Leeteuk, Naver News1 röportajı 

 K-Pop gruplarında lider rolü çok önemli bir rol oynadığı için idol grupları liderlerinin mutluluk ve karşılaştığı sorunları ele alabilmek için News 1 olarak röportaj hazırladık.

Super Junior'un lideri — Leeteuk
6-eyJs3zJ-ME
Leeteuk — 16 sene önce çıkış yapan Super Junior'un lideri. Kore'nin en kalabalık ilk erkek grubu lideri gibi zor bir rolü üstlenmiş olmasına rağmen 15 sene boyunca yerini korumaya devam ediyor.

Soru: 16 sene önce çıkış yapmış olduğunuz için isteğimiz biraz garip gelebilir ama “ben … lideriyim” diye kendinizi tanıtabilir misiniz?

LT: “Bu dünyadaki özel insan” Leeteuk ben, 16 sene önce çıkış yapmış olan Super Junior grubunun lideriyim. Son zamanlarda MC olarak daha aktif olduğum için bazı insanlar beni şarkıcı olarak değil, MC olarak tanıyor olabilir.

Soru: Son zamanlarda neler yapıyor olduğunuzu merak ediyoruz

LT: Sürekli olarak yayın yapıyorum. Geçenlerde radyo formatında Youtube kanalı açtım. “Yorulan ruhların dinlenme yeri” konseptli “Teukie Kiss the Youtube (TKY)” radyo yayınımda insanların hikayelerini okuyor, yemek yapıyor, dinleniyorum. Haftada bir yayın yapmayı planlamış olmama rağmen güzel tepkiler alınca yayınları her gün yapmaya karar verdim. Uyanınca köpeğimle gezmeye gidiyorum, sonra spora, sonra da yayın açıyorum. Günlük rutinim haline geldi.


Soru: Nasıl lider oldunuz?

LT: Takımın en büyüğü olduğum için liderliği bana verdiler. Super Junior oluşturulmadan önce 5 üyeli “Smile” adlı bir grupta çıkış yapmam gerekiyordu, o grubun da lideri bendim. O sırada 5 üyeyle bile liderlik çok zor gibi geliyordu ama beni daha kalabalık bir grubun başına geçirdiler, çok endişeliydim. En başta yapamayacağımı söyledim. Şu an SM yönetiminde olan Tak Youngjoon, o sıralarda bizim menajerimizdi, benimle konuştu, destek verdi. Ne olursa olsun çıkış yapma arzum da vardı, o nedenle liderliği kabul ettim. Lider olduktan sonra yanımda olup bana yardım eden çok insan vardı, onlar sayesinde işimi güzel yapabildim. Üyeler de beni yalnız bırakmadı, destek oldu.

Soru: Liderliği üstlendikten sonra Super Junior'un çıkışı için hazırlanırken omuzlarınıza çok büyük bir sorumluluk almış olmalısınız

LT: Üyeleri yönetmem gerektiği için baskı hissediyordum. Ryeowook bize katıldıktan sonra iki gün için koreografiyi öğrenmesi gerekti. Ama puanlama sırasında hataları oldu. O sırada hepimiz “Ya bu canlı yayın olsaydı ne yapardınız, çok büyük sorun olurdu” diye çok azar yedik. Aslında çıkış sonrası da çok daha sıkı çalışmamız gereken, öncesinden bizi çok iyi eğittikleri durumlar çok oldu. Beni azarladıkları zamanlar çok düşünüyordum. Üyelerimle birlikte çıkış yapmak istiyorsam “profesyonel” olmam gerektiği için sıkı ve çok çalışma gereksinimi duyuyordum.

Soru: 10 seneden fazladır Super Junior adında bir grubun başındasınız. Liderlik olarak geçmişle şu anın arasında bir fark var mı?

LT: Çaylakken enerji doluydum. Herhangi bir çekim, radyo için bir yere gittiğimizde üyelere, sunbaelerimizi bularak onları selamlamaları gerektiğini söylüyordum, bunu çok enerji ve istek dolu yapıyorduk. Daha hiçbir şeye sahip olmayan bir çaylak olduğumuz için pozitif enerji doluydum. Ancak, Super Junior'un yavaş yavaş büyük şeyler başarmaya başlamasıyla birlikte benim korkularım da artmaya başladı. Bir tane yanlış bir adım atarsam bunun grupta bir eksik oluşmasına neden olmasından endişeleniyordum. Çünkü bir darbe yerseniz ve düşerseniz tekrar ayağa kalmak çok zor oluyor. O nedenle şu an çıkış zamanlarıma göre daha dikkatliyim.

Soru: Super Junior üyelerine artık endüstri emektarları denilebilir. Artık kendine düşeni yol gösteren birine ihtiyaç duymadan kendi kendine yapabiliyor. Her şeyi onlara bırakarak, kendi kendi başlarına bırakabilen biri misin?

LT: İnsanlara kendimizi gösterdiğimizi düşünüyorum. “Super Junior” adında bir marka oluşturduk ve üyelerimizin solo aktiviteleri de arttı. Bu nedenle onlar kendileri başa çıkabiliyor. Ama bir yandan da üzülüyorum.  Yetiştirip büyüttükleri çocukları evlendiğinde gururun yanı sıra biraz da hüzünlenen anne-baba gibiyim. /gülüyor/

Soru: Lider olarak göreviniz nelerdir?

LT: Şu an grubun geleceğini hayal ediyorum/düşünüyorum. “Super Junior'un daha uzun süre ayakta kalmasını istiyorsam ne yapabilirim?”, “Önümüzdeki 5-10 sene içinde ne yapabiliriz?”, böyle şeyleri çok düşünüyorum. Özellikle askerdeyken çok düşünüyordum. O sırada aklıma Label SJ'i açmak geldi ve lightstick tasarımına başladım. Geçmişe kıyasla şu an görevim daha zor.

