktivitelerime devam ettim ama en nihayetinde problem haline geldi. Gün geçtikçe durumum kötüleşti ve sonunda bırakın şarkı söylemeyi, ses bile çıkaramıyordum. Bu süreçte stres de arttı ve en sonunda tedavi oldum.

 • Şimdi iyi mi durumun?

3 hafta konuşamadım. Ondan sonra, ağzımı ilk açtığımda çıkan ses çok tizdi ve benim sesim değildi, başka birinin sesine dönüşmüştü. Gerçekten çok korkmuştum, "Eğer sesim normale dönmezse ne yaparım?", "Bir daha şarkı söyleyemezsem ne yaparım?", kendimi sürekli tedirgin hissediyordum... Genelde arkadaşlarımla yemeğe çıktığımızda bu konu hakkında söylenirim. Ama artık tamamen bıraktım bunu ve eve kapandım.

 • Bu olay sonrası boğazına daha dikkatle bakıyor musun?

Şu günlerde aktivitelerim haricinde pek konuşmuyorum. İki haftada bir KBB kontrolüne gidiyorum ve doktorların talimatlarını sorgusuz sualsiz takip ediyorum. Bu, benim için neyin önemli olduğunu tamamıyla anlamamı sağlayan bir deneyim oldu.

 • Yoon Jong Shin, Sung Si Kyung ve diğer özel sanatçılar bu albüm için bir araya geldi. Sung Si Kyung'dan bir şarkı alabilmek için özellikle bir çaba sarf ettiğini duydum?

Başta hiç düşünmemiştim çünkü hyung (SSK), "Lütfen bana bir şarkı yazın", "Tamam sana bir şarkı yazayım madem" tarzı bir insan değil. Ama bir gün aniden bana neden ondan hiç şarkı istemediğimi sordu, ben de "Hyung bana bir şarkı yazar mısın?" dedim ve o da bana, "Tamam, konuşalım bunu" dedi. Ben de sonuna kadar takip ettim. Ben bir kez bir parıltı gördü mü sonuna kadar şansını zorlayan biriyim (gülüyor). Bu yüzden ben de kesin cevabını alabilmek için hyungun konser kutlama partisinde sabah beşe kadar onunla birlikte içtim. Ama "Mozart" performanslarından sonra bir baktım Ağustos gelmiş, zaman gerçekten de uçuyor.

 • Ee, nasıl gitti?

Neredeyse her gün iletişim halindeydik. "Hyung yazıyor musun?", "Hyung nasıl gidiyor?", onu böyle sürekli rahatsız ettim. Ve sonunda benim için yazdı (gülüyor). Hyungun, "Ya, böyle olsa da olur, değil mi?" diyeceğini sanıyordum. Ama o gerçekten çok ciddiye aldı. "Gerçekten olmuş mu? Tekrar gözden geçirelim mi?" deyip bana tekrar gözden geçirilmiş versiyonlarını gönderiyordu. Söz yazımına katılan Shin Hyun Bo hyung da "Si Kyung ne kadar da çok emek etti" dedi, bu yüzden söz konusu onlarsa daha fazla iletişime geçtiler.

 • Aslında onun (Sung Si Kyun) hayranı olduğunu biliyorum, şimdi ona olan sevgin birkaç tık daha yükselmiş olmalı (gülüyor).

Ben kişisel olarak hyungun şarkılarını gerçekten çok seviyorum. Eğer şarkı söyleyen oysa her gün dinleyebilirim. Hyung gerçekten beni çok duygulandırdı.

 • Peki Sung Si Kyung gibi söylemek?

Kayıt sırasında şarkılar aslında hyungun tarzına göre kaydedildi. Herkesin nefes alışı ve telaffuzu farklıdır. Mesela, "여젼히 아늑해~" şeklinde söyleyebilirsiniz ama Sung Si Kyung kendine has çizgisini uygulayıp bunu "여-젼-히- 아늑-해~" şeklinde söyler (gülüyor).
Şarkı Sung Si Kyung'un şarkısı ama benim albümümde olacak. Kendi tarzımda söylemem gerekirdi, haksız mıyım?

 • Ne yaptın öyleyse?

Ona dürüstçe, "Hyung, kulağa çok fazla sen söylüyormuşsun gibi geliyor, bence biraz değiştirmeliyiz" dedim. Başta, "Bence bu hali fena değil..." dedi ama sonra tekrar kaydetmeye razı oldu. Gel gör ki o gece ilerleyen saatlerde hyung galiba biraz içmiş olacak ki gece saat 2 gibi bana mesaj attı, "(Söyleyişin) bana benzese olmaz mı?"

 • Söz konusu Kyuhyun olduğu için o da çok heyecanlıydı değil mi?

