Super Junior, anan №2127 röportajı

sss

"Anaokulu çocuklarından biraz daha büyük olan yetişkinleriz”

teuk

Anan: 6 sene geçti (Ç/N: anan’ın SJ’li sayısı yayınlanmasını kastediyor). Geriye dönüp baktığınızda ne söylemek istersiniz.

LT: Bu 6 sene içinde herkes daha da yakışıklı oldu.Daha karizmatik. Çoğu kişi yaş nedeniyle daha bir karamsar düşüncelere bürünüyor. Ama ben üyelerin olgunlaşmasıyla daha değişik “yolculuğun” beklediğini düşünüyorum. 20li yaşlarındaki biz için gelecek aşırı belirsizdi, sadece elimizden geldiği kadar çalışıyorduk. Şimdi ise her birimiz kendi işinde başarılı. Ama Super Junior olarak bizi harika bir gelecek bekliyor.

A.: Üyeler arasında hiç değişmedi dediğiniz üye?

LT: Kyuhyun /gülüyor/ Hala eski sevimli(şirin) maknaemiz. Görüştüğümüzde ‘Leeteuk hyuuung~’ diye (kollarını açıp) bana doğru koşuyor. Her seferinde böyle. Ne olduğunun önemi yok. 50-60 olduğumuzda bile değişmememiz gerektiğini düşünüyorum.

А.: Japonya’ya geldiğinizde neler yapmayı seviyorsunuz?

LT: Lezzetli şeyler yemek! Japonya’ya D&E turu ve çekim için geldim. Birçok ilginç yerleri ziyaret edebildim. D&E’yi kıskanıyorum, Japonya’da hep lezzetli şeyler yiyorlar.

А.: 30 Kasım’da Super Show 7 konseri olacak. Bununla ilgili hisleriniz nedir?

LT: Japonya'da sahne almayalı 4 sene oldu. Mutluyum! Tokyo Dome sahnesine ilk çıkmamız unutulmaz bir andır. Hala o anı hatırlayıp duruyoruz. Kalplerimiz yerinden fırlayacak gibiydi. 30 Kasım’da aynı duyguları tekrar yaşayabilecek miyiz diye merak ediyorum. Çok mutluyum. Etraf safir ışıklarla doluyken sahnede durmak. Okyanus ortasındaymış gibi... Tekrar o hissi yaşamak istiyorum.

А.: Konserde fanlarla birlikte yapmak istediğiniz bir şey var mı?

LT: Fanlarla birlikte şarkı söyleyerek zıplayıp hoplarsak stadyumun sallanacağını duydum. Gerçek mi o? Hoplanıp zıplanabilecek şarkılarımız olsaydı onu yapmayı denemek isterdim. Hip-hop tarzı şarkılarımız olduğundan onların böyle bir şey için uyacağını düşünüyorum, belki. Stresten kurtulmak için birlikte az biraz zıplamak harika olurdu.

А.: Japonya’da evcil hayvan edinmek, eşinizle sorun yaşıyor olduğunuz anlamına geliyor.

LT: Kore'de de aynı şey söyleniyor. Köpek aldığınızda ne anlama geldiğini bilirsiniz. İlgilenilmesi gereken çok şey var ki dışarı gezmeye çıkmak bile zorluyor. /gülüyor/ Köpeğim beni mutlu ediyor. O nedenle hiç üzülmüyorum! Bir de evlenmek için pek acele etmediğim için bir sorun görmüyorum

yeye

А.: Japonya’da müzikal, solo aktivite... Bu seneki aktivitelerinizle ilgili neler düşünüyorsunuz?

YS: Japonya’daki fanlarla bir an önce buluşmak istediğim için müzikalde yer almak istedim. Bu kararım için hiç pişman olmam. Suju Japonya’da konser vermeyeli o kadar çok olmuştu ki burasının sahneleri rüyalarıma girmeye başladı. Tokyo’da SMTown kapsamında sahne almış olsak da aynı şey değil. Hep Tokyo Dome’daki konser günümüzü düşünüyorum. Neler göstereceğimi ben de bilmiyorum ama hazırlanıyorum!

А.: Üyeler olgunlaştı, daha seksi ve çekici oldular. Ama aslında nasıl birisiniz?

YS: Ben öyle düşünmüyorum /gülüyor/ Sadece, deneyimimiz çok büyük. Çok şey öğrendik. Bugün müzik programı çekimimiz vardı. Diğer idol gruplarıyla bizim aramızda çok fazla yaş farkı vardı. Ama bu konuda endişelenmemize gerek yok çünkü deneyimimiz daha çok. Küçücük önemsiz gibi görünen şeylerden de değerli dersler çıkarabiliyoruz, bu da bize çok yardımcı oluyor.

