[Ekim 2016] U Magazine Entertainment: "Talk To You" Zhoumi Röportajı

CtylT36UIAASHgM

Grup, çıkış yolculuğumun başlangıcı; Solo ise hayallerimin tamamlanması~

Zhou Mi'nin çeşitli kimlikleri var. Wu Han'da doğdu,  Zhu Hai'de okudu (bu yüzden Kantonca'yı da anlar), Kore'de Güzel Sanatlar ile uğraştı ve çıkışını da yine burada gerçekleştirdi. Super Junior-M'in (SJM) bir üyesi, 2 kez mini albüm yayınlayan bir solist, farklı bir kulvarda.

İlk albümü sevilen tarzdaydı. Bu seferki  <What's Your Number> isimli mini albümün kendine özgü bir tarzı var. Birçok kimliğe sahip olan Zhou Mi bize samimî şekilde, bir gruba katılmanın sadece başlangıç olduğunu, solo çıkararak hayallerini tamamladığını ve başarının tıpkı onun adı gibi, hala aradığı birşey olduğunu anlattı.

Bu kez hit şarkısı <What's Your Number> MV'sini harika bir dansla birleştirdi. Zhoumi dans etme yeteneği olmadığını biliyor ve sürekli pratik yapıyor. "Kore'ye gitmeden önce, nasıl dans edileceğini hiç bilmiyordum. Grupta, dans konusunda da en iyisi değildim. Herkes benim şarkı söylemeden sorumlu olduğumu bilir. Bir ay boyunca bu dansa hazırlandım. Diğer yönlerden umarım popüler bir şarkıcıdan beklenileni gösterebilmişimdir. Benden serbest tarzda dans etmemi isteseniz, bunu yapabilmem münkün değil."

Takdire şayan İkinci Kez~

İki yıl önce Zhoumi, ilk solo çıkış albümü yayımladı. Şirketi SM'e göre, seçilen aday bir iş kararıydı. Bu nedenle, solo albümlerini yayınlayan SJM üyeleri azdı ve mucizevi bir şey değildi. "İlk'i son olarak düşündüm. İstediğim her şeyi yaptım. Bu yüzden vücut çalıştım ve vücudumun en iyi halini gösterdim. Ve farklı tazrda 5 şarkıyı bir araya getirdim. Dürüst olmak gerekirse, çünkü 'bir dahaki sefer' olup olmayacağını bilmiyordum." Ne olursa olsun, 'ilk' gerçekten çok sinir yıpratıcıydı.

İkincisi, ilkini telafi etmeme izin verdi ancak "ikinci zor albüm sendromu" mücadelesini üstlendiği söylenebilir. İlki, yetenek gösterisi kumarıydı ve şimdi onu geçmek gerçekten çok zor. "Bu albüm gerçekten mükemmel değil fakat çok daha rahatım. Önceki albüm bir yıldan fazla zaman aldı, yine de çok aceleye getirildiğini hissettim. Bu sefer hazırlıklar 6 ay sürmesine rağmen ne yaptığımı biliyordum."

<Rewind>'a kıyasla <What's Your Number> daha dinç bir enerjiye sahip. "Yaz ayında yayınlandığı için çok ağır melankolik olmasını istemedim. <What's Your Number>'ın demosunu dinlediğim zaman, retro-disko bir havası olduğunu düşündüm ve fena değildi." Ve daha kullanışlı bir fikir olarak; "Birkaç yıl yaşlanmış olsam da yakışıklı görünmek altından kalkabileceğim bir şeydi. Ancak sevimli olmak, cesaret edemeyeceğim ve bunca yıl sonra başaramayacağım bir şeydi. Bence sevimliliğimin zirvesindeyim." O, bu yıl 30 oldu.

CtylT36UAAA29Ev

Gruptan Soloya~

Zhoumi bize samimiyetle, grubun albümü yayınlanmasının kesinlikle bundan daha az çaba gerektirdiğini söyledi. "Kendi müziğinizi yapmak daha fazla zaman ve emek istiyor. Grubun albümü olduğu zaman tüm yük sadece bana ait değil. Sorumluluğu 8 kişi paylaşıyoruz ve tek başıma olmuyorum." Herkes şirketin tavsiyesini dinliyor ve büyük tabloyu düşünüyor. "Herkes grupta alınması ve verilmesi gerekeni anlar. Yaklaşık altı~yedi yıldır birbirimize bu şekilde ilerlediğimizi söylüyoruz, alışkanlık haline geldi."