Si Kyung hyung bu albümün işbirliklerini çok önemsedi ve sürekli genel dinleyicinin tepkisini kontrol etti. Dahası, bu albümün iki çıkış parçası var ve Yoon Jong Shin hyungun 'Blah Blah' şarkısını müzik şovlarda daha sık söyledim. Bu yüzden mi bilemiyorum ama dün beni aradı ve önceki gün de, "Ya, ne olursa olsun Mnet'te hala ben kazanıyorum, Mnet'te ben 1 numarayım". Bu işbirliği sayesinde onun birçok farklı yönünü görme fırsatım oldu hahaha.

 • Ben kişisel olarak 'Blah Blah'yı çok sevdim.

Herkesin zevki farklı ama görünüşe göre 20'lerindeki insanlar 'Still'i, 30'larındakiler de 'Blah Blah'yı seviyor.

 • Ah, 30'larımda olduğumun bu şekilde onaylanacağını düşünmezdim, haha. Peki sen hangi şarkıyı tercih edersin?

Benim albümdeki en sevdiğim şarkı 'When With Me', yani albümdeki 6 numaralı şarkı (gülüyor).

32769-195131-samplem32769-195134-sample

 • Albümlerini her zaman sonbaharda yayınlıyorsun, bunun özel bir sebebi var mı?

Ben tüm yıl balad dinleyen biriyim. Çalma listemde 200 şarkı varsa bunlardan 150'si balad olur. Ve mevsimler arasında en çok ilkbaharı ve sonbaharı seviyorum bu yüzden sonbahar ve kış aylarında balad dinlemeyi seviyorum. Sonuç olarak devamı olarak sonbaharda albüm yayınlar oldum.

 • Bu albüm ile herkese ne göstermek istiyorsun?

Özel bir amacım yok. Bu albüm için ilk kez şarkı toplama olayına girdim, gerçekten çok zordu. Ama yine de albümü gayretle toplanmış şarkılarla doldurmak için çok çalıştım. Kalbim güm güm atıyor. Çabucak herkesin şarkıları duymasını istiyorum, bu yüzden lütfen keyfini çıkarın.

 • Geçenlerde "New Journey to the West"in 3. sezonuna katılacağını duyduk.

Ben de anlamıyorum gerçekten (gülüyor). Henüz yayınlanmadı ama genelde o programda Na Young Seok PD işyerlerine gitmiyor mu? Başta gizli kamera sandım ve görüşme boyunca merak ettim, sonunda da beni niye davet ettiğini sordum.

 • Eğer o kadar gariptiyse neden sadece reddetmedin?

Genelde davetler konusunda şirketin düşüncesiyle ilerliyorum. Ve bu kez ben de denemek istedim çünkü gitmemin güzel olacağını düşünen çok kişi vardı. Son zamanlarda "Radio Star" da zorluyordu ben de diğer varyete programlarını denemek istedim.

 • "Radio Star" hala o kadar zor mu?

Çünkü her zaman bir şeyler yapmak zorundayım. %20'lik izleyiciyi kaybetmemek için çok büyük bir sorumluluk hissi var. Ama diğer varyete programlarında özellikle kendimi ortaya atmak zorunda değilim ve daha rahat olabilirim. Bu açıdan, varyete programları da çok ilginç.

 • Açıkçası, varyete programlara katılarak çok şey kazanmış olsan da çok şey de kaybettin değil mi? Mesela "Olağan Adam Öldüren" gibi laflar türedi.

Bu şekilde bilinmem ve ımajımın mahvolması 'Radio Star' syesinde. Özünde gerçekten çok "zehirli" bir program. Konuklar olsa bile eğer doşa dönük değillerse MC'lerin birbirlerine sldırdığı ve birbirleri üzerinde belli etkiler bıraktığı pek çok olay yaşanıyor... Bu şekilde zamanla gerçek oluyor bunlar. Ve farkına varmadan "olağanca adam öldüren" haline geldim.

 • Yani bunlar gerçekten de gerçek değil, öyle mi?

Normal insanlarla görüşebilmek için nereye gitmeliyim? (Gülüyor) Kendimi haksızlığa uğramış hissediyorum. Açıkçası sadece erkeklerle yakınım, birkaç erkek arkadaşla güzel yemekler yemeye giderim. Ne zaman başladı bilmiyorum ama kızlarla konuştuğumda bana hep gerçekten "olağanca adam öldüren" olup olmadığımı soruyorlar... Ah... Bugünlerde ben de öyleyim diye cevap veriyorum.

 • Senin hakkında bilinen başka yanlış anlaşılmalar da var mı?

Eğer mütevazi bir şekilde konuşsam insanlar, "Neden böyle mütevazisin? Sen böyle biri değilsin" diyorlar. Bu, 'Yoo Hee Yeol's Sketchbook' programına katıldığımda yine oldu. Ama gerçekten o kadar da korkunç biri değilim, aslında alçak gönüllü biriyimdir. Bunların hepsi 'Radio Star' yüzünden, haha.

 • Üzücü bir şey yaşadığında derdini paylaşmak için hangi güvenli limana gidersin?