A.: SUPER JUNIOR’un geleceği hakkında ne düşünüyorsun?

YS: Çıkışımızdan bu yana birçok değişik sorunlarla başa çıkmamız gerekti. Üye sayısının çok olması nedeniyle daha eğlenceli görünüyoruz ama aynı zamanda çok sayıda sorunla da karşılaşıyoruz. Bizim açtığımız yolda yürüyen küçüklerimizi izliyor ve mutlu oluyorum. Çok şeyi başardık, bir sonraki “sınavımız” ne olacak? Son zamanlarda bunu çok düşünüyorum.

A.: Sağlığınızla nasıl ilgileniyorsunuz?

YS: Boğazıma çok dikkat ediyorum. Bir de yemek konusunda kendimi çok kısıtlıyorum… Leeteuk hyung yemek yapıp SNS’te paylaştığında acıktığımı anlıyor ve Teukie hyunga bir uğrasam mı diye düşünmeye başlıyorum.

A.: Evlilik ve ilişki hakkında görüşleriniz değişti mi?

YS: Öyle bir şey düşünümüyorum. Pes ettim denebilir /gülüyor/ Gerçekleştirmem gereken planlarım çok. Müzik yapımına odaklandım ve bu daha eğlenceli.

А.: Karizmatik erkek denildiğinde gözünüzde canlanan?

YS: Açık fikirleri ve net planları olan biri. İstediği şeye ulaşabilmek için ne kadar çaba sarf etmesi gerektiğini biliyor, sorunlarla cesurca yüzleşiyor, diğerleriyle ilgileniyor. İşinin uzmanı olmak da çok önemli

dong

А.: “Fanlar için parti” konseptine sahip SS7’nin yönetmenisiniz.

SD: Şovumuzun yapımı en büyük proje. Neredeyse 16 senedir üyelerle birlikteyim, her birini çok iyi biliyorum. O nedenle konser videosunu yapabilecek olan bir tek benim. Üyelerimizin yoğunluğu nedeniyle çekimleri olabildiğince kısa sürede bitirmeye çalışıyorum. Üyeler de mutlu /gülüyor/ Benim işimi çok sert eleştiriyorlar. Ama ne mutlu ki onlardan sadece olumlu yorumlar alıyorum

А.: Sadece tur videolarının yönetmeni değilsiniz, birçok sanatçı için de MV çekimi yapıyorsunuz.

SD: Dans videoları çekiminde daha iyiyim ama son zamanlar hikayeli videolar daha çok ilgimi çekiyor. Kendimi onda deniyorum. ‘La La Land’e benzeyen bir müzikal çekmek istiyorum.

А.: İşine sizden daha çok bağlı olan üyenin Donghae olduğunu söylemiştiniz.

SD: Mesela, dans hareketlerimizi görmezden gelip kendi hareketlerini uyduruyor. Şaka yapıyorum /gülüyor/ Donghae’ye baktığınızda enerjisini, tutkusunu hissedebiliyorsunuz.

А.: Japonya’da golf kulübünü ziyaret etmek ister miydiniz?

SD: Neredeyse 5 senedir golf oynuyorum. Rekorum – 87, normalde diğer insanların ortalama değeri 90. Çok yoğun programım olduğu zaman bile ayda 1-2 kere golf oynamaya giderim. Leeteuk hyungla birlikte ünlülerin golf kulübüne üye olduk. Çok olmadı daha ama gayet iyi. Jaaponya’daki golf alanlarının çok güzel olduğunu duydum o nedenle Leeteuk hyungla birlikte bir gidip görmeyi planlıyoruz. Ama önce kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

А.: Geçmişe dönebilseydiniz, ne zamana dönerdiniz?

SD: Şarkıcı olmadan önce judo yapıyordu. Devam etsem profesyonel olabilirdim. Ülke temsilcisi olamasam, altın madalya kazanmasam da judo karşılaşmalarında dans ederek haberlere konu olabilirdim. Ve “savaş izlerine” sahip olmak isterdim!

А.: Bu günlerde nelerle meşgulsünüz?

SD: İç tasarım! Yeni taşındığım için duvarları boyuyor, raf topluyorum. Birbirine pek uymuyorlar ama tarz! Ve en önemlisi ben beğeniyorum. Geleceğin evine sahip olacağım, 22. yüzyıl evi

hyuk

А.: 6 sene önceki fotoğraflarınıza baktığınızda “Köylü!” diye bağırdınız

EH: Yüzüm ve saçım çok sadeymiş /gülüyor/ Çok değişmiş olduğum ortada. Koreli erkeğin sorumluluğu olan şeyi yaptım, 30’umu geçtim. Belki de bir yetişkinin taşıması gereken nitelikler yavaş yavaş içimizde uyanıyordur. İşimizde gayet iyiyiz, ayrıca karizmatiğiz de... Ama bir araya geldik mi yine anaokulu öğrencilerine dönüşüyoruz. Anaokulu çocuklarından biraz daha büyük olan yetişkinleriz

А.: Konser planlamasıyla ilgilendiniz. Sizin için değişen bir şey oldu mu?