Zhoumi, grupta Çince'si iyi olan tek kişi. Çin'de tanıtım etkinlikleri düzenlediklerinde, Zhoumi grubun sadece Çince tercümanı değil, ayrıca en hit yapmış şarkıların bazılarının da sözlerinin yazarı oldu. "Şarkı sözü yazdığım zaman, öncelikle demosunu kaydedip üyeler için seslendirmem gerekiyor. Ancak, gruba gelen şarkı sözleri genelde kötü yazılmış oluyordu (dilbilgisi açısından) ve onları söylemek istemiyordum. Şirket daha sonra bana bazılarını kaleme almayı isteyip istemediğimi sordu, böylece yazmaya yeltendim. O zamandan beridir sadece kendim için yazmıyorum, ayrıca EXO ve diğerleri için de yazdım. Toplamda yazdığım 30 kadar şarkı var". Zhoumi'nin ünlü söz yazarı idoller Albert Leung ve Francis Lee gibi olmayı hedeflediğini öğrendik.

Son günlerde SJM pek aktif değil ve üyeler çoğunlukla kendi aktiviteleriyle meşgul. "Geçmişte herkes birlikte yaşıyordu ve her gün muhabbet edecek çokça şey olurdu. Şimdilerde, hepimiz kendi şahsi alanlarımızın keyfini çıkarıyoruz. Eskiden grup her şeyimizdi ama şimdi grup olmak işimizin bir parçası." Şimdilik, beni en iyi tanıyan kişi üyelerden biri değil. "Üyelerin hiçbiri benim en derin düşüncelerimi ve sıkıntılarımı bilmez. Kore'de beni en iyi tanıyan kişilerden biri Miss A'dan Fei'dir, Çin'de ise üniversitedeki sınıf arkadaşlarımdır."

Başarı Hikâyesi~

Arkadaşlarımın hepsi kariyerimi sürdürmek için Kore'ye taşınacağım konusunda hemfikirdiler. O zamanlar, beni orada tutan hiçbir şey yoktu. "Üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken gittim. Şirket benimle bir kez görüştü ve gerçekten hızlı bir şekilde çıkış yapmama izin vereceklerini söyledi. Hızlıca dans edebilmeyi ve  şarkı söylemeyi öğrenmem konusunda adım atmamı istediler bu yüzden gerçekten gitmek istedim. Gençliğimden beri müzik eğitimi için hiç para harcamadım. Televizyondan ya da satın aldığım CD'ler ile şarkı söylemiştim. Esasında ailem benim yurtdışında çalışmalar yapmamı istedi ama eğer birisi bana bunları öğrenmem için para ödeyecekse çok daha güzel olur diye düşündüm! Kendi başıma yurtdışına çıkmak da para harcamamı gerektirdi. Benim için yapacağım albümün başarılı olup olmayacağı ikinci plandaydı. Deneyimlerimden bir şeyler öğrenebilmeyi istedim çünkü bana kalacak olan öğreneceklerimdi. O zaman şirket albüm yayınlamama izin vermezse başka bir yere giderim diye düşünüyordum."

O zamnlar sadece hayal olan her şey bugün gerçek oldu. "Bana göre, SJM'e katılmam çıkışımın bir parçasıydı, solo albüm yayınlamak hayallerimin gerçekleşmesi gibiydi fakat kendime başarılı diyemem". Kendisine bir tanımlama yapmaya çalıştı; "Ünleri hiç takip etmedim ancak CD'lerini almak için para biriktireceğim. Çıkış yapmadan önce hiç konsere gitmemiştim. Birçok şarkıcının imzasını almak, konserini izlemek isteyen çılgın fanları var, ayrıca sadece müziğini dinleyip arka planda destek olmak isteyenler de var. Sesinizi yayınladığınızda sadece sizi sevenler tarafından değil de genel dinleyici kitlesi tarafından kabul gördüğünüzde, işte bu başarıdır."

Kaynak: U Magazine Entertainment
Görseller: SO_0901
İngilizce Çeviri: vanet9 for SunshineZhouMi
Türkçe Çeviri: DNHYK@TRSapphireBlue
Düzenleyen: Sky Sailor@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s