Soru: Super Junior'un yükselişi olduğu gibi zor zamanları da oldu. Geriye dönüp baktığınızda neler hissediyorsunuz?

LT: Zirvede olduğumuzda birçok şeyin üst üste geldiği bir an vardı. Yurtta aralıksız ağlayarak geçirdiğimiz zamanlar oldu. Ama geriye dönüp baktığımda anlıyorum ki birlik olabilmemize neden olan şeyler o küçük/büyük sorunlardı. Ödül törenlerinden birinde “Güçlü dalgalar kayıkçıyı güçlendirir” demiştim. Bu cümlenin Super Junior'u çok iyi anlattığını düşünüyorum. İlerde öyle bir imkan olursa sahneye tam grup olarak, 13 üyeyle çıkmak istiyorum. Tabii ki buna karşı olanlar olursa böyle bir şey yapmayız. Benim için, lider olarak, üyelerim ve ne düşündükleri çok önemlidir

8-J2IVBehuCIs

Soru: Grubun başında olarak fikir uyuşmazlığı gibi bir sorunla karşılaşmamak imkansızdır. Hele ki Super Junior gibi kalabalık bir grupta. Olası bir çatışma oluşması durumunda çözmek için herhangi bir özel yönteminiz var mı?

LT: Üyelerimizin hepsi güçlü bir kişiliğe sahip ve hala daha fikir uyuşmazlığı oldu zamanlar oluyor, herkes kendi dediğinde duruyor çünkü. Genelde çoğunluğun fikrine göre çözüyoruz ama onun işe yaramadığı durumlar olduğunda da oturup uzun uzun konuşuyor ve sorunu çözüyoruz. Mamacita şarkı sözlerini konu alan bir sorunumuz vardı, üyeler bizim için yazılmış olan şarkı sözlerini beğenmedi ve yazan kişiden imkan varsa biraz değiştirmesini istedik. O da memnuniyetle değiştirdi ancak üyeler yine beğenmedi ve yine değiştirilmesini istedi. Ama söz konusu şarkı olunca son söz yazan kişinin olması gerekiyor. Bu nedenle üyelere daha çok üstüne gidilmesinin hoş olmayacağını konusunda konuştum ve böylece şarkı sözlerinin bir kısmı yazarın istediği sözler iken diğer kısmının üyelerin istediği sözler olmasında anlaştık. Fikirleri bu şekilde toparlamaya çalışıyorum.

Soru: Lider olarak memnun olduğunuz ya da zorluk çektiğinizi hissettiğiniz anlar?

LT: Takım iyi çalışıyorsa memnuniyet duyuyorum. Çok uzun süredir aktif olmamıza rağmen bizi hala seven ve destekleyen kişilerin olması beni mutlu ediyor. Beni, Super Junior'un sevildiğini görmekten daha çok mutlu eden ne olabilir ki? Diğer yandan da, eskisi kadar destek/sevgi almıyor olduğumuzu hissettiğimde üzülüyorum ama değişiklikleri kabullenebilmek bizim kaderimizdir. Yapabildiğimizi en iyi şekilde yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Soru: Üyelerin hepsi birlikte sözleşmelerini yeniledi. Hatta alt şirket de oluşturdunuz. Üyelerin grubu korumak istediğini görebiliyoruz.

LT: Her birimiz farklı alanlarda aktif olsak da hepimizin “Evimizi unutmayalım” düşüncesi var. Solo olarak bir şeylerle uğraşırken karşılaşmak zorunda kalacağımız çok şeyler olacak. Yaptığımız şeyde başarılı da olsak, başarısız da olsak, zor zamanımızda “Super Junior” adında gidip dinlenebileceğimiz bir yer olmasını istedik. Her bir üyemiz uzun bir stajyerlik sonrası çıkış yaptığı için takımın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle herkes alt şirket oluşturma konusuna olumlu yaklaştı. Super Junior adını uzun süre koruyabilme isteği çok büyük.

7-jNxQvgUxpqg

Soru: Üyeler, lider Leeteuk'a çok saygı duyuyor ve güveniyor olduğunu hep söylüyor. Bu beklentileri karşılayabilmek kolay bir şey değil.

LT: Üyelerin böyle düşünmesine minnettarım. Grubun bu kadar uzun süre ayakta kalabilmesinin nedeninin bana lider olarak saygı duyuyor olması olduğunu düşünüyorum. Çok küçük yaştan beri birlikte olduğumuz için üyeler benim için daha büyük bir şey ifade ediyor. Hep onların arkasındayım. Ne kadar zaman geçerse geçsin, hep onlarla birlikte olmak isterim.

Soru: Bir zorlukla karşılaştığınızda tavsiyesini isteyeceğiniz belli bir üye var mı?

LT: Hepsiyle çok konuşuyorum. Son zamanlarda Donghae'yle daha çok konuşuyorum. Aynı sitede yaşıyor olduğumuz için çok karşılaşıyor ve konuşuyoruz.

Soru: Kendinizi nasıl bir lider olarak görüyorsunuz?

LT: Fedakarlık eden bir lider. Arkaya dönüp baktığımda takım için çok çalıştığımı düşünüyorum. Bunun için hiç pişman değilim. Ben ve üyelerin tutku, çalışması sonucu Super Junior'un böyle olduğunu düşünüyorum. Başarılı olabilmek için kendinden ödün vermen gerebilir. En başından beri ideal biri değildim. Takımla birlikte büyüyen, gelişen bir liderim.

Çeviri: DQtyonok@TRSapphireBlue

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s