EH:Yeni şeyler öğrenmeye, büyümeye devam ediyorum. Super Show 7 hazırlığında yer aldım. İlk deneyimimdi. Benim için çok değerli. Performans çok önemli bir şey. Konserin iyi ya da kötü olacağını o belirliyor... Konser sırasında duygularımız beynimizi ele geçiriyor, gülüyor-eğleniyor, gerçek hislerimizi gösteriyoruz. Eve de yüzümüzde gülümsemeyle dönüyoruz. Konser planlaması yaparken bunu düşünüyorum.

А.: Tokyo Dome sizin için unutulmaz bir sahnedir. Japonya ile başka yerlerdeki performanslar arasındaki fark nedir?

EH: Ryeowook'un terhisinden sonraki ilk Japonya konseri olacak. Tokyo Dome, sahne aldığımız diğer yerlere kıyasla çok büyük... Diğer her şey sır olarak kalsın derim.

А.: Sizin şarkınız “One More Time” hakkında. Bir daha geçmişe dönebilme şansınız olsa hangi ana dönmek isterdiniz

EH: Hiçbir yere dönmek istemiyorum. “About Time” diye bir film var, o filmde ana karakter zamanda yolculuk yapıp duruyor. Ama sonra anlıyor ki “zamanın sadece şu anda mevcut”. O filmi izlerken her anı mutlulukla geçirmem gerektiğini anladım.

А.: Evlilik ve ilişki hakkında görüşleriniz değişti mi?

EH: Eskiden sevgi, ilişki ve evliliğin farklı şeyler olduğunu düşünüyordum. Ama şimdi evliliğin sevginin devamı olduğunu anladım. İşte bir stresle karşılaştığında evinde stresten kurtulmana yardımcı olacak bir arkadaşın bekliyor... Öyle bir kız bulup evlenmek isterdim.

siwon

Siwon 6 sene önceki anan dergisini görünce masadan hemen uzaklaştı

А.: Bakmak istemiyor musunuz?

SW: Hayır-hayır, hiç /gülüyor/ Geriye dönüp şu an bildiklerimi o anki kendime öğretmek isterdim. 6 yıl – bu çok fazla. Benim için değerli bir zaman bu. Güney Amerika’da 3 tur düzenledik, bu zaman içinde üyeler birçok değişik müzik tarzlarını denedi. İlerlemeye devam ediyoruz. Bizim hedefimiz, uzun süredir bizimle birlikte yürümeye devam eden fanlarla özel bağ oluşturup, yurt dışında bizi bekleyen fanlara daha fazla zaman ayırmak

А.: Evlilik hakkında düşünceniz değişti mi?

SW: Geçenlerde bunun hakkında ciddi ciddi düşündüm. İyi biriyle karşılaşırsam verdiğim sözleri tutabilecek miyim? Anne-babamın yaptığı gibi ailemle ilgilenebilir miyim? Birbirimize yardım edebilecek miyiz? Daha bundan emin değilim. Daha düşüneceğim. Ama benimle aynı görüşlere sahip, iyi birisiyle karşılaşırsam evleneceğim. Bu yaşta artık 1 numaralı baba olmak istiyorsun.

А.: Shindong ve Eunhyuk, Super Show 7 planlamasında yer aldı. Bununla ilgili ne dersiniz?

SW: Gurur duyuyorum. Grubumuz çok yetenekli. Bu etkileyici ama aynı zamanda zor da. Yeteneklerimizi yavaş yavaş göstermeye çalışıyoruz. Sonuç ne olursa olsun kendi alanımızda yavaşça da olsa gelişiyor olmamız çok güzel. Bu mutluluk.

А.: Super Junior üyesi olarak hayaliniz?

SW: The Rolling Stones gibi olalım isterdim. Hep aktif olup sürekli müzik çıkaralım istiyorum. Yapabilseydik... Gerçeği söylemek gerekirse 100 yıl yaşayıp yaşayamayacağımızı bilmiyorum /gülüyor/

А.: 30’unuzu geride bıraktınız. Değişen bir şeyler var mı?

SW: Hevesim hala eskisi gibi, fiziksel olarak biraz zayıflamış olabilirim /gülüyor/ Hayallerimin hepsini gerçekleştirmek istiyorum ama eskisi kadar güçlü değilim.

А.: Sağlık ve vücudunuza nasıl dikkat ediyorsunuz?