Şu anda askerde olan TVXQ'dan Choikang Changmin'e. Aynı yaşta olduğumuz için zor zamanlarda birbirimize yaslanabileceğimiz tarzda bir arkadaşlığımız var. Konu birbirimizle hiç alakalı olmasa da birbirimize söyleriz. Ben meşgul olsam da onun tatil zamanlarında kesinlikle  görüşüyoruz. Bu aralar ondan çokça ödemeli çağrı alıyorum (gülüyor).

 • Konuyu açtığın için soracağım. Kyuhyun için askerlik tabu bir kelime mi?

Değil. Bu kadar fazla işim olmasaydı 5 yıl önce giderdim. Ama birden varyete programlara çıkmaya başladım ve çok da sevildim, bu yüzden askerliğimi  erteledim. Gelecek yılın ilk yarısında giderim diye tahmin ediyorum.İyi ki reşit olduktan sonra çok geçmeden Super Junior'a katılmışım. Başka şeyler yapmadığım zamanlarda, askerde bugüne kadar yapamadığım kendimi keşfetmek için zaman ayırabilirim.

 • Askere gitmeden önce yapmak zorunda olduğun bir şey var mı?

Askere alınmadan önceki güne kadar çalışmayı planlıyorum. Öyle olursa, etrafta olmasam bile bir süre daha televizyonda görünmeye devam ederim (gülüyor).

 • Farkına varmadan Super Junior 11. yılına girdi bile ve ülkedeki en uzun süre devam eden idol grubu ünvanına sahip. Ama bunun sona erdiği bir gün de gelecek. Bu bitiş çizgisi hakkında hiç düşündün mü?

Sonsuza kadar 'Sorry Sorry'de dans edemeyiz ama şanslıyız ki ünlüler genç yaşıyor. Gençken 30 yaşın gerçekten çok yaşlı olduğunu düşünürdüm ama şimdi ben o yaşa ulaştım ve hep çok zor olduğunu söylesek de bunu yapabiliriz. Bu yüzden eminim ki uzun süre mutlu bir şekilde aktivitelerimizi gerçekleştirmeye devam edebiliriz.

 • Sechs Kies'in bile birleştiği şu dönemde bu dediğin kuvvetli bir ihtimalmiş gibi görünüyor.

Üyelerle bunu konuştuk, kişisel hayallerimizdeki alanlarda en iyisi olabilirsek tekrar bir araya gelip albüm çıkarmak çok eğlenceli olur. Belki bu hayal sebebiyledir ki bütün üyelerimiz bireysel olarak da çok sıkı çalışıyor.

 • Hayallerinde Kyuhyun nasıl biri?

Çok fazla hayalim var... Sevdiğim çok şey var; müzikaller, varyeteler de eğlenceli ve şarkıcılıkla kutsanmış bir hayatım da var. Bu alanların hepsinde hırslı olsam  hiç birinde başarılı olamadığım birçok olay yaşanır. Gücüm yettiğince her şeyde başarılı olmak isterim.

 • Seninle olan röportajımızı resmi bir soruyla bitirelim. Kyuhyun için Super Junior..?

Yuvam ve ailem. Dürüst olmak gerekirse, artık özel bir his söz konusu değil çünkü o doğal olarak varlığını yanımda hissettiğim bir şey. Sanki doğumumuzdan itibaren birlikteymişiz gibi, bu kadar normal hissettiriyor.

32769-195132-samplem32769-195133-samplem

KYUHYUN'UN TERCİHLERİ

 • BewhY vs GyuwhY?

Bunu söylemek çok utanç verici ama GyuwhY resmi aktiviteler yapsaydı BewhY kaybolup giderdi (gülüyor).

 • Balad Prensi vs Dans Dahisi?

Dans dahisi biraz abartı sanki. Bana prens demeyin, başka bir şey deyin. Hmm... Bana veliaht prens deyin, haha.

 • Kangta vs Sung Si Kyung?

(Dikkatlice) Sung Si Kyung? Hyunglar sık sık rastgele röportajlarımı bulup okuyorlar. Özellikle bunu okuduktan sonra kesinlikle benle iletişime geçecke olan Sung Si Kyung hyung... Kangta hyungun bunu görmeyeceğine inanıyorum (gülüyor).

 • Super Junior vs Solo?

Super Junior benden önce de vardı bu yüzden Super Junior'ın aktiviteleri her zaman kesinlikle önceliğim olacak.

 • Şarkı Söylemek vs Varyete?

Şarkı söylemek. Çünkü varyeteye şarkı söyleyebilmek için başladım.

 • Radio Star vs New Journey to the West?

Eyyy~ Tabii ki Radio Star. Açıkçası 'New Jourmey to the West', Radio Star2ın yapım ekibindekiler benim hakkımda çok iyi şeyler söylediği için mümkün oldu diye duydum.

 • Kremalı Makarna vs Zeytinyağlı Makarna?

Ahh... Her gün bu konuda ikilemde kalıyorum, bu yüzden çoğu zaman seçimi başkalarına bırakıyorum... Bugün zeytinyağlı yiyesim var.

32769-195129-sample
Çince İngilizce Çeviri: @kikiikyu
Türkçe Çeviri: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s