SW: İş nedeniyle düzenim hep bozuluyor, gece gündüze karışıyor ama gerekli olduğu kadar uyumaya ve diyetime dikkat etmeye çalışıyorum. Son zamanlarda aerobiğe daha çok önem veriyorum. Esnekliğin ne kadar önemli olduğunu anladım

hae

А.: D&E Japonya turu daha yeni bitti.

DH: Fanlarla aramızdaki mesafe küçüldü. Hepsine minnettarım. Seneye de Japonya turu düzenleyebilirsek güzel olurdu. D&E turunda biz gerçek bizi gösteriyoruz, SJ konserlerinde ise havalı müzik ve harika dansları

А.: Ekim’de 32. yaşınızı doldurdunuz. Fiziksel olarak değişen bir şey var mı?

DH: Vücudumun artık tuzlu ve acı yemekleri kabul etmediğini hissediyorum. Hep akşam yemeği istiyor. Ve benim fazla kaçırmamak için dikkat etmem de gerekiyor. Doyduğumu hissettiğim an yemeyi kesiyorum. Ayrıca egzersizle kas yapmaya devam ediyorum. Hedefim – güçlü bir baba olmak. Her elimde birer çocuk varken eşime “Hadi, gidelim!” dediğimi hayal ediyorum da, havalı değil mi? /gülüyor/ O nedenle güçlü ellere ihtiyacım var. Baba olacağım güne hazırlanıyorum.

А.: İdeal kız hakkında görüşün değişti mi?

DH: Hayır, hala 6 sene önceki gibi. Masum ve sevimli kızları beğeniyorum

А.: “Donghae’den daha masum kimse yoktur” diyorlardı, duydun mu hiç?

DH: Evet, duydum /gülüyor/ Gerektiğinde iyi bir arkadaş, gerektiğinde de küçük kardeş ya da abla olabilecek bir kıza sahip olmak güzel olurdu

wookie

А.: Ana vokal olarak ‘One More Time’ın cazibesinin neyde olduğunu söyleyebilir misiniz?

RW: SJ tarzında bir latin-pop. Bu tarzdaki ilk şarkımız. Son zamanlarda çok sahne alıyoruz ve bu şarkı bize uyuyor. Bir de diğer üyeler seksiliği çok iyi gösterebiliyorlar... ben ise şimdilik kenardan izliyor ve öğreniyorum /gülüyor/ Reik bize latin-pop tarzında söylemeyi öğretti. Aslında bu iş birliği çok faydalıydı. Onlarla çalışabilmek bizim için çok şey ifade ediyor. İmkanlarımızın sınırlarını genişletiyor olduğumuzu hissediyorum.

А.: 6 sene gerisine dönüp baktığınızda neler hissediyorsunuz?

RW: Ana vokal pozisyonuma ve sesime çok değer veriyorum. Solo albüm çıkardım, grubumuzun bir üyesi olarak kendimi nasıl daha iyi gösterebilirim diye endişeleniyordum. Bu süre zarfında çok büyüdüm(geliştim)

А.: Bu yaşta evlilik hakkında endişeleniyor musunuz?

RW: Düşünmemiştim bile. Geçen gün ailem evlilik konusunda şaka yapıyordu. Ben de ‘Babamın arkadaşının kızı fena değil. Ah! Bütün kızlar öyle’ dedim ve onlar konuyu kapadı /gülüyor/ Şu anlık iş önceliğim.

А.: Konserde fanlarla ne yapmak isterdiniz?

RW: Birlikte şarkı söylemek… Ya da şöyle bir şeye ne dersiniz? Birlikte bir şeyler devirsek? İçmek istiyorum /gülüyor/ Öyle bir konser yok mu? ‘Dinner Show’ gibi bir şey. “SuJu ile bira” yapalım!

А.: Sağlığınıza nasıl dikkat ediyorsunuz?

RW: Evde yiyorum! Ailemle birlikte yaşıyor ve güzel zaman geçiriyorum. Sıradan bir yaşamları var, onlar da benimle birlikte annemin hazırladığı yemekleri yiyor, bu da birlikte sağlıklı olmaya devam edeceğiz anlamına geliyor.

А.: Super Junior üyesi olarak hedefiniz?

RW: Eskiden insanlar grupların uzun süre var olamadığını söylerlerdi. Ama şu an birçok sunbaemiz birçok değişik alanda aktif olmaya devam ediyor. Biz de bu yoldan ilerlemeye devam ediyoruz. Güneş altındaki yer için kapışmaya, bir şeyleri ispatlamaya ihtiyacımız yok. Üyelerimizi büyümeye ve çalışmaya devam ediyor. Zamanımızda insanlar 100 yaşı bile görebiliyor. Uzun süre boyunca sağlıklı ve aktif olabilecek “Uzun ömürlü Super Junior” olabilsek harika olurdu.

Rusça'dan Çeviren: DQtyonok@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s